Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Συνάδελφοι για μια διόρθωση πίνακα πράξης εφαρμογής(μόνο ως προς τα στοιχεία του ιδιοκτήτη λόγω θανάτου) στα δικαιολογητικά είδα ότι ζητούν και τον πίνακα διορθωμένο σε ψηφιακή μορφή. Έχει κανείς τον πρότυπο πίνακα σε ψηφιακό; Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ έχει ένα πρότυπο αλλα διαφέρει ελάχιστα απ την σειρά που έχουν οι πρότυποι πίνακες στις μελέτες...

 

Θα στο δώσουν από την υπηρεσία συνάδελφε. Καλύτερα πάρτο από αυτούς, γιατί σε μια περίπτωση είχα υποβάλλει πίνακα που είχα πάρει από άλλη πολεοδομία και λόγω απειροελάχιστων διαφορών μου τον επιστρέψαν.

 

Συνάδελφοι καλημέρα. Η τελική έκδοση του πίνακα είναι στα παραρτήματα του νόμου 4315/14 (ΦΕΚ 269/Α/24-12-2014), σελίδα 76. Πολύ φρέσκο πράγμα.

 

Εγώ δεν έχω προλάβει να τον διαβάσω ακόμα τον νόμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφε.

Εχει πολλά ενδιαφέρονται θέματα και διάφορες αλλαγές ο νόμος αυτός..κι εγώ στο διάβασμα είμαι αλλά θέλει πολύ...Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτός ο πίνακας του νέου νόμου 4315/14 θα εφαρμοσθεί με τις νέες Π.Ε. που θα γίνουν από εδώ και πέρα (αν φυσικά γίνουν!!). Για τις διορθωτικές όμως  πού γίνονται ΤΩΡΑ πρέπει και αυτό είναι το σωστό, να δουλεύονται με τους πίνακες των Π.Ε. που έχουν το σκοπό και πρέπει να διορθώσουν. Δηλαδή τους μητρικούς τις μελέτης! Με την ευκαιρία να πω, πως καλό θα ήταν, κάποιος καλός "εξελάς" να κάνει ένα καλό excel του πίνακα με τις επεξηγήσεις του αντίστοιχο με το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

επιστολη απο το ΤΕΕ/ΤΚΜ προς τον υπουργο....

 

[αποσπασμα]

"..Τέλος, με αφορμή και την παρούσα περίπτωση επισημαίνεται ότι τα νομοσχέδια που κατατίθενται δεν θα πρέπει να περιλαμβάνουν πρόσθετες διατάξεις, σε σχέση με τα κείμενα που δίνονται σε διαβούλευση, οι οποίες να διαφοροποιούν ριζικά το περιεχόμενό τους. Με βάση αυτή την αρχή, θεωρούμε ότι οι διατάξεις που προσετέθησαν στο σχετικό Σχ. Νόμου, όπως είχε δοθεί για διαβούλευση το καλοκαίρι θα πρέπει να αποσυρθούν και να επανεξεταστούν."

 

ολη η επιστολη απο το ΤΕΕ/ΤΚΜ εδω

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=14353

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη την έχω πατήσει και εγώ σε άλλη περίπτωση.

Η συγκεκριμένη επιστολή προφανώς είναι παλαιότερη γιατί αφορά το σχέδιο νόμου.

Πλέον έχουμε νόμο σε ΦΕΚ οπότε πάλι τα διάφορα ενημερωτικά σαιτ έκαναν το θαύμα τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε  αγιε

δεν διαφωνω,

παντως εμφανιζεται παντου με  ημερομηνια 22/1/2015

 

http://polytexnikanea.gr/WP3/?p=38503

 

κατα τα λοιπα

 

θετει το γενικο προβλημα σε σωστες  βασεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στα πολυτεχνικά νέα το διάβασα και εγώ πρώτη φορά. Και μάλιστα για να καταλάβεις επίπεδο έγραψαν σχόλιο που επισημαίνει το λάθος και ως δια μαγείας το "εξαφάνισαν".

Ξέρεις πολύ καλά πως λειτουργεί πλέον το διαδίκτυο. Αναρτά ένα σαιτ κάτι και το αναπαράγουν τα υπόλοιπα χωρίς πολύ ψάξιμο.

Edited by agios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, πράξη εφαρμογής έχει Π.Δ.,  έχει κυρωθεί απο τον νομάρχη αλλά δεν εχει μεταγραφεί, η συμβολαιογράφος δεν κάνει αποδοχή κληρονομιάς σε πρώην αγροτεμάχιο κ νυν οικόπεδο γιατί λέει ότι από την στιγμή που η πράξη δεν μεταγγράφηκε το ακίνητο παραμένει αγροτεμάχιο. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να μεταγράψει μεμονομένα την ιδιοκτησία του κ μετά να κάνει συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν έχει ξανασυμβεί! Και οι νομάρχες ακόμη καταργήθηκαν εδώ και χρόνια. Μεμονομένα να πάει στο υποθηκοφυλακείο δεν το βλέπω. Μια πράξη πάει (κανονικά)  ολοκληρωμένη για μεταγραφή και αυτό είναι το λογικό. Επειδή βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη, μπορείς να μας πεις την περιοχή που συμβαίνουν αυτά???.   

Link to comment
Share on other sites

παντως

εχει δικηο η συμβολαιογραφος..

χωρις μεταγραφη δεν εχει "αποδοθει" το οικοπεδο της πραξης   στον ιδιοκτητη ...που μπορει να ειναι τμημα του παληου γηπεδου ή να παταει σε δυο πρωην γηπεδα ή να το εχουν μεταφερει καπου αλλου

 

και, επειδη δεν εχει μεταγραφει η ΠΕ

 

παραμενει χωραφι

θα αποδεχτειτε χωραφι

και θα κανετε διορθωτικη

 

δυστυχως

 

[σημ. Η Καλαμαρια ειχε εγκριθει αρχες του ετους.... αλλα ειχε μεταγραφει κατα τον Οκτωβριο

Επισυνεβη θανατος  20 μερες πριν την μεταγραφη. Δηλωσαμε χωραφι, αποδεχθηκαμε χωραφι και καναμε διορθωτικη  και το οικοπεδο αποδοθηκε στους κληρονομους....

ξανα δυστυχως...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.