Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταμεία Ασφάλισης Τεχνολόγων Μηχανικών


anchelos

Recommended Posts

Οι αποφοιτοι ΤΕΙ γραφονται στο ΤΕΒΕ.

Με την παρωδο τριων χρονων απο την αποφοιτηση τους και χωρις εμπειρια γραφονται στα νομαρχιακα μητρωα για δημοσια εργα υψους 47000 ευρω.

Αφου ασχοληθουν με το νομαρχιακο για 2 χρονια και με αναλογη εμπειρια παιρνουν ΜΕΚ Α και μπορουν να γραφτουν πλεον στο ΤΣΜΕΔΕ ως εργολαβοι δημοσιων εργων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Μπορώ να βρω κάπου τις τιμές των τιμολογίων του ΤΣΜΕΔΕ? Πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν οι φυσικοθεραπείες..

Link to comment
Share on other sites

Απόφοιτοι ΤΕΙ μπορούν δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο στο ΙΚΑ και ΤΕΒΕ να εγγραφούν. Όχι ΤΣΜΕΔΕ εκτός και αν είναι εργολάβοι δημοσίων έργων, που χρειάζεται 4 χρόνια προυπηρεσία και βεβαιώσεις εμπειρίας για ΜΕΚ και μετά να πάρεις ΜΕΕΠ. Ότι άλλο θέλεις με pm.

 

¨Συμφωνώ και επαυξάνω συνάδελφε,

Κι εγώ τα πέρασα (ενοοώ ώς εργολήπτης Δ.Ε. , από το 1987 και από το 1996 εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ κατόπιν προσφυγής κατά του ταμείου).Πρίν ένα χρόνο διαγράφτηκα από το ΜΕΕΠ συνεπώς και από το ΤΣΜΕΔΕ αφού είμαι με σύμβαση αορίστου χρόνου σε κατασκευαστική ΑΕ.Τώρα πληρώνω ΙΚΑ.

 

Κάποιος συνάδερφος μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με τα κυλιόμενα ωράρια εταιριών

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κρατήσεις το ΜΕΕΠ άρα και το ΤΣΜΕΔΕ και να έχεις προσληφθεί σε εταιρεία με σύμβαση αορίστου χρόνου. Δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά αλλά η διαδοχική ασφάλιση δεν είναι κ ιδιαίτερα γενναιόδωρη ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετώ ειμαι καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει: μηχανικός έργων υποδομής απο τει σε ποιό ταμείο ασφαλίζεται. οποιαδήποτε πληροφορία ειναι δεκτή. ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

το θέμα έχει ήδη συζητηθεί http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6250

Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ χωρίς ΜΕΕΠ (αν δεν ξέρεις το ΜΕΕΠ ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία αλλά κοίτα να το μάθεις γρήγορα λόγω ειδικότητας.

 

+ ΤΣΜΕΔΕ αν έχεις ΜΕΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.