Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

16 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Εγώ πάλι θα αφήσω ένα συγκριτικό με πέρσι.
Σίγουρα δεν έκανε το ίδιο κρύο αλλά επιπλέον φέτος είχα θερμομόνωση της ταράτσας η οποίο έκανε μεγάλη διαφορά τόσο στην αίσθηση όσο και στην κατανάλωση.

Αντλία LG 12kw, ρετιρέ 112τμ στη Ν. Ιωνία, εσωτερική θερμοκρασία 22,5°C

Πέρσι ~3300kwh, Φέτος ~1600kwh

image.png.6cf0df823bf6b999685fae9cb2043eb3.png

 

@mechpanos Τις αποδιδόμενες πως τις βγάζεις;

Έλα! Τρελή διαφορά!!!
Τις παραγόμενες τις βγάζει η αντλία, ενώ καταγράφει και καταναλισκόμενες. Έχω και εξωτερικό μετρητή shelly 3em αλλά πιάνει όλη την ενεργειακή κατανάλωση του σπιτιού, όχι μόνο της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως και να 'χει η δουλειά είναι πολύ καλό να έρχονται στοιχεία για τη λειτουργία των αντλιών θερμότητας σε πραγματικές συνθήκες από τους χρήστες. Λυπάμαι που δεν μπαίνει like σε όλους (ιδιώτες).

Η παράθεση στοιχείων παρότι η κάθε αντλία δουλεύει σε διαφορετικές συνθήκες, κλιματική ζώνη, ενεργειακή κλάση κτιρίου, ατομική ζήτηση κλπ είναι ο μοναδικός τρόπος για να μην αμφισβητούμε μερικές φορές τα βασικά και τα αυτονόητα.

Παράθεση

Γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να εμπιστευόμαστε τις μετρήσεις, τα διαγράμματα και τα συμπεράσματα του ΕΜΠ, που δείχνουν καθαρά την υπεροχή των Α.Θ. σε καταναλώσεις.

Κι εμένα Αντώνη αυτή είναι η γνώμη μου αλλά οι χρήστες πρέπει να φέρνουν εμπειρία. Έτσι κι αλλιώς θετικά μετράει. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

επίσης ναι μεν τα στοιχεία του ΕΜΠ είναι αδιάσειστα εντούτοις, αμέτρητες είναι οι περιπτώσεις κατόχων αντλιών θερμότητας που λόγω απειρίας ή κ μή γνώσης ή ωχαδελφισμού των συνεργείων έχουν καταναλώσεις τρελές. Με τη γνώση που απέκτησα από δω μέσα μπορώ να πώ οτι γλύτωσα απο κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, georges81 said:

επίσης ναι μεν τα στοιχεία του ΕΜΠ είναι αδιάσειστα εντούτοις, αμέτρητες είναι οι περιπτώσεις κατόχων αντλιών θερμότητας που λόγω απειρίας ή κ μή γνώσης ή ωχαδελφισμού των συνεργείων έχουν καταναλώσεις τρελές. Με τη γνώση που απέκτησα από δω μέσα μπορώ να πώ οτι γλύτωσα απο κάτι τέτοιο.

Σίγουρα! Εμένα με φώναξαν γείτονες που είχαν την ίδια αντλία με εμένα, τους την εγκατέστησαν χωρίς καμία παραμετροποίηση... σετ θερμοκρασία νερών 55 βαθμούς! Και ακούω ότι το κάνουν πολλοί εγκαταστάτες κατά κόρον, για να μην τους ζαλίζουν μετά ότι η αντλία δεν ζεσταίνει, και πηγαινοέρχονται για να ρυθμίσουν αντιστάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ιστορία που δείχνει τι παίζει εκεί έξω.

Συγκενικό μου πρόσωπο έβαλε LG 14kw σε οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου 135τμ στα ΒΔ προάστεια της Αθήνας. Το σπίτι είχε από όταν δούλευε με πετρέλαιο υπερδιαστασιολογημένα σώματα πάνελ

Τον ρωτάω πως του φαίνεται μέχρι τώρα και αν ξέρει τι έχει καταναλώσει.

Μου λέει όλο το σπίτι Ιανουάριο - Φεβρουάριο είχε κατανάλωση ~600kw, 1ο καμπανάκι λέω από μέσα μου τι λες ρε φίλε αυτό είναι σαν να μην καίει τπτ.

Και πώς είναι από ζέστη; Ακούει η γυναίκα εκεί και απαντάει δεν είναι το ίδιο με το πετρελαίο, δεν ζεστένει αρκετά.

Σε πόσους βαθμούς έχετε τα νερά ρωτάω;

Το είχε βάλει αρχικά στους 50 ο εγκαταστάτης αλλά επειδή δεν ζεστενόμασταν το ανεβάζαμε και τώρα είναι στο 65, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. 2ο καμπανάκι.

Να μην τα πολυλογώ δεν ήθελα να κάνω τον έξυπνο και δεν συνέχισα την κουβέντα, αλλά μετά από μερικές μέρες τυχαίνει να πάω στο σπίτι τους και τι να δώ. Το χειριστήριο που παίζει το ρόλο του θερμοστάτη και μάλιστα σε ρύθμιση αέρα, τοποθετημένο πάνω ακριβώς από ένα μεγάλο σώμα.

Που να δουλέψει η αντλία; Με του που άναβε κι έπιανε λίγο θερμοκρασία το σώμα έκλεινε ο θερμοστάτης...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Άλλη μια ιστορία που δείχνει τι παίζει εκεί έξω.

Συγκενικό μου πρόσωπο έβαλε LG 14kw σε οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου 135τμ στα ΒΔ προάστεια της Αθήνας. Το σπίτι είχε από όταν δούλευε με πετρέλαιο υπερδιαστασιολογημένα σώματα πάνελ

Τον ρωτάω πως του φαίνεται μέχρι τώρα και αν ξέρει τι έχει καταναλώσει.

Μου λέει όλο το σπίτι Ιανουάριο - Φεβρουάριο είχε κατανάλωση ~600kw, 1ο καμπανάκι λέω από μέσα μου τι λες ρε φίλε αυτό είναι σαν να μην καίει τπτ.

Και πώς είναι από ζέστη; Ακούει η γυναίκα εκεί και απαντάει δεν είναι το ίδιο με το πετρελαίο, δεν ζεστένει αρκετά.

Σε πόσους βαθμούς έχετε τα νερά ρωτάω;

Το είχε βάλει αρχικά στους 50 ο εγκαταστάτης αλλά επειδή δεν ζεστενόμασταν το ανεβάζαμε και τώρα είναι στο 65, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. 2ο καμπανάκι.

Να μην τα πολυλογώ δεν ήθελα να κάνω τον έξυπνο και δεν συνέχισα την κουβέντα, αλλά μετά από μερικές μέρες τυχαίνει να πάω στο σπίτι τους και τι να δώ. Το χειριστήριο που παίζει το ρόλο του θερμοστάτη και μάλιστα σε ρύθμιση αέρα, τοποθετημένο πάνω ακριβώς από ένα μεγάλο σώμα.

Που να δουλέψει η αντλία; Με του που άναβε κι έπιανε λίγο θερμοκρασία το σώμα έκλεινε ο θερμοστάτης...

Τετραπέρατος...
Πρέπει να ανοιχθεί καινούργιο θέμα "κακοτεχνίες - λάθη στις αντλίες θερμότητας".
Εμένα οι γειτόνοι, έχουν fan coil εκτός από ένα χώρο που έχουν σώμα πάνελ...Μου λένε "πόσο τον έχεις τον θερμοστάτη"...Τους λέω, "δεν έχω θερμοστάτη παίζω με τα νερά μόνο και ψάχνω την καμπύλη αντιστάθμισης, όταν την βελτιστοποιήσω θα παίζει μόνο του το σύστημα, ε, το πολύ πολύ να κόψει και κανένα fan coil κάποια στιγμή. Το ίδιο μπορείτε να κάνετε κι εσείς...έχει η Daikin το Madoka αν θέλετε που βοηθάει και σε άλλα πράγματα, αλλά έχει 200+ € και δεν ξέρω αν αξίζει"
Κοιτάζονται μεταξύ τους και μου λένε "γιατί εμείς νομίζεις λιγότερα τον πληρώσαμε, απλά μας είπε ο ηλεκτρολόγος ότι μόνο αυτός κάνει", δεν θυμάμαι ποιος τύπος ήταν αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, και τον είχαν σαν on - off στην ουσία! Ενώ με το Madoka κάνεις και χρονοπρογραμματισμό μέσα από το menu της Daikin, και πάει και φτιάχνει και την καμπύλη της αντιστάθμισης, αναλόγως του τι περιμένει και τί διαβάζει πραγματικά!
Πού να τα ξέρει ο πελάτης ρε γμτ...εδώ δεν τα ξέρουν οι εγκαταστάτες!

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2023 at 4:05 ΜΜ, mechpanos said:

Τετραπέρατος...
Πρέπει να ανοιχθεί καινούργιο θέμα "κακοτεχνίες - λάθη στις αντλίες θερμότητας".
Εμένα οι γειτόνοι, έχουν fan coil εκτός από ένα χώρο που έχουν σώμα πάνελ...Μου λένε "πόσο τον έχεις τον θερμοστάτη"...Τους λέω, "δεν έχω θερμοστάτη παίζω με τα νερά μόνο και ψάχνω την καμπύλη αντιστάθμισης, όταν την βελτιστοποιήσω θα παίζει μόνο του το σύστημα, ε, το πολύ πολύ να κόψει και κανένα fan coil κάποια στιγμή. Το ίδιο μπορείτε να κάνετε κι εσείς...έχει η Daikin το Madoka αν θέλετε που βοηθάει και σε άλλα πράγματα, αλλά έχει 200+ € και δεν ξέρω αν αξίζει"
Κοιτάζονται μεταξύ τους και μου λένε "γιατί εμείς νομίζεις λιγότερα τον πληρώσαμε, απλά μας είπε ο ηλεκτρολόγος ότι μόνο αυτός κάνει", δεν θυμάμαι ποιος τύπος ήταν αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, και τον είχαν σαν on - off στην ουσία! Ενώ με το Madoka κάνεις και χρονοπρογραμματισμό μέσα από το menu της Daikin, και πάει και φτιάχνει και την καμπύλη της αντιστάθμισης, αναλόγως του τι περιμένει και τί διαβάζει πραγματικά!
Πού να τα ξέρει ο πελάτης ρε γμτ...εδώ δεν τα ξέρουν οι εγκαταστάτες!

το madoka είναι θερμοστάτης. η παραμετροποίηση γίνεται απο άλλο χειριστήριο. το έχω στην αντλία της μητέρας μου. ενας όμορφος ακριβός θερμοστάτης. για να συνθεθεί φαντάσου με κιν. θέλει συσκευούλα που μπάινει στο χειριστήριο, οχι στο θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2023 at 9:30 ΠΜ, mechpanos said:

Σίγουρα! Εμένα με φώναξαν γείτονες που είχαν την ίδια αντλία με εμένα, τους την εγκατέστησαν χωρίς καμία παραμετροποίηση... σετ θερμοκρασία νερών 55 βαθμούς! Και ακούω ότι το κάνουν πολλοί εγκαταστάτες κατά κόρον, για να μην τους ζαλίζουν μετά ότι η αντλία δεν ζεσταίνει, και πηγαινοέρχονται για να ρυθμίσουν αντιστάθμιση.

καλά εκεί φταίνε καμιά φορά κ οι πελάτες γιατί γκρινιάζουν οτι τα σώματα δέν καίνε.😂🤣🤣 Βέβαια το πιο συνηθισμένο που βλέπω η σύνδεση του ηλιακού σαν σώμα👿 που αρχίζω τα βριισίδια.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, georges81 said:

το madoka είναι θερμοστάτης. η παραμετροποίηση γίνεται απο άλλο χειριστήριο. το έχω στην αντλία της μητέρας μου. ενας όμορφος ακριβός θερμοστάτης. για να συνθεθεί φαντάσου με κιν. θέλει συσκευούλα που μπάινει στο χειριστήριο, οχι στο θερμοστάτη.

Είναι θερμοστάτης αλλά όχι απλός θερμοστάτης, συνδέεται με το χειριστήριο της αντλίας με κοινό interface και 1ον επιτρέπει να χρονοπρογραμματίσεις την αντλία (που μόνο μέσω λειτουργίας νερών δεν μπορείς) πχ την νύχτα θέλω θερμοκρασία χώρου 19, το πρωί 20, το μεσημέρι 21, το ΣΚ όλη την ημέρα 21 κλπ
2ον κάνει smart modulation επεμβαίνοντας στην καμπύλη αντιστάθμισης, δηλ. αν έχεις ρυθμίσει την καμπύλη πιο ψηλά από ότι έχει ανάγκη ο χώρος μια συγκεκριμένη στιγμή και πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία, το Madoka αλλάζει το offset της καμπύλης πετυχαίνοντας χαμηλότερες θερμοκρασίες νερών, καλύτερη απόδοση, υψηλότερο cop.

 

56 λεπτά πριν, georges81 said:

καλά εκεί φταίνε καμιά φορά κ οι πελάτες γιατί γκρινιάζουν οτι τα σώματα δέν καίνε.😂🤣🤣 Βέβαια το πιο συνηθισμένο που βλέπω η σύνδεση του ηλιακού σαν σώμα👿 που αρχίζω τα βριισίδια.

Καμιά φορά ναι...Αλλά κάπου πήρε το αφτί μου ότι ψιλοανεπίσημα δίνουν οδηγία κάποιες εταιρείες να μπαίνει υψηλό σετ πόιντ στις αντλίες, για να μην βγαίνει κακή φήμη στο προϊόν ότι δεν ζεσταίνει...θάβοντας το ίδιο το προϊόν βέβαια, σαν κατανάλωση! Παλιότερα αυτό τουλάχιστον, που οι τιμές της ενέργειας ήταν φυσιολογικές και δεν φαινόταν τόσο στον πελάτη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.