Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

1 hour ago, mechpanos said:

Ή 3 δίοδες ή 1 δίοδη στην αντλία προς μποιλεράκι, και μια 3οδη επιλογής ανάμεσα σε μποιλερ-ηλιακό.
Έξυπνα ρελέ πχ Shelly Plus 1 + ρελέ ισχύος...

Λοιπόν,αυτό είναι πάνω στο πατάρι και είναι ηλεκτρικός θερμοσίφωνας από ότι μου είπε ο πατέρας μου γιατί δεν τον έχουμε αλλάξει...από ότι είπα και προηγουμένως όμως, και με έναν άλλο εγκαταστατη αντλιών που μίλησα, μου είπε ο άνθρωπος που σου πέρασε την αντλία, ότι έκανε πολύ σωστά...μου είπε ότι για να έχω ζεστά νερά έπρεπε να συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα και όσο λειτουργεί η αντλία, αυτή θα το βλέπει σαν ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ και απλά θα σου δίνει ζνχ

IMG_20231108_155056.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Gantem said:

Λοιπόν,αυτό είναι πάνω στο πατάρι και είναι ηλεκτρικός θερμοσίφωνας από ότι μου είπε ο πατέρας μου γιατί δεν τον έχουμε αλλάξει...από ότι είπα και προηγουμένως όμως, και με έναν άλλο εγκαταστατη αντλιών που μίλησα, μου είπε ο άνθρωπος που σου πέρασε την αντλία, ότι έκανε πολύ σωστά...μου είπε ότι για να έχω ζεστά νερά έπρεπε να συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα και όσο λειτουργεί η αντλία, αυτή θα το βλέπει σαν ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ και απλά θα σου δίνει ζνχ

IMG_20231108_155056.jpg

Δεν φαίνεται απλός ηλεκτρικός αλλά για μπόιλερ διπλής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gantem said:

Πάντως και με έναν άλλο εγκαταστατη αντλιών που μίλησα, μου είπε ο άνθρωπος που σου πέρασε την αντλία, ότι έκανε πολύ σωστά...μου είπε ότι για να έχω ζεστά νερά έπρεπε να συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα και όσο λειτουργεί η αντλία, αυτή θα το βλέπει σαν ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ και απλά θα σου δίνει ζνχ

Σαν λογική μου φαίνεται τελείως λάθος αλλά με βάση την υπάρχουσα κατάσταση κι εγώ δεν θεωρώ ότι μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Εννοώ χωρίς να σε βάλει σε επιπλέον έξοδα.

Edited by kostasinjeyan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μη γίνει καμμία αλλαγή στο υδραυλικό δίκτυο.

Να γίνει προγραμματισμός ανύψωσης της θερμοκρασίας νερού στο max, για λίγη ώρα, πριν από τη ζήτηση ΖΝΧ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο επίσης...

1) Αν δεν υπήρχε ο θερμοσίφωνας και υπήρχε μόνο ο ηλιακός που είναι διπλής, πως θα είχαμε ΖΝΧ από την αντλία;,και 

2) Αν δεν υπήρχε ούτε θερμοσίφωνας αλλά ούτε και ηλιακός, πως θα είχαμε ΖΝΧ;

Τι θα έπρεπε δηλαδή να βάλουμε για να έχουμε ζεστό νερό;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Gantem said:

Τι θα έπρεπε δηλαδή να βάλουμε για να έχουμε ζεστό νερό;

Μπόιλερ με σερπατίνα για αντλία και τρίοδη εκτροπής, με το αντίστοιχο δίκτυο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gantem said:

Πάντως και με έναν άλλο εγκαταστατη αντλιών που μίλησα, μου είπε ο άνθρωπος που σου πέρασε την αντλία, ότι έκανε πολύ σωστά...μου είπε ότι για να έχω ζεστά νερά έπρεπε να συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα και όσο λειτουργεί η αντλία, αυτή θα το βλέπει σαν ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ και απλά θα σου δίνει ζνχ

αυτα ειναι μπουρδες κ απομειναρια των λεβητων πετρελαιου που εφταναν 80 βαθμούς τα νερά. Ο σωστός ο μάστορας θα συμβουλέυσει τον πελάτη του να το κάνει σωστά με 3οδη κα ανεξάρτητα από τα σώματα. όταν πχ έχεις ηλιακό τριπλής. κ έχει φτάσει τα νερά 70 βαθμούς κ περνάει το νερό της αντλίας 40-45 βαθμούς. το κρυώνει το νερό. Μαστόρια του 1950!!!!!!!🤬🤬

Στο δια ταύτα στο σημείο που είσαι, απομονώνεις το boiler κ έχεις το ηλιακό να σ κατεβάζει νερό κ μια στο τόσο π δν θα έχεις ήλιο ανάβεις 15-20 λεπτά το ηλεκτρικό κ τέλος.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, georges81 said:

αυτα ειναι μπουρδες κ απομειναρια των λεβητων πετρελαιου που εφταναν 80 βαθμούς τα νερά. Ο σωστός ο μάστορας θα συμβουλέυσει τον πελάτη του να το κάνει σωστά με 3οδη κα ανεξάρτητα από τα σώματα. όταν πχ έχεις ηλιακό τριπλής. κ έχει φτάσει τα νερά 70 βαθμούς κ περνάει το νερό της αντλίας 40-45 βαθμούς. το κρυώνει το νερό. Μαστόρια του 1950!!!!!!!🤬🤬

Στο δια ταύτα στο σημείο που είσαι, απομονώνεις το boiler κ έχεις το ηλιακό να σ κατεβάζει νερό κ μια στο τόσο π δν θα έχεις ήλιο ανάβεις 15-20 λεπτά το ηλεκτρικό κ τέλος.

Δυστυχως αυτο παθαινω εγω απο κακοτενια, ευπροσδεκτη οποιαδηποτε προταση διορθωσης της εγκαταστασης μου διοτι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει μαστορα σωστο.. περιοχη κεντρο Αθηνας

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos21g said:

Δυστυχως αυτο παθαινω εγω απο κακοτενια, ευπροσδεκτη οποιαδηποτε προταση διορθωσης της εγκαταστασης μου διοτι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει μαστορα σωστο.. περιοχη κεντρο Αθηνας

Τι εννοείς?

Ζεσταίνεις συνέχεια τον ηλιακό;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, panos21g said:

Δυστυχως αυτο παθαινω εγω απο κακοτενια, ευπροσδεκτη οποιαδηποτε προταση διορθωσης της εγκαταστασης μου διοτι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει μαστορα σωστο.. περιοχη κεντρο Αθηνας

το τι θα πρέπει να γίνει, τι μπορεί τεχνικά να γίνει κ τί συμφέρει να γίνει δεν μπορώ να στο πώ χωρίς να έχω εικόνα εγκατάστασης, σωληνώσεων κλπ. θα πρέπει να βρείς σωστό τεχνίτη να φτιάξει αυτά που περιγράφω.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.