Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Πριν την παγωνιά το είχα μόνιμα στους 23 ☺️

Με τα κρύα το κατέβασα στους 22 για θέμα κατανάλωσης και έβαλα ρύθμιση 21.5 On kai 23 off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους, αν και δε κολλάει με το θέμα, LG Therma V ή γενικά και οι υπόλοιπες αντλίες, κάθε ποτέ σαν κάνουν defrost??

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε όλες τις Α.Θ. (και τα splitάκια) απόψυξη γίνεται όταν πιάσει πάγο το στοιχείο (εναλλάκτης).

Αυτό δεν εξαρτάται από το μηχάνημα αλλά από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες που επικρατούν (θερμοκρασία, ατμ, πίεση, υγρασία, άνεμος, σημείο εγκατάστασης κλπ)

Edited by antloukidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, IoannisPet said:

Καλημέρα σε όλους, αν και δε κολλάει με το θέμα, LG Therma V ή γενικά και οι υπόλοιπες αντλίες, κάθε ποτέ σαν κάνουν defrost??

Σας ευχαριστώ πολύ 

Τις τελευταίες μερες με τα πολλά κρύα, εγώ παρατήρησα, από τα νερά που είχαν τρέξει κάτω από την αντλία, ότι κάθε μέρα τις πρωινές ώρες θα πρέπει να είχε κάνει απόψυξη (LG Therma V 12 KW).

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανάποδη κυκλοφορία νερών.

Όταν γίνεται απόψυξη, από το εξωτερικό μηχάνημα βγαίνει ένα "σύννεφο" ατμού.

Αν μπορείτε να δείτε τη θερμοκρασία νερού που βγαίνει από την Α.Θ., αυτή είναι πολύ χαμηλότερη από τη συνήθη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύννεφο δεν το είδα γιατί ήμουν μέσα.

Μια φορά όμως που έτυχε να είμαι κοντά στο χειριστήριο είδα ότι μόλις ξεκίνησε αυτή η "θορυβώδης" διαδικασία τα νερά εξαγωγής γίνανε πιο κρύα από τα νερά της εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Η αρνητική διαφορά θερμοκρασιών είναι σίγουρη ένδειξη απόψυξης.

Η θορυβώδης λειτουργία μάλλον οφείλεται σε αύξηση παροχής νερού, που μπορεί να γίνει μόνο σε Α.Θ. που μπορούν ηλεκτρονικά να ρυθμίζουν την παροχή του κυκλοφορητή τους. (π.χ. η δική μου που είναι Carrier, δεν μπορεί να το κάνει αυτό). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες. Να είσαι καλά.

Οπότε μάλλον στην δική μου αντλία LG Therma V υπάρχει αυτή η δυνατότητα ηλεκτρονικής άυξησης της ροής του νερού. Ο θόρυβος πραγματικά ήταν πολύ έντονος. Ποτάμι κυριολεκτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.