Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

2 ώρες πριν, sso said:

Εγώ τον Φεβρουάριο είχα 308 kWh κατανάλωση (μ.ο. 11 kWh/ημέρα) και τον Μάρτιο μέχρι και 14 Μαρτίου μ.ο. 13 kWh/ημέρα.

Θέρμανση με σώματα πάνελ και θερμοκρασία χώρου 18-20 βαθμούς.

Με τις ρυθμισεις οπως μου ειπαν παραπανω εχω θερμοκρασια χωρου 19 βαθμους.

Εχεις παρα πολυ καλη καταναλωση,αρα εγω με 900 ειμαι πολυ.

Αττικη εισαι;

Edited by DimitrisM91
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

54 λεπτά πριν, DimitrisM91 said:

Με τις ρυθμισεις οπως μου ειπαν παραπανω εχω θερμοκρασια χωρου 19 βαθμους.

Εχεις παρα πολυ καταναλωση,αρα εγω με 900 ειμαι πολυ.

Αττικη εισαι;

  Για να μην τα ξαναγράφω δες εδώ 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/55196-αντλία-θερμότητας-κατανάλωση-και-άλλα-συγκριτικά-στοιχεία/?do=findComment&comment=1133197

 

Τι εννοείς όταν λες "Εχεις παρα πολυ καταναλωση";

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, sso said:

  Για να μην τα ξαναγράφω δες εδώ 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/55196-αντλία-θερμότητας-κατανάλωση-και-άλλα-συγκριτικά-στοιχεία/?do=findComment&comment=1133197

 

Τι εννοείς όταν λες "Εχεις παρα πολυ καταναλωση";

 

Εννοω οτι οι 900 kwh τον μηνα σε σχεση με εσενα πχ εχει μεγαλη διαφορα.

Βεβαια οι 19 20 βαθμοι ειναι χαμηλα για εμας και ιδιανικα θελω κοντα στους 21 με 21.5.

Ασχετη ερωτηση,την θερμοκρασια του χωρου την υπολογιζουμε με θερμομετρο δωματιου και οχι με την θερμοκρασια που γραφει το fan coil σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία που ρυθμίζουμε στο FCU, είναι η θερμοκρασία που αυτό σταματά να δουλεύει.

Μπορούμε κατεβάζοντας σιγά σιγά την ρύθμιση, να δούμε τη θερμοκρασία χώρου, όταν αυτό σταματήσει να δουλεύει.

Φυσικά το οποιοδήποτε θερμόμετρο, αισθητήριο θερμοκρασίας, θερμοστάτης κλπ. έχει κάποιο σφάλμα μέτρησης (μικρό ή μεγαλύτερο), και έτσι πάντα υπάρχουν διαφορές από το ένα στο άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sso said:

Εγώ τον Φεβρουάριο είχα 308 kWh κατανάλωση (μ.ο. 11 kWh/ημέρα) και τον Μάρτιο μέχρι και 14 Μαρτίου μ.ο. 13 kWh/ημέρα.

Θέρμανση με σώματα πάνελ και θερμοκρασία χώρου 18-20 βαθμούς.

Νομίζω σπας ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης... εγκατάσταση υπόδειγμα πρέπει να έχεις φίλε μου.

Μπράβο στον εγκαταστάτη σου.

Εσύ θα θέλεις 1.500ΚWh το χρόνο που είναι απίστευτα χαμηλό σύνολο... 

εγω αναμένω να μου βάλουν την ίδια LG Therma V σε 16άρα τριφασική, (160τμ μεζονέτα, με κέλυφος 5cm και αλουμίνια 10ετίας διπλά ενεργειακά και υπολογίζω να είμαι χαρούμενος με 3.000kWh.

Σε πετρέλαιο με πολύ καλό μαντεμένιο λέβητα (βαθμό αποδοσησ Τουλ. 90%) χρειάζομαι 1.000lt ανά έτος μέσο όρο.

Αν και πιστεύω πως η 12άρα με καλύπτει λέω για 16 για να μη «γονατίζει» αυτές τις 20 μέρες του χρόνου που έχουμε την νύχτα κάτω από 0 ή πολύ κοντά στο 0 (-5 έως 2)

Περιοχη Διονυσος Ατικής σε υψόμετρο 500m

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, IoannisPet said:

Νομίζω σπας ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης... εγκατάσταση υπόδειγμα πρέπει να έχεις φίλε μου.

Μπράβο στον εγκαταστάτη σου.

Εσύ θα θέλεις 1.500ΚWh το χρόνο που είναι απίστευτα χαμηλό σύνολο... 

εγω αναμένω να μου βάλουν την ίδια LG Therma V σε 16άρα τριφασική, (160τμ μεζονέτα, με κέλυφος 5cm και αλουμίνια 10ετίας διπλά ενεργειακά και υπολογίζω να είμαι χαρούμενος με 3.000kWh.

Σε πετρέλαιο με πολύ καλό μαντεμένιο λέβητα (βαθμό αποδοσησ Τουλ. 90%) χρειάζομαι 1.000lt ανά έτος μέσο όρο.

Αν και πιστεύω πως η 12άρα με καλύπτει λέω για 16 για να μη «γονατίζει» αυτές τις 20 μέρες του χρόνου που έχουμε την νύχτα κάτω από 0 ή πολύ κοντά στο 0 (-5 έως 2)

Περιοχη Διονυσος Ατικής σε υψόμετρο 500m

Καλά έκανες γιατί στον Διόνυσο Αττικής δεν έχετε μόνο κάτω από μηδέν για 20 μέρες, αλλά και για πολλή ώρα και με χιόνι, πάγο κλπ... Οπότε πέφτει και η απόδοση της αντλίας, κάνει defrost κλπ! 

Με 1000lt τον χρόνο πετρέλαιο, είσαι στα 10.35kwh θερμική αξία, όπου όμως λόγω βαθμού απόδοσης ωφελείσαι περί τις 9-9.500max.

Οπότε καλά το υπολογίζεις ότι θα είσαι στις 3.000 ηλεκτρικές, μπορεί και πιο κάτω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, DimitrisM91 said:

Με τις ρυθμισεις οπως μου ειπαν παραπανω εχω θερμοκρασια χωρου 19 βαθμους.

Πρόλαβες και δοκίμασες; Για πες, εντυπώσεις από κατανάλωση βελτιώθηκε; Αν δεν σου πιάνει θερμοκρασία και θες να την ανεβάσεις, ανέβασε λίγο πάνω τις τιμές θερμοκρασιών, και βλέπεις!

 

Εγώ, έχω άλλο πρόβλημα, με την αντιστάθμιση, εκεί που δείχνει ας πούμε 7 βαθμούς εξωτερική, βαράει ξαφνικά ο ήλιος την αντλία και διαβάζει 17, μετά από λίγο που γυρίζει ο ήλιος πέφτει πάλι στους 7... Ρε τι τραβάμε με τα μηχανήματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, IoannisPet said:

Νομίζω σπας ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης... εγκατάσταση υπόδειγμα πρέπει να έχεις φίλε μου.

Μπράβο στον εγκαταστάτη σου.

Εσύ θα θέλεις 1.500ΚWh το χρόνο που είναι απίστευτα χαμηλό σύνολο... 

εγω αναμένω να μου βάλουν την ίδια LG Therma V σε 16άρα τριφασική, (160τμ μεζονέτα, με κέλυφος 5cm και αλουμίνια 10ετίας διπλά ενεργειακά και υπολογίζω να είμαι χαρούμενος με 3.000kWh.

Σε πετρέλαιο με πολύ καλό μαντεμένιο λέβητα (βαθμό αποδοσησ Τουλ. 90%) χρειάζομαι 1.000lt ανά έτος μέσο όρο.

Αν και πιστεύω πως η 12άρα με καλύπτει λέω για 16 για να μη «γονατίζει» αυτές τις 20 μέρες του χρόνου που έχουμε την νύχτα κάτω από 0 ή πολύ κοντά στο 0 (-5 έως 2)

Περιοχη Διονυσος Ατικής σε υψόμετρο 500m

Την αντλία την βάλαμε στις 12 Ιανουαρίου, οπότε δεν μπορώ να έχω σαφή και πλήρη εικόνα για ολόκληρη σεζόν. 

Ο εγκατάστασης την ξεκίνησε και την έβαλε να λειτουργεί χωρίς αντιστάθμιση. Πειραματίστηκα και πειραματίζομαι μόνος μου κάνοντας συνέχεια δοκιμές.

Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος και με 2500 kWh/χρόνο. Χοντρικά υπολογίζω  2000-2500 kWh.

Στον Διόνυσο με 3000 kWh θα είσαι super, αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο για 160 τ.μ.

 

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, mechpanos said:

Πρόλαβες και δοκίμασες; Για πες, εντυπώσεις από κατανάλωση βελτιώθηκε; Αν δεν σου πιάνει θερμοκρασία και θες να την ανεβάσεις, ανέβασε λίγο πάνω τις τιμές θερμοκρασιών, και βλέπεις!

 

Εγώ, έχω άλλο πρόβλημα, με την αντιστάθμιση, εκεί που δείχνει ας πούμε 7 βαθμούς εξωτερική, βαράει ξαφνικά ο ήλιος την αντλία και διαβάζει 17, μετά από λίγο που γυρίζει ο ήλιος πέφτει πάλι στους 7... Ρε τι τραβάμε με τα μηχανήματα!

Απο το πρωι η αντιστασθμιση ρυθμιστηκε αναμεσα σε 45 και 32 βαθμους απο 0 εως 20 βαθμους.

Το σπιτι διατηρει θερμοκρασια 20 με 20.5 βαθμους και μεχρι στιγμης εχω καψει 10kwh απο τος 10 το πρωι περιπου.

Θεωρητικα θα ειμαι κοντα στις 20 kwh το 24ωρο σε σχεση με τις 30 που ειχα με τις παλιοτερες ρυμισεις.

 

Αυτο με την εξωτερικη θερμοκρασια δεν το εχω παρατηρησει καθολου για να ειμαι ειλικρινης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα 

 

επανέρχομαι και εγω με νεότερα βάσει ρυθμίσεων αντιστάθμισης που μου πρότεινε ο φίλος @sso  . Οσον αφορά κατανάλωση και άνεση χώρου είμαστε πολύ καλα. Ακόμα και στα κρύα είχαμε 19-20 βαθμούς σταθερά με ΜΟ καταναώσεων 15kwh/μερα σε σπίτι αμόνωτο 5ο όροφο με ταράτσα απο πάνω και  την lg thermav 14. Αυτό που έχω παρατηρήσει και εδώ θα ήθελα τις προτάσεις σας είναι το παρακάτω. Η ΑΘ έχει  συνδεθεί με ηλιακό 3πλης ενεργείας και με ρύθμιση στα νερά 33-47 δεν φτάνει ώστε να έχω και ΖΝΧ όποτε χρειαστεί. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να αλλάξω είτε σε ρυθμίσεις είτε στην εγκατάσταση μου ώστενα επιτύχω και τα δυο, δεδομένου οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την αντιστάθμιση ; (όσο είχα τα νερά να πηγαίνουν εως 55  με heat mode δεν είχα προβλημα)

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.