Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

5 hours ago, antloukidis said:

Λείπουν πολλά data, που δεν μπορούν να συγκεντρωθούν μέσω forum.... απαιτείται μηχανολόγος, γνώστης του θέματος, επί τόπου.

Μου έκαναν εντύπωση (κακή) τα εξής :

Α. Όταν σταματήσει ο κυκλοφορητής δευτερεύοντος η Α. Θ. συνεχίζει ???

( δουλεύει συνέχεια με το θερμοστάτη της??? )

Β. Ο κυκλοφορητής πρωτεύοντος πρέπει να λειτουργεί συνέχεια, όσο λειτουργεί η Α.Θ. 

Γ. Buffer .... τεράστιο!!!

Δ. Τι απώλειες σε KW, έχει το σπίτι σε 0οC, και τι απόδοση έχει η Α.Θ. στην ίδια θερμοκρασία???

(έτσι επιλέγεται σωστά μιά Α.Θ. και όχι με βάση τι επιδοτείται!)

Ε. Μηχανολόγος σχετικός με Α.Θ. ασχολήθηκε???? ή μπα....???

Δ. Αποδοση, νομιζω αυτη ειναι

image.thumb.png.5e06be098ada624ddf55bb11f65606f9.png

 

image.thumb.png.1359f29e633eae7cb2c07a6c7d8b8a91.png

image.thumb.png.2272a3ea30600d0d8173152894dfa620.png

 

Edited by pde
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, pde said:

ο ΣΕΒΑΣΜΟς ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ αρκει να εχει καλο σκοπο

Ο σεβασμός πρώτα από όλα του εαυτού μου, απαγορεύει την κριτική, όταν όπως είπα, δεν έχω data των :

1. Τρόπο επιλογής της συγκεκριμένης Α.Θ.

2. Σχεδίαση και υλοποίηση υδραυλικού δικτύου

3. Σχεδίαση και υλοποίηση ηλεκτρολογικού δικτύου αυτοματισμών

4. Ρυθμίσεις Α.Θ.

Τα ανωτέρω (όλα απαραίτητα), απαιτούνται για τη σωστή και αποδοτική λειτουργία μιάς Α.Θ., που αν γίνουν σωστά, κάνουν την Α.Θ. να είναι το αποδοτικότερο σύστημα κλιματισμού (ψύξη & Θέρμανση) ενός κτιρίου.

Δυστυχώς σε αυτό δεν επιδρά καθόλου η οικογενειακή κατάσταση ή το ποινικό μητρώο του μελετητή και εγκαταστάτη.

Απευθυνθείτε άμεσα σε μηχανολόγο, ΓΝΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Α.Θ., για να διορθώσει ότι μπορεί να διορθωθεί.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antloukidis said:

Ο σεβασμός πρώτα από όλα του εαυτού μου, απαγορεύει την κριτική, όταν όπως είπα, δεν έχω data των :

1. Τρόπο επιλογής της συγκεκριμένης Α.Θ.

2. Σχεδίαση και υλοποίηση υδραυλικού δικτύου

3. Σχεδίαση και υλοποίηση ηλεκτρολογικού δικτύου αυτοματισμών

4. Ρυθμίσεις Α.Θ.

Τα ανωτέρω (όλα απαραίτητα), απαιτούνται για τη σωστή και αποδοτική λειτουργία μιάς Α.Θ., που αν γίνουν σωστά, κάνουν την Α.Θ. να είναι το αποδοτικότερο σύστημα κλιματισμού (ψύξη & Θέρμανση) ενός κτιρίου.

Δυστυχώς σε αυτό δεν επιδρά καθόλου η οικογενειακή κατάσταση ή το ποινικό μητρώο του μελετητή και εγκαταστάτη.

Απευθυνθείτε άμεσα σε μηχανολόγο, ΓΝΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Α.Θ., για να διορθώσει ότι μπορεί να διορθωθεί.

Καλημερα, 

δεν εχεις αδικο @antloukidis,

νομιζω ομως οτι πολλοι εχουμε επιλεξει ενα μηχανικο λογω φιλιας.

Παραλληλα ειμαι σε αναζητηση μηχανικου ωστε να διορθωσουμε οτι μπορουμε

Ευχαριστ και σενα για τη συνεισφορα σου

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, pde said:

Δ. Αποδοση, νομιζω αυτη ειναι

image.thumb.png.5e06be098ada624ddf55bb11f65606f9.png

Η απόδοση της Α.Θ. που σας ενδιαφέρει είναι για 0οC εξωτερική θερμοκρασία και θερμοκρασία νερού 55οC.

Από το ανωτέρω πινακάκι, μπορούμε (εμμέσως) να υπολογίσουμε την απόδοση για 2οC εξωτερική θερμ. και θερμοκρασία νερού 35οC. (3.41 x 3.50 = 11.9 ΚW ).

Προφανώς η απόδοση που σας ενδιαφέρει είναι χαμηλότερη και μάλλον ... αποκρύπτεται από τον κατασκευαστή!

Από το επόμενο πινακάκι βλέπουμε ότι το cop (= 2.16  στους -2οC), μειώνεται (από το 3,5) αλλά δεν βλέπουμε την ηλεκτρική κατανάλωση.

Αν θεωρήσουμε όμοια κατανάλωση, η απόδοση στους -2οC είναι 3,41 x 2.16 = 7.4 ΚW !!!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, antloukidis said:

Η απόδοση της Α.Θ. που σας ενδιαφέρει είναι για 0οC εξωτερική θερμοκρασία και θερμοκρασία νερού 55οC.

Από το ανωτέρω πινακάκι, μπορούμε (εμμέσως) να υπολογίσουμε την απόδοση για 2οC εξωτερική θερμ. και θερμοκρασία νερού 35οC. (3.41 x 3.50 = 11.9 ΚW ).

Προφανώς η απόδοση που σας ενδιαφέρει είναι χαμηλότερη και μάλλον ... αποκρύπτεται από τον κατασκευαστή!

Από το επόμενο πινακάκι βλέπουμε ότι το cop (= 2.16  στους -2οC), μειώνεται (από το 3,5) αλλά δεν βλέπουμε την ηλεκτρική κατανάλωση.

Αν θεωρήσουμε όμοια κατανάλωση, η απόδοση στους -2οC είναι 3,41 x 2.16 = 7.4 ΚW !!!

Τελεια εξηγηση, τωρα  καταλαβα, πολλαπλασιαζεις το input με το output για να βρεις την ισχυ σε καθε κατασταση {θερμοκρασια περιβαλλοντος, θερμοκρασια στοχος νερου }.

Απιστευτα μικρο το 7,4kw ,εστω και ως προσεγγιση δειχνει το ζορι που τρωει η ΑΘ σε μερες χιονια

και παλι ευχαριστω

Θα ηθελα να επανελθω στο θεμα μετα την επισκεψη καποιου  μηχανικου .

Ευχαριστω ολους  @mechpanos @sso @kostasinjeyan@antloukidis

 

Edited by pde
Link to comment
Share on other sites

To cop είναι ο λόγος της θερμικής απόδοσης σε KW, προς την ηλεκτρική κατανάλωση σε KW.

[ cop = Θερμική απόδοση Α.Θ. (KW) : Κατανάλωση ρεύματος (KW) ] και άρα :

Θερμική απόδοση (KW) = cop x κατανάλωση ρεύματος ( input .. KW)

To cop και άρα η απόδοση μιάς Α.Θ. μειώνεται όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία και επίσης μειώνεται όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού της ζητάμε να παράγει.

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εδώ και τρία 24ωρα περίπου, με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα, η Α.Θ. δουλεύει συνέχεια, ασταμάτητα στο ρελαντί με θερμοκρασία νερού 30-33° και κρατάει θερμοκρασία χώρου σταθερά, μέρα νύχτα στους 19°.

Η θερμοκρασία αυτή μας ικανοποιεί και μας καλύπτει απόλυτα και η κατανάλωση είναι περίπου 12 kWh/24ωρο.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει πρόβλημα που δουλεύει συνέχεια η Α.Θ. χωρίς "ανάπαυση" ή μήπως αυτό είναι και το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sso said:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εδώ και τρία 24ωρα περίπου, με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα, η Α.Θ. δουλεύει συνέχεια, ασταμάτητα στο ρελαντί με θερμοκρασία νερού 30-33° και κρατάει θερμοκρασία χώρου σταθερά, μέρα νύχτα στους 19°.

Η θερμοκρασία αυτή μας ικανοποιεί και μας καλύπτει απόλυτα και η κατανάλωση είναι περίπου 12 kWh/24ωρο.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει πρόβλημα που δουλεύει συνέχεια η Α.Θ. χωρίς "ανάπαυση" ή μήπως αυτό είναι και το καλύτερο;

Καλησπέρα,

ακουγεται ότι πιο ιδανικό! Φαντάζομαι ακόμα και 20ο να ζητήσεις με νερά λίγο πιο πάνω, πάλι θα λειτουργεί non stop με ένα 7% κατανάλωση παραπάνω θεωρητικά.

Νομίζω πέτυχες την χρυσή τομή.

θεωρώ πως το μηχάνημα δε θα έχει πρόβλημα μιας που non stop δε θα λειτουργεί 5μηνες αλλά μερικές ημέρες.. αν υπάρχει κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει για την αντοχή συνεχούς λειτουργίας θα ήταν χρήσιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, IoannisPet said:

...Φαντάζομαι ακόμα και 20ο να ζητήσεις με νερά λίγο πιο πάνω, πάλι θα λειτουργεί non stop με ένα 7% κατανάλωση παραπάνω θεωρητικά....

Αυτό που θα ήθελα ίσως, είναι να έχω ένα βαθμό λιγότερο (18) όταν πέφτουμε για ύπνο και κάποιες ωρες το βράδυ ένα βαθμό περισσότερο (20).

Σε λειτουργία με αντιστάθμιση που λειτουργεί τώρα οι ρυθμίσεις που έχω είναι οι εξής:

Αισθητήριο: Αέρας

Θερμ. θέρμανσης αέρα: 17-24

Επιθυμητή θρμοκρασία νερού: 33-47

Εσωτ. θερμοκρασία για λειτουργία auto: 19-20

Εξωτ. θερμοκρασία για λειτουργία auto -2 - 17

Θερμοκρασία νερού για λειτουργία auto: 33-47

Στο χειριστήριο της LG υπάρχει η δυνατότητα από το κεντρικό μενού, χωρίς να μπεις στις ρυθμίσεις, να αυξομειώσεις το "προφίλ" μέχρι +-5 (+1,+2, +3, +4, +5, -1, -2, -3, -4, -5). Δεν γνωρίζω τι ακριβώς αλλάζει με αυτές τις αυξομειώσεις.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω κάποια αυξομείωση, μετά η αντλία (στην επαναύξηση) δουλεύει on/off (τουλάχιστον για αρκρτές ώρες). Δηλαδή "γκαζώνει" (σταδιακά, όχι απότομα), πιάνει τον στόχο των 47 βαθμών στα νερά και σταματάει. Μετά από λίγη ώρα ξαναξεκινάει και αυτό επαναλαμβάνεται αρκετές ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.