Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

οτι σ σηκωνει η τσεπη. Αυτο π πρεπει να κοιταξετε με τν μηχανικο σας αν χωρις τν αντλια πιανετε τους στοχους του προγραμματος , μν εχετε καμαι απορριψη απο κει κ τρεχετε κ δν φτανετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 869
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στην ομάδα,

θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει βάσεις στήριξης της ΑΘ μου LG 14KW, δεδομένου οτι αυτή τη στιγμή είναι πάνω σε ντίζες με τα αντικραδασμικά που είχε η αντλία και μου φέρνει κραδασμό μέσα στο σπίτι; Η ΑΘ βρίσκεται στην ταράτσα και εγώ ακριβώς απο κάτω. (ο λογος που είναι σε ντίζες είναι οτι ακολούθησε μόνωση της ταράτσας με ταρατσόπλακα.)

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos21g said:

Καλημέρα στην ομάδα,

θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει βάσεις στήριξης της ΑΘ μου LG 14KW, δεδομένου οτι αυτή τη στιγμή είναι πάνω σε ντίζες με τα αντικραδασμικά που είχε η αντλία και μου φέρνει κραδασμό μέσα στο σπίτι; Η ΑΘ βρίσκεται στην ταράτσα και εγώ ακριβώς απο κάτω. (ο λογος που είναι σε ντίζες είναι οτι ακολούθησε μόνωση της ταράτσας με ταρατσόπλακα.)

 

Ευχαριστώ 

Εγώ, ή καλύτερα ο σιδεράς, έφτιαξα custom βάση που στερεώνεται στον τοίχο με χημικά αγκύρια.

 

20220413_150518.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kostasinjeyan δυστυχως στην δικη μου περιπτωση δεν μπορει να γινει κατι αντιστοιχο δεδομενου οτι στην πλατη της αντλιας υπαρχει ο φωταγωγος.

@btelis  οι συγκεκριμενες βάσεις  εχουν δοκιμαστει σε ΑΘ  ; αφορα δική σου εγκατάσταση ;

 

Ευχαριστώ 

Edited by panos21g
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα,

Η Α/Θ έχει κλείσει πλέον και ας γράψουμε τις καταναλώσεις που είχαμε αυτόν τον χειμώνα. 

Η αντλία εγκαταστάθηκε στις 12/01/2022 και από τις 23/1/2022 που μπήκε μετρητής ράγας για την αντλία είχα συνολική κατανάλωση 857 kWh, από τις οποίες περίπου το 30% είναι με το νυχτερινό τιμολόγιο. Μέση κατανάλωση περίπου 13 kWh/ημέρα. Οπότε αν προσθέσω και την κατανάλωση από 12/01/22-23/01/22 11 ημέρες Χ 13 =  143 kWh, οπότε σύνολο κατανάλωσης από 12/01/22 857+143=1000 kWh περίπου.

Είχα την τύχη και την προνοητικότητα από τις 03/09/2021 να πάω σε πάροχο με σταθερές τιμές, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (Ημερήσιο 0,099 €/kWh, Νυχτερινό 0,071 €/kWh), οπότε για το διάστημα αυτό η θέρμανση μου στοίχισε περίπου 150€. Απλά απίστευτα!!!

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Ένας συγγενής μου σκέπτεται να βάλει αντλία θερμότητας σε κάποιο χωριό της Κεντρικής Μακεδονίας όπου οι θερμοκρασίες σύμφωνα με το meteo.gr τον περασμένο χειμώνα ήταν αυτές που βλέπετε στο excelάκι.

Είναι εύκολο να μας πει κάποιος αν ενδείκνυται αντλία θερμότητας στην περιοχή με αυτές τις θερμοκρασίες ή μήπως θα πρέπει να δει άλλες λύσεις;

Σας ευχαριστώ θερμά όλους και να έχουμε καλό υπόλοιπο άνοιξης και καλό καλοκαίρι.

             

 

 

 

Therm_Vego.xls

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sso said:

.... στην περιοχή με αυτές τις θερμοκρασίες ή μήπως θα πρέπει να δει άλλες λύσεις;.......

με 

-7,4

-12,1

με αυτές τις θερμοκρασίες εγώ θα έλεγα άλλες λύσεις 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, sso said:

Είναι εύκολο να μας πει κάποιος αν ενδείκνυται αντλία θερμότητας στην περιοχή με αυτές τις θερμοκρασίες ή μήπως θα πρέπει να δει άλλες λύσεις;

Συμφωνώ με τον συνάδελφο παραπάνω, απλώς θα το αναλύσω λίγο.

Για τις θερμοκρασίες αυτές, υπάρχουν αντλίες μονού κύκλου (R32, R410) που μπορούν να ανταποκριθούν καλά αλλά με μειωμένη απόδοση, ή αντλίες διπλού κύκλου που ανταποκρίνονται άριστα και με αρκετή οικονομία. 

Αν όμως - για παράδειγμα - υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή του τα έξοδα εγκατάστασης θα είναι μισά. 

37 λεπτά πριν, sso said:

οπότε σύνολο κατανάλωσης από 12/01/22 857+143=1000 kWh περίπου

Μπράβο, τέτοια παραδείγματα πρέπει να γράφονται.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

....Αν όμως - για παράδειγμα - υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή του τα έξοδα εγκατάστασης θα είναι μισά. ...

Δυστυχώς δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου....

@Didonis, @Konstantinos IB

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.