Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο για την Α.Θ. LG, όμως έχοντας γνώση ελεγκτών PID (PID controllers), έχω να σας πω τα εξής, που ίσως - μάλλον συμβαίνουν και στην Α.Θ σας.

1. Η αυξομείωση "προφίλ", όπως λέτε, χρησιμεύει για καλιμπράρισμα του αισθητηρίου θερμοκρασίας χώρου. Δηλαδή αν σας δείχνει θερμοκρασία χώρου π.χ. 19οC, αλλά εσείς μετράτε με κάποιο άλλο πιό αξιόπιστο θερμόμετρο, ότι η πραγματική θερμοκρασία είναι π.χ. 21oC, μπορείτε να αλλάξετε την ένδειξη επιλέγοντας +2.

2. Οι περισσότεροι PID controlles, όταν τεθούν σε λειτουργία για πρώτη φορά ή μετά από κάθε αλλαγή ρυθμίσεων, αρχίζουν να κάνουν δοκιμές - πειράματα, για να "μάθουν" πώς αντιδρά το σύστημα που έχουν εγκατασταθεί. Δηλαδή προσπαθούν να "μάθουν", πόσο γρήγορα ανεβαίνει και κατεβαίνει η θερμοκρασία χώρου όταν σταματά και ξεκινά η συσκευή που ελέγχουν (η Α.Θ. στην περίπτωσή σας).

3. Σχετικά με την συνεχή λειτουργία, μη φοβάστε. Όλα τα σύγχρονα μηχανήματα, έχουν συστήματα αυτοπροστασίας, που θα σταμάταγαν την Α.Θ. αν υπήρχε πρόβλημα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο για την Α.Θ. LG, όμως έχοντας γνώση ελεγκτών PID (PID controllers), έχω να σας πω τα εξής, που ίσως - μάλλον συμβαίνουν και στην Α.Θ σας.

1. Η αυξομείωση "προφίλ", όπως λέτε, χρησιμεύει για καλιμπράρισμα του αισθητηρίου θερμοκρασίας χώρου. Δηλαδή αν σας δείχνει θερμοκρασία χώρου π.χ. 19οC, αλλά εσείς μετράτε με κάποιο άλλο πιό αξιόπιστο θερμόμετρο, ότι η πραγματική θερμοκρασία είναι π.χ. 21oC, μπορείτε να αλλάξετε την ένδειξη επιλέγοντας +2.

2. Οι περισσότεροι PID controlles, όταν τεθούν σε λειτουργία για πρώτη φορά ή μετά από κάθε αλλαγή ρυθμίσεων, αρχίζουν να κάνουν δοκιμές - πειράματα, για να "μάθουν" πώς αντιδρά το σύστημα που έχουν εγκατασταθεί. Δηλαδή προσπαθούν να "μάθουν", πόσο γρήγορα ανεβαίνει και κατεβαίνει η θερμοκρασία χώρου όταν σταματά και ξεκινά η συσκευή που ελέγχουν (η Α.Θ. στην περίπτωσή σας).

3. Σχετικά με την συνεχή λειτουργία, μη φοβάστε. Όλα τα σύγχρονα μηχανήματα, έχουν συστήματα αυτοπροστασίας, που θα σταμάταγαν την Α.Θ. αν υπήρχε πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ θερμά που μοιράζεστε τις πολύτιμες γνώσεις και την εμπειρία σας μαζί μας.

Επισυνάπτω φωτο από το manual για την αυτόματη θερμοκρασία. 

Μάλλον δεν πρόκειται για καλιμπράρισμα αλλά για αυξομείωση της θερμοκρασίας. 'Ισως δεν σας μετέφερα σωστά το θέμα.

 

 

Auto1.jpg

Auito.png

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, IoannisPet said:

θεωρώ πως το μηχάνημα δε θα έχει πρόβλημα μιας που non stop δε θα λειτουργεί 5μηνες αλλά μερικές ημέρες.. αν υπάρχει κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει για την αντοχή συνεχούς λειτουργίας θα ήταν χρήσιμο

Ειδικός στις αντλίες δεν είμαι αλλά στην μηχανική ο γενικός κανόνας είναι ότι είναι προτιμότερο να έχεις 2000 ώρες συνεχούς λειτουργίας σε χαμηλά φορτία και στροφές, παρά 2000 σταματήματα - ξεκινήματα και "γκάζια" μέχρι να επιτευχθούν τα υψηλά φορτία!

Όπως στο αυτοκίνητο: θα προτιμούσες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο με 200.000χλμ που τα έχει κάνει στην εθνική μέχρι 3.000στροφές max, από ένα με τα μισά χλμ. που όμως τα έχει κάνει με κόντρες σε φανάρια μέχρι 6.000 στροφές, συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις συνημμένες φωτό φαίνεται ότι πρόκειται για κάποιου είδους αντιστάθμιση.

Δηλαδή μεταβολή της θερμοκρασίας νερού σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία ή την εσωτερική???? ( ίσως να είναι και λάθος μετάφρασης καθώς έχω διαπιστώσει και άλλες φορές ότι τα "ελληνικά" του manual αυτού.... μόνο ελληνικά δεν είναι!!!)

Δείτε τι λέει το αγγλικό κείμενο, αν το έχετε.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, mechpanos said:

Ειδικός στις αντλίες δεν είμαι αλλά στην μηχανική ο γενικός κανόνας είναι ότι είναι προτιμότερο να έχεις 2000 ώρες συνεχούς λειτουργίας σε χαμηλά φορτία και στροφές, παρά 2000 σταματήματα - ξεκινήματα και "γκάζια" μέχρι να επιτευχθούν τα υψηλά φορτία!

Όπως στο αυτοκίνητο: θα προτιμούσες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο με 200.000χλμ που τα έχει κάνει στην εθνική μέχρι 3.000στροφές max, από ένα με τα μισά χλμ. που όμως τα έχει κάνει με κόντρες σε φανάρια μέχρι 6.000 στροφές, συνέχεια!

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις συμφωνώ. Μου ακούγεται πολύ λογικό και σωστό. Οπότε δεν την πειράζω καθόλου. Την αφήνω στην "ησυχία" της.

Σ' ευχαριστώ @mechpanos

PXL_20220324_082906100[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, antloukidis said:

Από τις συνημμένες φωτό φαίνεται ότι πρόκειται για κάποιου είδους αντιστάθμιση.

Δηλαδή μεταβολή της θερμοκρασίας νερού σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία ή την εσωτερική???? ( ίσως να είναι και λάθος μετάφρασης καθώς έχω διαπιστώσει και άλλες φορές ότι τα "ελληνικά" του manual αυτού.... μόνο ελληνικά δεν είναι!!!)

Δείτε τι λέει το αγγλικό κείμενο, αν το έχετε.

Φαίνεται σωστή η μετάφραση

english.jpg

 

english1.jpg

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

Ναι.... σωστό φαίνεται!

Όμως άλλα λέει στο πάνω κείμενο (εξωτερική θερμοκρασία) και άλλο λέει στη σημείωση κάτω ( θερμ. δωματίου)!

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για αντιστάθμιση και όχι καλιμπράρισμα, που έγραψα αρχικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Ναι.... σωστό φαίνεται!

Όμως άλλα λέει στο πάνω κείμενο (εξωτερική θερμοκρασία) και άλλο λέει στη σημείωση κάτω ( θερμ. δωματίου)!

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για αντιστάθμιση και όχι καλιμπράρισμα, που έγραψα αρχικά.

Στο πάνω κείμενο νομίζω λέει πως λειτουργει γενικά η αντιστάθμιση, και στη σημείωση κάτω αναφέρεται στις αυξομειώσεις. Και μάλλον τελικά νομίζω εννοεί αυξομείωση της επιθυμητής θερμοκρασίας δωματίου....

Να και οι δικές μου καταναλώσεις σε σχέση με τις μέσες θερμοκρασίες της περιοχής από 01/02/22 έως 23/03/22 σε γράφημα.

Γράφημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω Α.Θ ebla 12.1 kw σε σπίτι 85τμ Αθήνα με εξοικονομώ αλλά το κόστος υδραυλικης εγκαταστασης κ 4 φαν κοιλ είναι σχετικό υψηλό ακόμα και με την επιδότηση. Αξίζει να βάλω αντλία ή να βάλω 3 κλιματιστικά ινβερτερ ; Ένα 12.000btu και 2 18.000btu 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.