Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιπλέον δόμηση στην κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Όταν κι αν βγει Άδεια Δόμησης για κάθε μία κάθετη ξεχωριστά ναι ο κάθε ιδιοκτήτης δεν μπορεί να κάνει χρήση το σύνολο ή το υπολειπόμενο από τα συνολικά επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη (πχ Δόμηση, Κάλυψη, Όγκο κλπ.).

Άρα σε αυτή την περίπτωση πράγματι θα πρέπει να έχουν μεταβιβαστεί χιλιοστά ιδιοκτησίας από τον έναν στον άλλον κι ας μη άλλαζαν τα όρια της καθέτου.

Όταν όμως βγει Άδεια Δόμησης μια για όλο το Οικόπεδο που περιλαμβάνει και τις δύο κάθετες και υπογράφουν και οι δυο ιδιοκτήτες, τότε έχω την αίσθηση ότι και οι δυο ιδιοκτήτες από κοινού μπορούν να εξαντλήσουν τα πολεοδομικά μεγέθη του σε όποιο τμήμα του οικοπέδου επιθυμούν χωρίς να ελέγχουν τις αναλογίες ή ακόμα να έχουν και κοινής χρήσης λειτουργικούς χώρους (πχ 1 κλιμακοστάσιο και για τα δύο, ή κοινούς μηχανολογικούς χώρους κλπ.)

Φυσικά μετά θα πρέπει να γίνουν οι όποιες αναγκαίες διορθώσεις στις συστάσεις ιδιοκτησιών το οποίο θα έπρεπε να κάνουν σε κάθε περίπτωση αφού αλλάζει το κτήριο από το υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Faethon11 said:

Οκ. Αλλά αν ο άλλος του δώσει το δικαίωμα, γιατί να μην εκδοθεί η ΟΑ?

 

Απαντησα στην ανωτέρω  ερωτηση  του φαέθονα, ως εξήςθεωρώντας οτι αφορά  σε  συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου.

"ειναι το -παληο- γνωστο θεμα με τις "συναινεσεις", που μονον προβληματα δημιουργουσε και δεν ηταν  προβλεπομενο νομοθετικα   [εκτος αν καποιος -παληός-  θυμαται διαφορετικα] :smile:"

Αλλά,  και εκει,   δικαιουνταν να παρει αδεια  μονον για  το αναλογουν σε αυτον ποσοστο δομησης.

Σημερα, δεν νομιζω οτι αναγνωριζεται τετοια  "συναινεση"

Να  συμπληρώσω εδώ οτι:

Προφανως, εφοσον  εχει γινει σύσταση καθετης,  καθε ενας χτιζει   το δικο του "τμημα",  συμφωνα με τους ορους της σύστασης, χωρις να ρωτήσει τον αλλον.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλησπέρα και τα σέβη μου ..να σε ρωτήσω ως καθαυτού αρμόδιο 

Τι γίνεται όμως αν οι όροι της σύστασης βρίσκονται σήμερα σε αντίθετη με τις νέες διατάξεις του ΝΟΚ??

 απαιτείται προσαρμογή  ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη επανέρχομαι (γιατί ίσως δεν κατάλαβες τι εννοώ)

Π.Χ

έχω σύσταση καθέτων όταν ο οικισμός χαρακτηρίζονταν ως  οικισμός προ του 1923

Μέσα στην συμφωνία τους ήταν να κτίσουν σε απόσταση 2.0 μ έκαστος από το κοινό όριο των καθέτων τους ώστε οι 2 οικοδομές να απέχουν 4.0μ μεταξύ τους αντί της ελαχίστης των 2,50μ 

Βάσει αυτής ο ένας έκτισε τότε την δική του  οικοδομή. Έκτοτε όμως πρόσθεσε και ένα αυθαίρετο  υπόστεγο στο ενδιάμεσο των 2.0 μ 

 Σήμερα που ο δεύτερος θέλει να κτίσει και ο οικισμός μου έχει πλέον σχέδιο Πόλεως και η απόσταση  των 2.5μ άλλαξε στα  3,90μ 

πες μου τι απόσταση πρέπει να κρατήσει από το κοινό όριο?

2μ ή 0μ ή 3,9μ??

άλλη περίπτωση

Έκτισε ο ένας στο κοινό όριο (πυλωτή και 2 ορόφους) το 2005 (όταν ίσχυε το σχέδιο Πόλεως και το επιτρ ύψος ήταν 9 μ)

Η συμφωνία ήταν να κτίσουν και οι 2 στο κοινό όριο

Την πυλωτή την έκλεισε και τη δήλωσε στο Ν 4178

Σήμερα ο άλλος θέλει να κτίσει μονώροφη οικοδομή

Μπορεί να κτίσει όμως μονώροφη οικοδομή στο κοινό όριο?

Κατά τη γνώμη μου όχι -εσύ τι γνώμη έχεις?

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.