Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

Σχετική ερώτηση!!!!

 

το 2% και 1% υπέρ ΤΜΕΔΕ και ΕΜΠ αντίστοιχα πότε το καταβάλλουμε (έντυπο της ΕΤΕ);;;;

 

δεν παρακρατείται αυτόματα κατά την κατάθεση με εντολή πληρωμής στο λογαριασμό μηχανικού;;;

 

πότε συμπληρώνουμε το έντυπο;;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την κατάθεση της αμοιβής του Μηχανικού στην Ε.Τ.Ε. παρακρατείται αυτόματα το 2% υπέρ Τ.Ε.Ε. (+2% για χαρτόσημο +20% επί του χαρτοσήμου = 2,048% συνολικά).

 

Το 2% υπέρ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και 1% υπέρ ΕΜΠ (+2% για χαρτόσημο +20% επί του χαρτοσήμου = 3,072% συνολικά) κατατίθεται στην Ε.Τ.Ε. με το ανάλογο έντυπο οποτεδήποτε πριν την έκδοση της σχετικής οικοδομικής άδειας.

Μπορεί να γίνει διαχωρισμός σε κρατήσεις για τις αμοιβές μελετών και επιβλέψεων. Για την έκδοση της οικοδομικής άδειας απαιτείται η κατάθεση μόνο των αμοιβών των μελετών και των σχετικών μ' αυτές κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια να ρωτησω: οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ επιβαρύνουν το Μηχανικό ή τον πελατη? Που μπορω να ρωτησω για μια 100% σιγουρη απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ για Μηχανικό

όνομα μηχανικού

κωδικός 12

εισφορά 2%+1% επί της αμοιβής μηχανικού +χαρ/μο κλπ

 

και ΤΣΜΕΔΕ για το έργο (τον ιδοκτήτη)

όνομα ιδοκτήτη

κωδικός 11

εισφορά 1%0+0,5%0 επί του προυπολογισμού του έργου+χαρ/μο κλπ

 

ο καθένας πληρώνει το δικό του

Link to comment
Share on other sites

mare96, απλά ίσως η πολεοδομία σου ζητήσει να πληρώσεις ξανά του ιδιοκτήτη γιατί φαντάζομαι ότι έγραψες το δικό σου όνομα στα στοιχεία που ζητάει το έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

μου κανατε την καρδια περιβολι.... :smile:

να 'στε καλα για τις γρηγορες απαντησεις

 

καλημερα!

πηρα σημερα το ΤΕΕ και μου ειπαν τα εξης:

Ολοκληρο το ποσο του μεγαλου εντυπου όπως και η κρατηση υπερ ΤΕΕ, μεσω Εθνικης επιβαρυνει τον μηχανικο. Δεν μου ξεχωρησε δηλαδη εισφορα Μηχανικου και πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Τους ρωτησα για το μεγαλο εντυπο εισφορας (που εγω συμπληρωνω ενα, με την προσθεση των κωδικων 11+12...προφανως λαθος μου) και δεν μου διευκρινισε εαν φτιαχνω 2 εντυπα ή για πιο απο τα 2 (μηχανικου ή πελατη) την ρωταω.Απλα μου ειπε οτι αυτο το εντυπο επιβαρυνει το μηχανικο.Οταν τη ρωτησα εαν υπαρχει καποιος νομος που το περιγραφει μου εδωσε τα: Α.Ν. 2326/40 (αναγκαστικος νόμος!?) και Ν.546/43. Δυστυχως δεν εχω καποια προσβαση σε νομοθεσια για να τα τσεκαρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.