Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

τελικά ο κάθε υπάλληλος ζητάει ότι θέλει. εμένα με υποχρεώνει τώρα να πληρώσω τα φορολογικά του ιδιοκτήτη με 115. και έχω κάνει πληρωμές με 44. να δώ πως θα ξεμπλέξω.

 

Τα φορολογικά πληρώνονται με 44€

 

Τελικά ρε γαμώτο σε αυτήν την χώρα κάνει ότι θέλει ο καθένας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η κράτηση υπέρ ΟΓΑ δεν πληρώνεται στην Εθνική; (έπεσα σε υπάλληλο που δεν ήξερε περι αυτού).

 

Επίσης, το δημόσιο παράβολο και το παράβολο του Ν. 1041/80 είναι τα απλά παράβολα του δημοσίου που τα παραλαμβάνουμε απο τη ΔΟΥ;

Εχω μια περίπτωση που τα ποσά των παραβόλων είναι πολύ μικρά (0,25 + 2,50 Ε). Δεδομένου ότι δεν υπήρχε αντίστοιχο παράβολο, βγάζω ένα για 3Ε ή κάνω κάτι διαφορετικό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις αυτές πληρώνονται στην εφορία που ανήκει το εργο, συμπληρώνοντας ένα έντυπο το οποίο λέγεται "πολύχρωμο"

Όχι μόνο στην εφορία του έργου, σε οποιαδήποτε εφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερωτηση

 

το 2% και 1% υπέρ ΤΜΕΔΕ και ΕΜΠ αντίστοιχα (έντυπο της ΕΤΕ) για αμοιβη ΜΟΝΟ τοπογραφικου ποτε πρεπει να κατατεθει???

 

Εχω μια ΟΑ, το οικοπεδο της οποιας συνορευει με ρεμα..Εχω υποβαλλει ολες τις μελετες και δικαιολογητικα για προσωρινη οριοθετηση...Μου ζητηθηκε να πληρωθουν κ οι αμοιβες τοπογραφικου...Τις εχω καταβαλλει στην τραπεζα, εχω πληρωσει και το ΦΕΜ...Πρεπει να πληρωσω και το το 2% και 1% υπέρ ΤΜΕΔΕ και ΕΜΠ αντίστοιχα???????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια μικρή ερώτηση γιατί κολλησε ο εγκέφαλος.. στο γραμμάτιο εισπράξεως της ΕΤΕ για πληρωμές του ιδιοκτήτη δλδ το 0,15% του προυπολογισμού καταθέτης είναι ο ιδιοκτήτης έτσι; στα πεδία "ειδικότητα" και "ΑΜ ΤΕΕ".. μήπως βάζουμε πάλι τον μηχανικό; εμπερδεύθην!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.