Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η διαδικασία αναθεώρησης παλαιών οικοδομικών αδειών & αδειών δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα,οικοδομή που έχει κατασκευαστεί με ΟΑ του 1990 είναι περατωμένη μέχρι και όψεις, αλλά δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί.Η ΥΔΟΜ για να δώσει θεώρηση ηλεκτροδότησης ζητάει αναθεώρηση επ αόριστον ισχύος.Η οικοδομή είναι σε διαδικασία τακτοποίησης τώρα και υπάρχουν υπερβάσεις πολεοδομικών μεγεθών.Η αναθεώρηση που πρέπει να γίνει μετά εμπιπτει στην κατηγορία αναθεώρηση εντυπης άδειας ΧΩΡΙΣ η ΜΕ μεταβολή δόμησης/κάλυψης/όγκου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω την σχέση της ηλεκτροδότησης με την αναθεώρηση...

Σε κάθε περίπτωση το τι αναθεώρηση θα κάνεις έχει άμεση σχέση με το τι αναθεωρείς. Αν δεν αλλάζουν τα Δ/Κ/Ο ή αν αλλάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο επικοινωνία με το ΤΕΕ, θεωρεί πως εφόσον γίνεται τακτοποίηση με τον Ν4495, η αναθεώρηση που θα ακολουθήσει για να ηλεκτροδοτηθεί το ακίνητο θα είναι ΧΩΡΙΣ μεταβολή μεγεθών και με παρότρυναν να ρωτήσω και την αρμόδια ΥΔΟΜ. Ωστόσο η αρμόδια ΥΔΟΜ δεν μου δίνει σαφή απάντηση για το ΧΩΡΙΣ η ΜΕ μεταβολή και με παρότρυνε και αυτή με τη σειρά της να μιλήσω με το ΤΕΕ! Μπαλάκι...Πρέπει να παρθεί μια απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι μια σημαντική κατ’ εμένα ερώτηση. Για αναθεώρηση έντυπης άδειας σε ισχύ χωρίς βεβαίωση όρων δόμησης , η αναθεώρηση είναι χωρίς μεταβολή κάλυψης/δομησης/ογκου σύμφωνα με την Υ.Α. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983/2018 ;

Ή χωρίς μεταβολή κάλυψης/υψους/ογκου σύμφωνα με τον 4495/17;

IMG_9112.thumb.jpeg.1c387cda59ff8ad367cc614329ada465.jpeg

Στο e-adeies δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για αναθεώρηση χωρίς μεταβολή κάλυψης/υψους/ογκου

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

@subrosaval

Καταρχήν δεν αναφέρεις το λόγο για τον οποίο θέλετε να κάνετε αναθεώρηση, οπότε δεν είναι σαφές τι είδους αναθεώρηση απαιτείται...

Πηγαίνοντας στο e-Άδειες ---> Εισαγωγή νέας πράξης ... έχεις τις εξής ΠΙΘΑΝΕΣ επιλογές:

  • Βεβαίωση Όρων Δόμησης αρθ. 38§2 ν.4495/2017 για Αναθεώρηση έντυπης Αδείας
  • Προέγκριση για Αναθεώρηση έντυπης Αδείας (ν.4759/2020)
  • Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)
     

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

@subrosaval

Καταρχήν δεν αναφέρεις το λόγο για τον οποίο θέλετε να κάνετε αναθεώρηση, οπότε δεν είναι σαφές τι είδους αναθεώρηση απαιτείται...

Πηγαίνοντας στο e-Άδειες ---> Εισαγωγή νέας πράξης ... έχεις τις εξής ΠΙΘΑΝΕΣ επιλογές:

  • Βεβαίωση Όρων Δόμησης αρθ. 38§2 ν.4495/2017 για Αναθεώρηση έντυπης Αδείας
  • Προέγκριση για Αναθεώρηση έντυπης Αδείας (ν.4759/2020)
  • Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)
     

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση .

Θέλω να κάνω , Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020). Μάλιστα έχω όλα τα σχέδια έτοιμα και τα έχω περάσει και από ΣΑ

Ομως βλέπω στο κείμενο του νόμου στο άρθρο 35 , ότι πλέον δεν αναφερόμαστε στη μη μεταβολή της κάλυψης/δομησης/ογκου αλλά στη μη μεταβολή της κάλυψης/ΥΨΟΥΣ/ογκου .
 

Μηπως το σύστημα αν και γράφει «Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)» εννοεί «Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/ΥΨΟΥΣ/όγκου (ν.4759/2020)» ;

Στα νέα μου σχέδια δεν έχει γίνει καμία μεταβολή κάλυψης/δομησης/ογκου αλλά έχω τροποποιήσει το ύψος και φοβάμαι να προχωρήσω τη δήλωση .

Μηπως το άρθρο 35 του 4495/17 αναφέρεται σε κάτι άλλο αφού η υπόθεση μου αφορά σε αναθεώρηση έντυπης άδειας και όχι ηλεκτρονικής  ;

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ;

 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεταβολής του ύψους είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάγεσαι σε ενημέρωση φακέλου.

Το πώς μεταβλήθηκε το ύψος χωρίς να μεταβληθεί ο όγκος δυσκολεύομαι να το φανταστώ. Αν είναι απλή απάντηση, λύσε μου αυτή την απορία (ρωτάω καθαρά από περιέργεια).... :confused:

Γενικά βλέπε το άρθρο 42 και όχι τόσο το 35.

Από τα λεγόμενά σου νομίζω ότι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή σου είναι το:

  • 189 Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, ppanag said:

Λόγω μεταβολής του ύψους είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάγεσαι σε ενημέρωση φακέλου.

Το πώς μεταβλήθηκε το ύψος χωρίς να μεταβληθεί ο όγκος δυσκολεύομαι να το φανταστώ. Αν είναι απλή απάντηση, λύσε μου αυτή την απορία (ρωτάω καθαρά από περιέργεια).... :confused:

Γενικά βλέπε το άρθρο 42 και όχι τόσο το 35.

Από τα λεγόμενά σου νομίζω ότι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωσή σου είναι το:

  • 189 Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)

Δυστυχώς το άρθρο 42 δεν βοηθάει ! 

Εχω την εντύπωση ότι το σύστημα Απλα δεν έχει ενημερωθεί και πλέον κοιτάμε μόνο κάλυψη ύψος και όγκο ! Και μαλλον πρέπει να αλλάξω ολόκληρη  τη μελέτη ! 

Η περίπτωση ήταν δυο κατοικίες εκτός σχεδίου ενωμένες με ημιυπαιθριο χώρο . Εγώ  αναθεωρώ και τοποθετώ τις δυο κατοικίες σε επαφή πλέον , και μετέτρεψα τον όγκο του Η/Χ σε ύψος στους ορόφους αφού θέλω να κρύψω συστήματα κλιματισμού μέσα σε αυτούς . 

Πρόκειται για οικοδομική άδεια που αφορά γηπεδο κάτω των 4 στρεμμάτων , σήμερα μη οικοδομήσιμο και με άδεια σε ισχύ μέχρι το τέλος του έτους .


 

 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.