Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης υπογείου και μεταφορά των τμ στο δώμα


evaki

Recommended Posts

εχουμε υπόγειο χωρισμενο σε δυο διαμερίσματα απο το 1980.

σταθμη δαπέδου υπογείου περ. -2,70.

μπορουμε να κανουμε αλλαγή χρήσης του ενος διαμερίσματος σε αποθήκη και τα τμ. αυτου να τα μεταφερουμε στη ταράτσα για προσθήκη ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα εισαι σιγουρη οτι το υπογειο σας ειναι νομιμως διαμερισμα;

Συμφωνα με το ΓΟΚ του 73' δε μπορει να γινει κυριας χρησης χωρος που τ δαπεδο του ειναι παραπανω απο 1 μετρο κατω απο το εδαφος. Νομιζω και στο ΓΟΚ του 55 το ιδιο ισχυει.

 

Δωσε περισσοτερες διευκρινησεις ή και σχεδια μηπως μπορεσω να σου βρω κατι εγω ή καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπκά δεν είμαι σε θέση να απαντήσω στο ερώτημά σου. Νομίζω, όμως, ότι πρέπει να εξετάσεις και μια άλλη παράμετρο. Κατά πόσο στην αρχική άδεια ανέγερσης του κτιρίου υπάρχει πρόβλεψη ορόφου. Αν δεν υπάρχει (που είναι και το πιθανότερο), τότε για να μπορέσεις να κάνεις την προσθήκη θα χρειαστεί να ενισχύσεις τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, πράγμα δύσκολο και δαπανηρό. Ψαξ' το λίγο για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων όταν έρθει η ώρα του ελέγχου των στατικών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωθηκε με αποδοχη κληρονομιας και νεα συσταση ιδιοκτησιας ως διαμερισμα. Τα στατικα δε τα εχω στα χερια μου, ο μηχανικος τοτε ειπε γιατι εγω ημουν μικρη οτι υπηρχε προβλεψη και αν δε κανω λαθος το υπογειο προυπηρχε του '78 ως μικρο κτισμα και με κατι μαγικα τοτε το δηλωσαν διαμερισμα και εγινε νομιμο. η νεα οικοδομη βεβαια εχει κανονικα θεμελιωση εκ νεου.

Τεσπα, κοντος ψαλμος αληλουια, επισκεψη πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ξερω. Παντως εχω την εντυπωση οτι στην εφορια ή στην αποδοχη κληρονομιας μπορεις να το δηλωσεις διαμερισμα αλλα δε νομιζω οτι με αυτο τον τροπο νομιμοποιειται πολεοδομικα.

Παντως θα ηταν πιο σωστο να ξερεις ποσα τ.μ. εχεις δικαιωμα να χτισεις στο οικοπεδο και ποσα εχεις χτισει. παιζει να εχει αλλαξει η επιτρεπομενη δομηση στην περιοχη σου. Παιζει να εχουν αλλαξει τα επιτρεπομενα υψη. παιζουν πολλα.

Αν ρωτας γενικα εγω θα σου απαντουσα οτι μπορεις να κανεις αναθεωρηση στην αδεια και να μεταφερεις καποια τετραγωνικα σε αλλο οροφο αλλαζοντας τη χρηση ενος αλλου οροφου ή τμηματα αυτων. π.χ. μπορεις ενα δωματιο να το κανεις ημιυπεθριο και να φτιαξεις καπου αλλου ενα δωματιο, μπορεις το υπογειο αν ειναι στην αδεια κυριος χωρος να το μετατρεψεις σε βοηθητικο και να μεταφερεις τη δομηση σε αλλο οροφο. Ολα αυτα ομως γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι επικλινες ?? Πολυ πιθανων θα πρεπει να γινει ελεγχος στατικων βαση παραρτηματος Ε του ΕΑΚ οπου ισως θα σου ζητηθει ενισχυση φεροντος οργανισμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν εάν είναι στην άδεια ως κατοικία τότε μπορείς ... για την Πολ/μια Θεσ/νίκης τα κριτήρια για να κρίνουν αν ένας χώρος είναι κατοικήσιμος, είναι αν θα βρουν μέσα θέρμανσης και εστίασης !!! οπότε σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτά καλό είναι να απουσιάζουν...τέλος θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι πρέπει να δεις αν υπήρχε πρόβλεψη για επιπλέον όροφο. Στην Καλαμαριά θυμάμαι ότι κάναμε το ίδιο αλλά κατασκευή απο ytong, κολώνες ξύλινες και τέλος ηρακλήτ για στέγη που τον σοβατίσαμε χωρίς να ρίξουμε πλάκα και κεραμίδια κανονικά αν και σκεφτόμασταν για ασφάλτινα... κάτι σαν σοφίτα έτσι ώστε για να υπολογίσουμε τα μικροτέρα φορτία που θα ασκούσε η προσθήκη στον φορέα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.