Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γίνεται να μην κατατίθενται όλες οι αμοιβές κατά την κατάθεση του φακέλου;


Recommended Posts

Κατα την κατάθεση του φακέλου στην πολεοδομία πρέπει να έχουν κατατεθεί οι αμοιβές όλων των μελετών στην τράπεζα; γίνεται πχ να κατατεθουν μόνο οι αμοιβές κάποιων μελετών και αργότερα να κατατεθούν και οι υπόλοιπες; αν ναι πως γίνεται αυτή η διαδικασία με το τεε; απλά δημιουργείς καινούριο αρχείο αργότερα και παίρνεις νέα εντολή πληρωμής;

 

μπορεις να καταθεσεις την ελάχιστη αμοιβη για να παρεις αρ. πρωτοκολλου. Αν δεν θες να καταθεσεις επιβλέψεις, και να μην μπερδευτεις αν τυχον υπάρξουν αλλαγες π.χ. απο 110€->115€ (μεσω του civil) καταθέτεις στο ΤΕΕ ηλεκτρονικα και πέρνεις κωδικο, μονο για τις μελέτες. Με την εντολή πληρωμής μπορεις να πληρωσεις το ποσο που θες και σε συμπληρωματικες καταθέσεις. Αργότερα μπορείς να ξανακαταθέσεις το εργο με τις τυχον αλλαγες, λ' ή ΕΤΑ και να παρεις εντολη πληρωμης για επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με όλα αυτά που διαβάζω, περί τμηματικής κατάθεσης με μία εντολή πληρωμής, αισθάνομαι .. βλάκας, για να μην πω καμμιά βαρύτερη λέξη.

Και για αυτό δεν ευθύνονται οι συνάδελφοι που το πράτουν αλλά οι υπάλληλοι της ΕΤΕ που ενώ έχουν εσωτερικό έγγραφο της τράπεζας δεν το τηρούν.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που διαβάζω, περί τμηματικής κατάθεσης με μία εντολή πληρωμής, αισθάνομαι .. βλάκας, για να μην πω καμμιά βαρύτερη λέξη.

Και για αυτό δεν ευθύνονται οι συνάδελφοι που το πράτουν αλλά οι υπάλληλοι της ΕΤΕ που ενώ έχουν εσωτερικό έγγραφο της τράπεζας δεν το τηρούν.

 

να σου πω την αληθεια, εδω στην περιφερεια μας, γινεται αυτο που γραφω συστηματικα... τωρα οντως ευθυνεται η ΕΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τηρώ την εξής λογική: Λέω στον πελάτη να μου καταθέσει τις μελέτες τις οποίες έχω ήδη εκπονήσει! Αυτό δεν είναι το πιο δίκαιο; (και με την κάλυψη του νόμου; ). Γιατί δηλαδή μόνο ελάχιστες αμοιβές; Μια φορά κατέθεσα μόνο με ελάχιστες ενώ είχα κάνει πάρα πολύ δουλειά, ξαφνικά, κι ενώ ήδη εκπονούσα στατικά, ο πελάτης άλλαξε γνώμη (ήθελε να αναβάλλει την δουλειά του) και έμεινα με το 1000άρικο το οποίο είχε φύγει σε φωτοτυπίες και άλλα έξοδα.

Πάντως για αυτό που ρώταγα πήρα την απάντηση από τον ελεγκτή της πολεοδομίας (όπου έκανα προέλεγχο πριν πληρώσω): Επειδή έγινε εντωμεταξύ αλλαγή της ΕΤΑ από 110 σε 115 και υπήρχαν αλλαγές στην μελέτη, θα βγάλω όλες τις αμοιβές πάλι με 115 και πληρώσω την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στην κουβέντα...

κατέληξα στο εξής:

έστω ότι φτιάχνω τώρα δυο εντολές πληρωμής:

α εντολή: τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, παθητική

β εντολή: οι υπόλοιπες μελέτες

(επίβλεψη δεν θα καταθέσω τώρα)

θα χρησιμοποιήσω την α εντολή τώρα και την β εντολή αργότερα

κι αν αλλάξει στο ενδιάμεσο το λ ή η ΕΤΑ βλέπω τι θα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αν το πας έτσι , θα κάνεις μια εντολή τώρα , την α μόνο , θα υπολογίσεις στο δικό σου πρόγραμμα και τις άλλες αμοιβές για να ξέρεις απλώς πόσο θα πάει συνολικά η άδεια , και θα υποβάλλεις στο ΤΕΕ και θα πάρεις εντολή από το ΤΕΕ στο τέλος όταν με το καλό φθάσεις στον έλεγχο των φορολογικών γιατί μέχρι τότε μπορεί να σου έχουν αλλάξει ή οι επιφάνειες ή το λ .

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτάκι... βασικά τώρα μου ήρθε...το λ και η ΕΤΑ δεν πανε με την ημερομηνία του πρωτοκόλλου της κατάθεσης του φακέλου ή τα έχω μπερδέψει;

Link to comment
Share on other sites

Το λ και το ΕΤΑ πάει σύμφωνα με τη μέρα ελέγχου των φορολογικών από την Πολεοδομία .

είσαι βέβαιη;;;;;

νομίζω πως είναι με τον αριθμό πρωτοκόλλου

 

μόνο για την επίβλψη είναι αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.