Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Πληρωσα 15.000 ευρώ +5000 ευρω φορους και 500 ευρω η δοση  στην αρχη. Μετα βγηκε αλλος διακανονισμος με 400 ευρω η δοση και τοτε εφυγα απο τον πρωτο και πηγα σε αυτον. μολις ξεπληρωσα και σκεφτομαι να κανω διαγραφη αν και ειμαι ηδη 12 χρονια στο ΤΣΜΕΔΕ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν  τα πληρωσεις ολα μαζι εχει εκπτωση στους τοκους ?

 

Εγω ειμαι 9 αλλα θα διαγραφω χωρις δευτερη σκεψη  να μπορω να κανω οποιαδηποτε δουλεια και να συμπληρωσω σε καποιο αλλο ταμειο τα χρονια  αλλωστε συμψηφιζονται

 

Δεν μενω αλλο σαυτο το εκβιαστικο και παραλογο ταμειο

 

 

Ο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  Γεια σας. 

  Ενδιαφέρομαι να διαγραφώ από το ΤΕΕ. 

  Έχω επικοινωνήσει με δικηγόρους και έχω διασταυρώσει τις απαντήσεις τους, πάνω σε βασικές ερωτήσεις που με απασχόλησαν σχετικά με το ζήτημα της διαγραφής. 

  Το θέμα στο οποίο δεν μου δόθηκαν σαφείς απαντήσεις ήταν το θέμα της επανεγγραφής. 

 

  Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να επανεγγραφώ στο ΤΕΕ, αν κάποια στιγμή αποφασίσω ότι θέλω να επανεγγραφώ σε αυτό.

  Αυτό που με ανησυχεί είναι το ενδεχόμενο να μην μπορώ να επανεγγραφώ. 

 

  τα ερωτήματα, για τα οποία ζητώ απαντήσεις, είναι : 

  1.Έχει κάποιος γνώση από έγκυρες πηγές πάνω στο ζήτημα του αν είίναι εφικτό / δυνατό να επανεγγραφείς ? 

 

  2.Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα για την περίπτωση κάποιου μηχανικού που να είχε διαγραφεί και να επανεγγράφηκε ? 

Edited by Knockin on peoples' doors
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/1254112106/%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%20%CE%94%CE%99%CE%91%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%A9%CE%9D%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%93%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%A9%CE%9D%20%CE%A4%CE%95%CE%95%2020%2011%202012.pdf

 

Συγγνωμη παιδια.. ηταν κλειδωμενο στο rapid. Μπορειτε να το δειτε τωρα. ΕΙναι απο τα πρακτικα του ΤΕΕ διαγραφων και επανεγγραφων ορισμενων μηχανικων.

 

Για δώσε το αρχείο που παρέθεσε ο συνάδελφος να το μελετήσουν οι δικηγόροι σου μπας και βγάλουμε κάποια άκρη, γιατί μέχρι στιγμής δεν γνωρίζει κάποιος με ακρίβεια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Ευχαριστώ για την απάντησή σου ikaros13.

 

  1.Αύριο θα μεταβιβάσω το κείμενο στους δικηγόρους μου 

 

  2.Υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με έστω ένα από τα άτομα που έκαναν "ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" τους ?

  Υποθέτω ότι αυτή η "ανάκληση του αιτήματος διαγραφής" είναι ο τυπικός όρος που χρησιμοποιείται για την επανεγγραφή, οπότε μάλλον οι δικές τους περιπτώσεις είναι αυτές που ενδιαφέρουν 

  Οι "ανακλήσεις αιτημάτων διαγραφής" αναφέρονται στις σελίδες 17 - 18 του PDF που παράθεσες 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό το κείμενο έχουμε... :sad:

Οντως αν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με κάποια από τα άτομα αυτά θα διαφώτιζε κατά πολύ τα πράγματα. Ισως μέσω στοιχεία μελών ΤΕΕ? Ισως κάποιος που μπορεί με κάποιο τρόπο να ζητήσει πρόσβαση-επικοινωνία?

Link to comment
Share on other sites

  σε ότι αφορά αυτά που είχα πει ότι θα κάνω : 

 

  1.Δεν επικοινώνησα ακόμα με τους δικηγόρους μου, επειδή ήθελα πρώτα να επικοινωνήσω με κάποιο από τα άτομα που έχουν κάνει "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ώστε να πάρω χρήσιμες πληροφορίες από αυτούς, που θα βοηθούσαν το έργο των δικηγόρων μου. 

 

  2.Βρήκα το τηλέφωνο ενός από αυτούς που είχαν κάνει "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ο οποίος μου είπε ότι : 

  Είχε κάνει αρχικά αίτηση για να διαγραφεί

  Στο ενδιάμεσο άλλαξε γνώμη

  Έκανε νέα αίτηση, την "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ώστε να μην τον διαγράψουν τελικά 

  Η αίτηση ανάκλησης της διαγραφής του έγινε δεκτή, οπότε για αυτό το άτομο δεν έγινε ποτέ διαγραφή 

 

  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ :

  1.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" δεν έχει σχέση με την επανεγγραφή κάποιου στο ΤΕΕ   

  2.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" είναι απλώς μία αίτηση που κάνει κάποιος για να ζητήσει να μη γίνει δεκτή η "ΑΙΤΗΣΗ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" που είχε κάνει αρχικά 

 

 

  Εκκρεμούν τα αρχικά μου ερωτήματα : 

  1.Έχει κάποιος γνώση από έγκυρες πηγές πάνω στο ζήτημα του αν είναι εφικτό / δυνατό να επανεγγραφείς ? 

  2.Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα για την περίπτωση κάποιου μηχανικού που να είχε διαγραφεί και να επανεγγράφηκε ? 

 

 

  όποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτά τα θέματα, παρακαλώ να βοηθήσει 

 

  ( Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει διαγραφεί, ίσως να γνωρίζει τις απαντήσεις για αυτά τα θέματα, μιας και είναι αρκετά πιθανό να το είχε ψάξει αρκετά πριν πάρει την απόφαση ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.