Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Συναδελφοι μετα την διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ για να γραφτω στο ΙΚΑ θα πρεπει να εχω πληρωσεο τις εισφορες που χρωστα για να μπορεσω να γραφτω στο ΙΚΑ ή μπορω να παω ΙΚΑ και να πληρωσω στο μελλον οτι χρωσταω στο ΤΣΜΕΔΕ οταν και οπως μπορεσω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΙΚΑ. Εφόσον βρήκες δουλειά μισθωτή, γραφεσαι ΙΚΑ παιρνεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ τον δίνεις στον εργοδότη για όλα τα διαδικασατικά και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΙΚΑ. Εφόσον βρήκες δουλειά μισθωτή, γραφεσαι ΙΚΑ παιρνεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ τον δίνεις στον εργοδότη για όλα τα διαδικασατικά και τελείωσες.

 

Και τις εισφορες που χρωσταω στο ΤΣΜΕΔΕ αμα θελω δεν τις πληρωνω ? Δεν θα με κυνηγησουν ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα που αναφέρεις οτι χρωστάς. Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με την εγγραφή στο ΙΚΑ. Τώρα για την διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ. λογικά εφόσον κάνεις μισθωτή εργασία σε άσχετο αντικείμενο με του μηχανικού, πιθανόν θα πάψουν να σου προσθέτου νέες εισφορές αλλά θα χρωστάς τις παλιές. Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα μήπως τα είπα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνάδελφοι, το μόνο που έχω κάνει είναι να διαγραφώ από την Περιφέρεια (ξαναγραφεσαι όποτε θέλεις). Κολλάω να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί λέω μήπως και γυρίσει η κατάσταση κλπ. Αν και νομίζω ότι αν διαγραφεις και θέλεις να ξαναεγραφείς θα σε ξαναγράψουνε και θα σου πούνε και ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λέει αυτό είναι οι προτάσεις μιας παράταξης προς το ΤΕΕ για το θέμα της διαγραφής. Ακόμα δεν υπάρχει επίσημη απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σ'όλους τους ομοιοπαθούντες. Μόλις ενημερώθηκα τηλεφωνικώς  ότι βγήκε η απόφαση διαγραφής μου από το ΤΕΕ.  Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το επόμενο βήμα που πρέπει να ακολουθηθεί για την διαγραφή? Να σημειωθεί ότι υπάρχουν ανεξόφλητες εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ. Επίσης επειδή από τέλη το Σεπτεμβρη ξεκινάω δουλειά στην Αγγλία σκέφτηκα να ζητήσω την ακύρωση της απόφασης διαγραφής και να ζητήσω εξαίρεση μέσω του έντυπου Α1 αλλά διαβάζοντας την αντίστοιχη θεματική ενότητα δεν είναι και η πιο απλή διαδικάσια. Το πιο πρακτικό και το πιο οικονομικό (έχω δουλέψει ήδη για 3,5 μήνες  στην αγγλία ως contractor οπότε θα απαλλαγώ για αυτό το διάστημα) για μένα θα ήταν η εξαίρεση από τις εισφορές αλλά από την άλλη υπάρχει ένα χειροπιαστό γεγονός.

 

Προς πάσα ενδιαφερόμενο: ως ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ λογίζεται η ημερομήνια διαγραφής από την τεχνική υπηρεσία της αντίστοιχης περιφέρειας που υπαγόμαστε. Στην περίπτωσή μου  θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον 2 μήνες λόγω άγνοιας

 

ευχαριστώ και υπομονή αδέρφια/ες 

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη χώρις όμως να γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο: δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα επανεγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ. τα μπικικινια θέλουν. δυστυχώς είναι πολυτέλεια να προσπαθεί κάποιος να προνοήσει για το μέλλον του ζώντας στην ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.