Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω κι εγώ από μέρους μου την ευκολία που υπάρχει πλέον στη διαδικασία της διαγραφής. Μόλις είδα στο diavgeia.gov την απόφαση της διαγραφής μου. Όσοι δεν είστε "βολεμένοι" με καλές δουλειές φύγετε όσο προλαβενετε προτού σας πάρουν ακόμα και τα σώβρακα. Χαχαχα!

Πόσο καιρό κράτησε η διαδικασία από τη στιγμή που υπέβαλλες αίτηση διαγραφής συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο καιρό κράτησε η διαδικασία από τη στιγμή που υπέβαλλες αίτηση διαγραφής συνάδελφε?

Τρεισίμιση μήνες αλλά θα μπορούσε και λιγότερο γιατί ένα χαρτί που προσκόμισα χαθηκε στο δρόμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Εκτός απο την περίπτωση που έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο(ΑΠΟΦ.ΑΡΙΘΜ.407 για αναδρομική διαγραφή απο ΤΣΜΕΔΕ με ημ/νια 12/05/1992), έχει καταφέρει κάποιος απο τα μέλη εδώ να διαγραφεί αναδρομικά και απο το ΤΣΜΕΔΕ εκτός απο το ΤΕΕ; Ή έστω αν γνωρίζει άλλη περίπτωση συναδέρφου που το έχει καταφέρει.

 

Εγώ όταν πήγα στο παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ στα Ιωάννινα με την απόφαση αναδρομικής διαγραφής απο το ΤΕΕ, μόνο που δεν πέσανε να με φάνε... Και δεν γίνεται, είναι λάθος, δεν ισχύει, η ημ/νια υποβολής άιτησης στην περιφέρεια είναι αυτή που μετράει, στο ΤΕΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται, κλπ κλπ...

Εγώ υπέβαλλα άιτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για αναδρομική διαγραφή(ημ/νια διαγραφής απο ΤΕΕ, παυσης εργασιών απο ΔΟΥ) και ακόμη περιμένω...

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρισω αν υπαρχει καποιος που διαγραφηκε αναδρομικα απο το τσμεδε. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι καλο κουραγιο, και σκιστους κανονικα, μην μασας. Τα τσ0γλ@ν@κι@ πεσανε να σε φανε, μην χασουν τα χρωστουμενα. Βρε ουστ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Εκτός απο την περίπτωση που έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο(ΑΠΟΦ.ΑΡΙΘΜ.407 για αναδρομική διαγραφή απο ΤΣΜΕΔΕ με ημ/νια 12/05/1992), έχει καταφέρει κάποιος απο τα μέλη εδώ να διαγραφεί αναδρομικά και απο το ΤΣΜΕΔΕ εκτός απο το ΤΕΕ; Ή έστω αν γνωρίζει άλλη περίπτωση συναδέρφου που το έχει καταφέρει.

 

Εγώ όταν πήγα στο παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ στα Ιωάννινα με την απόφαση αναδρομικής διαγραφής απο το ΤΕΕ, μόνο που δεν πέσανε να με φάνε... Και δεν γίνεται, είναι λάθος, δεν ισχύει, η ημ/νια υποβολής άιτησης στην περιφέρεια είναι αυτή που μετράει, στο ΤΕΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται, κλπ κλπ...

 

Εγώ υπέβαλλα άιτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για αναδρομική διαγραφή(ημ/νια διαγραφής απο ΤΕΕ, παυσης εργασιών απο ΔΟΥ) και ακόμη περιμένω...

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Ίσως θα ήταν καλό να συμβουλευτείς δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Έχω το εξης θέμα:

 

Εργάζομαι στο εξωτερικο εδώ κ (σχεδόν) 2 χρόνια. Έχω πάρει το Α1,αλλά επειδή η διαρκεια του είναι για 2 χρόνια,θα πρέπει να το ανανεωσω. Απ'οτι κατάλαβα,πρεπει να κάνω την όλη διαδικασία απο την αρχή.

 

Επειδή δεν έχω σκοπό να ξαναγυρισω Ελλαδα,αποφάσισα να διαγραφώ απο το τσμεδε εντελώς.

 

Ρωτησα, μέσω τηλεφώνου, το τσμεδε, και μου ειπαν οτι η διαγραφή θα πάρει περιπου 5 μηνες.

 

Εστω λοιπον οτι εγώ πηγαίνω αύριο στην περιφέρεια, και ξεκινώ τη διαγραφή μου. Εστω οτι τα καταφερνω,και μου παιρνει 5 μηνες (πχ μέχρι το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη).

 

Εμένα το Α1 λήγει τέλος Ιουνιου. Τι ακριβώς ισχυει απο την 1η Ιουλίου μέχρι το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη;

 

Η διαγραφή θα έχει αναδρομική ισχύ, ή το τσμεδε θα μου ζητήσει λεφτά για αυτους τους μηνες; Αν μου ζητήσουν λεφτά,μπορω να εξαιρεθω κάπως; Αν ναι, πώς;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, θα έχει αναδρομική ισχύ από τη μέρα που θα διαγραφείς.

Σε κάθε περίπτωση όμως, μην αγχώνεσαι.

Άλλωστε, του feygatoy η μάνα δεν έκλαψε ποτέ  8-)

https://www.youtube.com/watch?v=WkDa2DKrAiQ

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Το "5 μηνες" θεωρω οτι ειναι υπερβολικο, το λενε για να σε αποθαρρυνουν. Κανενα 2μηνο αντε 3μηνο απο την στιγμη που κανεις την αιτηση στο τεε ειναι κοντα στην πραγματικοτητα

Και για να μιλω με στοιχεια, δες εδω http://portal.tee.gr/portal/page/portal/apofaseis_de_tee/%C1%F0%EF%F6%DC%F3%E5%E9%F2%20%C4%C5%202016/%C4.%C5.11-2016.pdf σε μια προσφατη συνεδριαση της ΔΕ του ΤΕΕ. Η συνεδριαση γινεται την 15-03-2016, και ο κοσμος που διαγραφεται εχει κανει αιτησεις 15/01, 27/01, 19/02,23/02 κτλ.

Οι πιο πολλοι εχουν κανει αιτηση μεσα με τελη γεναρη. Που σημαινει οτι η υποθεση σου εξεταζεται και εγκρινεται η διαγραφη σου περιπου 1.5 μηνα μετα την αιτηση, βαλε ακομα μισο-ενα μηνα ακομα για να σου κοινοποιηθει η διαγραφη και με το χαρτι αυτο να πας τσμεδε να σβηστεις και απο κει.

 

Τσογλ@νια οι του ΤΣΜΕΔΕ που φοβουνται μην χασουν τις αγελαδες που τοσα χρονια αρμεγουν. Αλητης και ο π ακριτιδης, που δεν τον ξερω δεν με ξερει, αλλα τι μειοψηφεις ρε φιλε σε οσους ζητουν αναδρομικη διαγραφη? Σε χαλαει?

 

post-548-0-03827900-1461681036_thumb.jpg

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση, κάντε ένα googlάρισμα για τον κύριο ο οποίος την ώρα που κάθε φορά καταψηφίζει, λαμβάνει καθαρές αποζημιώσεις (πέραν αεροπορικών-ξενοδοχείου) για τα ταξιδάκια του,όπως ορίζεται στα πρακτικά και παρουσιάζεται στη Διαύγεια, που αγγίζουν τα 100€ την ημέρα.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ορεξη για να το ψαξω, αλλα η αναρτηση σου με εκανε να κανω αναζητηση, να διαβασω αυτα που διαβασες και συ, και να δω και την φατσα του. Τα σκ@τ@ επιπλεουν και οι κηφηνες παντα θα βρισκουν τροπο να τρυγανε μελι που φτιαχνουν τα κοροιδα οι μελισσες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.