Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Εφετείου για επιδίκαση τμήματος αγροτεμαχίου σε όμορο ιδιοκτήτη


lados

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Αγόρασα από συγγενή μου ένα  αγροτεμάχιο  το  2003   με έκταση  1500 τμ  στο συμβόλαιο  μείζον η ελλατον ,  στην βασιλικη  λευκαδος  370 μέτρα  από την  θάλασσα. μετά την αγορά  το  τοπογραφησα με μηχανικό  και βρέθηκε  με πραγματική  έκταση  2025 τμ. η τοπογράφηση  έγινε  με μεγάλη  προσοχή  ώστε  να  μην  βλάψω το  όμορο  αγροτεμάχιο  του  θείου μου  το  οποίο είναι  έκτασης  4125 τμ στο συμβόλαιο του  και  μάλιστα  συνοδεύεται  με  τοπογραφικό  που αναλύει το μήκος  ακριβώς  της κάθε πλευράς του αγροτεμαχίου  και  μάλιστα  το  τοπογραφικό  του ,  το  έχει  υπογράψει  ο  ίδιος ο  θείος μου  που ήταν ιδιοκτήτης το 1992 που έγινε από μηχανικό  και γράφει επάνω  ότι  τα  σύνορα  τα  υπέδειξε  ο  ίδιος  ο  ιδιοκτήτης θείος μου!. Το πρόβλημα  άρχισε το  2010  όταν ο  θείος μου  το πούλησε σε κάποιον ελληνοαμερικανο  ο οποίος  όταν  το  αγόρασε  με παρασυνορησε  μεγαλώνοντας  την νότια πλευρά  του ακινήτου του προς την θάλασσα , από 64 ,10 μέτρα  που γράφει το τοπογραφικό του  κατά  15  μέτρα  εντός  του δικού  αγροτεμαχίου με  αποτέλεσμα  αυτής της ενέργειας  ήταν να μου μειώσει  την  έκταση  μου  από  2025  σε  1500 μέτρα  και  να  χάσω  την αρτιότητα  που  απαιτεί  2000 τμ σε αυτήν την περιοχή. μετά  από το πρώτο  δικαστήριο,  ασφαλιστικά μέτρα  κλπ  που  δικαιώθηκα  εγώ,  άσκησε  έφεση  την οποία  και ΚΕΡΔΙΣΕ !  ΤΩΡΑ δηλαδή  αυτός  βρέθηκε  με  μια  έκταση  κατά 470 μέτρα  μεγαλύτερη  από αυτήν  που  αγόρασε  βάσει  του συμβολαίου του και  του τοπογραφικού του και εγώ  βρέθηκα  με έκταση  μικρότερη της  αρχικής  μου  κατα  470  μέτρα,  και  χάνω  την αρτιότητα  καθώς  και  την αξία  της γης μου  που  δεν  είναι πλέον εμπορεύσιμη  , χάρις   αυτής της παράλογης απόφασης του μονομελούς εφετείου.  ζήτω  την βοήθεια σας  τι  μπορω  να  κάνω  από δω  και  πέρα  για  να  δικαιωθώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ο αγοραστης ειχε  οση εκταση αγορασε απο τον θειο σου.

Το μονο βεβαιο ειναι οτι,  δεν μπορει να αγορασε με συμβολαιο το  ετος  2010  ενα γηπεδο εμβαδου 4125 τμ.

και στη συνεχεια να επεκταθηκε σε βαρος σου.

Κατα τα λοιπα, προφανως δεν μπορουμε να κρινουμε μια δικαστικη αποφαση, της οποιας ουτε το περιεχομενο γνωριζουμε,

ούτε τα στοιχεια της /ισχυρισμους/αποδειξεις/μαρτυρες κλπ στοιχεια που επικαλεσθηκαν τα αντιδικα μερη.

 Για τις περαιτερω ενεργειες σου θα μιλησεις με τον δικηγορο σου.

 υγ

ο δικηγορος σου τι λεει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

είναι  ακριβώς  όπως σας τα  είπα!  αγόρασε  με  συμβόλαιο  και  τοπογραφικό  το  2010  και  επεκτάθηκε  εις βάρος μου  όλα τα έγραφα  τοπογραφικά  συμβόλαια  κλπ  είναι  στα  χέρια  μου  και  μπορώ  να  σας τα  στείλω  όπου εσείς  θέλετε!

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ  λένε  ότι  η  κυρία  νεαρά  δικαστίνα  που  έβγαλε την απόφαση  στο  Αγρίνιο   ταπιασε  από τον  πλούσιο  αμερικανο, αυτό  λένε.  

Link to comment
Share on other sites

επίσης λένε  για  την  συγκεκριμένη  δικαστίνα  ότι  δεν  είναι  πρώτη  φορά  που  κάνει  κάτι  παρόμοιο  και  ότι  επίσης  έχει  δεχτεί  επίπληξη  από την  υπηρεσία  της  4  φορές!

Link to comment
Share on other sites

αγόρασες ένα οικόπεδο το 2003 χωρίς τοπογραφικο? Χαααα !!!!!! Σε έπιασε αμερικανάκι ο αμερικανος

Link to comment
Share on other sites

είχε όμως αυτός  τοπογραφικό  για το  δικό του  από  το 1990  αυτό δεν  σου  λέει κάτι?  και  κάτι  ακόμα  φίλε  μου   εδώ  στο  σιτε  μπήκα  για  τυχόν  βοήθεια  σας  άμα  αρχίσουμε  τα  χα χα   θα  γίνουμε  όλοι  γραφικοί..........

Link to comment
Share on other sites

Τι βοήθεια

Σε ποιο τεχνικό ερώτημα?

Ο/η δικηγόρος σου και μηχανικός σου δεν έχουν βοήθεια να σου δώσουν?

 

Εμείς τι να πούμε?  Αν τα έπιασε κάποιος ή όχι

Δεν έχουμε κανένα δεδομένο για να κρίνουμε

Τίτλους

Σχέδια

Αγωγές

Αποφάσεις

Αυτοψία πραγματικής μέτρησης στο γεωτεμαχιο

 

Όποτε το ερώτημα είναι τι ??

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lados said:

είναι  ακριβώς  όπως σας τα  είπα!  αγόρασε  με  συμβόλαιο  και  τοπογραφικό  το  2010  και  επεκτάθηκε  εις βάρος μου  όλα τα έγραφα  τοπογραφικά  συμβόλαια  κλπ  είναι  στα  χέρια  μου  και  μπορώ  να  σας τα  στείλω  όπου εσείς  θέλετε!

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ  λένε  ότι  η  κυρία  νεαρά  δικαστίνα  που  έβγαλε την απόφαση  στο  Αγρίνιο   ταπιασε  από τον  πλούσιο  αμερικανο, αυτό  λένε.  

kai  μια και  είσαι  νομικός  από  θεσσαλονικη  ο  λεγάμενος  είναι  από  νέα  Μουδανιά  και  η  δικηγόρος  του  από  εσάς θεσσαλόνικη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που μπορώ να πω με κάποια σχετική βεβαιότητα (γενικά δεν μπορούμε να κρίνουμε με τόσα λίγα στοιχεία όπως λένε και οι συνάδελφοι) είναι ότι κάνατε μία νεότερη καταμέτρηση η οποία διόρθωσε εμβαδό 1500 τ.μ. σε 2000+ τ.μ., δηλαδή προσαύξηση 33,33% τουλάχιστον.

Η υπέρβαση αυτή είναι αρκετά μεγάλη και κυρίως, είναι όντως πρόβλημα που αγοράσατε αγροτεμάχιο το 2003 με έκταση μετρημένη στο περίπου, την στιγμή ειδικά που είχατε βλέψεις να αγγίξετε τα όρια αρτιότητας. Αυτό ακριβώς εννοούσε ο συνάδελφος από πάνω.

Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι πιθανώς να πήγε να επεκταθεί ο γείτονας σας αλλά σίγουρα το επιχειρήσατε και εσείς (σε σχέση πάντα με την περιγραφή του τίτλου) και μάλιστα με μεγάλο ποσοστό σε σχέση με την αρχική σας έκταση. Όπως καταλαβαίνετε παίξατε και χάσατε..

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι  πως γίνεται  κάποιος  να  αγοράζει  όμορο  οικόπεδο  4125  τμ  με τοπογραφικό  το  2010  και  να  το  κάνει  βάσει αυτής  της  άδικης  απόφασης  κατά  470 μετρά  μεγαλύτερο  από  έκταση  που  άνηκε  σε  μένα!    και  να  με  καταστρέφει!  εγώ  και  αυτός  είμαστε  διπλά διπλά  ούτε  θάλασσα  να  μπαζώσει  είχε    ούτε  τίποτα,    χάλασε  άπλα  τον  φράκτη  που  ήταν  οριοθέτηση πολλών  χρόνων  πριν ακόμα  εγώ  το  αγοράσω  από  τον  θείο μου   και  μπήκε  , προφανώς  γιατί  εγώ  μένω  μακρυά  από  εκεί, πάω  σπάνια  και  το  είδε  απεριποίητο!  όσον  αφορα    τα χαρτιά  συμβόλαια    τοπογραφικά  αεροφωτογραφιες,  δικά του και  δικά  μου  τα  έχω όλα  και  είναι στην  διάθεση  σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.