Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλειά ή mba?.


Simulinked

Recommended Posts

... κατανοειτε οτι οι φοιτητές ειναι σε άλλο κόσμο. Διάβασμα και καμια γνωση του τι υπαρχει εκει εξω. Εγω ειμαι 26,5 , τελειοφοιτος πολυτεχνειου στον τομεα της ηλεκτρικης ενεργειας. Εχω ακομα ενα χρονο στρατου πριν μπω στην αγορα εργασιας για πρωτη φορα.

 

Ετσι απευθυνομαι σε οσους εχουν εμπειρια ηλεκτρολογου μηχανικου στην εργασια για εναν απλο λογο : Να ακολουθησει ενας τελοιοφοιτος ημμυ το δρομο του μεταπτυχιακου στο εξωτερικο; Το κοστος (1-1,5 ετος εκτος εργασιας, 15.000 το λιγοτερο ευρω) αντισταθμιζεται απο το οφελος ;

 

Και αν ναι - σε ποιους τομεις αξιζει να γινει ενα μαστερ ή καλυτερα ποιοι τομεις εχουν/θα εχουν ανθιση στην ελλαδα; ηλεκτρονικα ισχυος; απε; mba ; κτλ

 

Υπαρχει και η αποψη "κανε στρατο, μπες αγορα εργασιας και μετα βλεπεις" ομως αν μπεις αγορα εργασιας παει να πει οτι η λυση του μεταπτυχιακου στο εξωτερικο εγκαταλειπεται ως δια παντος .

 

Περιμενω γνωμες αποψεις απο οσους εχουν ξεπερασει αυτο το σταδιο προβληματισμου.

 

Πολλες ευχες σε ολους.

 

Αποψεις / σκεψεις για το mba ?

 

- Mην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείτε την Επεξεργασία.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτα εγω προσωπικα με τα οικονομικα δεν τα παω καλα...οποτε mba δεν θα εκανα....αξιζει αν εχεις στο μυαλο σου να κανεις κατι αντιστοιχο...Εγω θα προτεινα μια εξειδικευση σε καποιο τομεα του επαγγελματος σου...Αναλογα με το τι θες να ασχοληθεις..Καλυτερα καποιος ηλεκτρολογος να σου πει..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται βασικά με τι θες ή μπορείς να ασχοληθείς σχετικά άμεσα. Αν είναι να ασχοληθείς με τον κατασκευαστικό τομέα, ένα mba, ειδικά πολυέξοδο, κατά τη γνώμη μου δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Για το μελετητικό τομέα, καλό θα ήταν να δώσει τα φώτα του κάποιος που ασχολείται με μελέτες, γιατί προσωπικά εργάζομαι σε κατασκευαστική και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία, το μεταπτυχιακό δεν στο "πληρώνει" κανείς στην αγορά. Ούτε σου εξασφαλίζει "πελατεία".

Αν θες να το κάνεις, θα το κάνεις καθαρά για προσωπικούς σου λόγους, και επειδή θες να εμβαθύνεις σε κάποιο τομέα... Για πλατύτερη γνώση (έστω και λίγο "ρηχή" δες τα κλαδικά σεμινάρια - ΙΕΚΕΜ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα οπως καταλαβαινεις αν η καριερα του κλεινει προς τα οικονομικα του κλαδου...Αν εχει να κανει με μελετες δε νομιζω πως εχει νοημα...Απλα το mba εχει γινει κ λιγο της μοδας τα τελευταια χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αναρωτήσου ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι "είναι καλό" να γίνει ένα μεταπτυχιακό...

 

Οι ίδιοι οι καθηγητές είναι, οι οποίοι χρηματοδοτούνται για αυτό το λόγο. Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά ας είμαστε και λίγο υποψιασμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνεις: γιατί σου δίνει ένα σωρό νέες γνώσεις εκτός από του μηχανικού, σε κάνει αρκετά πιο ευέλικτο σαν καρριεριστα, υπερέχεις ενός "παραδοσιακού" μηχανικού σαν "πακέτο", μπορείς πιο άνετα να αλλάξεις θέσεις, ρόλους κτλ, γνωρίζεις έναν άλλο κύκλο ανθρώπων μη τεχνικών, η περίοδος είναι πολύ καλή για "επιστροφή στο σχολείο"

 

Γιατί να μην το κάνεις: αν θες να δουλέψεις αποκελιστικά σαν μηχανικός εδώ μην το κάνεις προτίμησε κάτι εξειδικευμένο στον κλάδο σου, να γνωρίζεις όμως ότι εύκολα μπορείς να πέσεις στην παγίδα του μηχανικού-τα κάνω όλα-και έχω ένα ταβάνι στην εξέλιξή μου, σχετικά λίγες εταιρίες καταλαβαίνουν τι θα πει ένα mba και γιατί είναι χρήσιμο στον εργοδότη οπότε ανάλογα το πληρώνουν, ο κλάδος των μηχανικών και ιδίως το κομμάτι που συναλλάσεται με τις δημόσιες υπηρεσίες καταλαβαίνει ότι σε τέτοιο περιβάλλον είναι παντελώς άχρηστο το mba.

 

Tips: Στην ουσία αυτό που πληρώνεις δεν είναι ένα ακόμα χαρτί αλλά γνωριμίες. Και μάλιστα σε όλα τα μέρη της γης. Αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις πλήρως τώρα. ¨ομως καλύτερα δούλεψε 2-4 χρόνια και μετά κάνε ένα mba. Και πιο πολλά θα καταλάβεις, και πιο πολύ τόπο θα πιάσουν τα χρήματά σου. Ιδανικά προσπάθησε να βρεις εταιρία να σε σπονσοράρει. ¨Εχε στο μυαλό σου ότι το συγκεκριμένο ξεφεύγει από την κλασσική έννοια του μεταπτυχιακού.

Link to comment
Share on other sites

έχοντας κάνει mba θεωρώ ότι ο/η allohm δεν θα μπορούσε να τα' χει πει καλύτερα..

 

"¨ομως καλύτερα δούλεψε 2-4 χρόνια και μετά κάνε ένα mba. Και πιο πολλά θα καταλάβεις, και πιο πολύ τόπο θα πιάσουν τα χρήματά σου."

 

Το αντιλήφθηκα ενώ έκανα το mba και έσπευσα..

Link to comment
Share on other sites

έχοντας κάνει mba θεωρώ ότι ο/η allohm δεν θα μπορούσε να τα' χει πει καλύτερα..

 

"¨ομως καλύτερα δούλεψε 2-4 χρόνια και μετά κάνε ένα mba. Και πιο πολλά θα καταλάβεις, και πιο πολύ τόπο θα πιάσουν τα χρήματά σου."

 

Το αντιλήφθηκα ενώ έκανα το mba και έσπευσα..

 

Τα παιδια εχουν δικιο. ειδικα για mba, καλύτερα να δουλεψεις 2-3 χρονια για να μπεις λίγο και στο νόημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.