Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)


Recommended Posts

ευχαριστω dratsiox, καλα το καταλάβα ότι εκει ηταν

 

ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΔΙΝΑΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ σε σελίδα που απουσιάζει η "κλειδαρια"

 

το TEE που ξέρουμε και αγαπήσαμε, χύμα στο κύμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πείτε ρε παιδιά καμμιά γνώμη για το που να πάμε.Τι θα επιλέξετε?

 

Κάτσε να δούμε τι θα προτείνουν οι φορείς υλοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία του προγράμματος e-Μηχανικοί, έχω να προτείνω κάτι προς το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ.

 

Κρίνοντας από τον εαυτό μου, αν υποθέσουμε οτι ήμουν στους τυχερούς της κλήρωσης, στην επιλογή του σεμιναρίου για το οποίο θα ήθελα να επιδοτηθώ θα υπεισερχόταν ένα ακόμα κριτήριο πέραν του ενδιαφέροντος,της χρησιμότητας,της αξιοπιστίας του φορέα κλπ κλπ κλπ.

 

Και αναφέρομαι στο κόστος. Όταν η επιδότηση μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 1500ευρώ, αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε πχ δύο σεμινάρια που με ενδιαφέρουν το ίδιο θα διαλέξω το ακριβότερο. Με τη λογική οτι το φτηνότερο θα μπορέσω ευκολότερα να το καλύψω μόνη μου αργότερα.

 

Προσωπικά, έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και έχω μείνει ευχαριστημένη. Αν έπρεπε να διαλέξω κάποιο φορέα εκπαίδευσης ομολογώ οτι θα τον εμπιστευόμουν περισσότερο από άλλους.

Όμως τα (ενδιαφέροντα για εμένα) σεμινάριά του κυμαίνονται ως επί το πλείστον στα 150-400ευρώ. Δύσκολα λοιπόν θα "χαράμιζα" μια επιδότηση που μπορεί να φτάσει τα 1500ευρώ για ένα σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ στα 150ευρώ.

 

Προτείνω λοιπόν το εξής στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ αν θέλει να είναι ανταγωνιστικό (μιλώ πάντα στα πλαίσια του e-Μηχανικοί) :

Χωρίς φυσικά να αυξήσει τις τιμές των σεμιναρίων του να δημιουργήσει "πακέτα" ομοειδών σεμιναρίων που θα μπορούν να θεωρηθούν σαν ένα και θα κοστίζουν όσο αθροιστικά τα επιμέρους σεμινάρια.

 

Για παράδειγμα θα μπορούσαν να ενοποιηθούν σε ένα σεμινάριο τα επιμέρους σεμινάρια που αφορούν ενεργειακά θέματα (πχ ΕΝΕΡ4-9); Πρόκειται για 6 σεμινάρια που κοστίζουν 150ευρώ το ένα. Με την ενοποίηση έχουμε ένα πολύ πιο ελκυστικό σεμινάριο των 900ευρώ. Το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι τυχαίο και δεν γνωρίζω το περιεχόμενο των συγκεκριμένων σεμιναρίων και κατά πόσο πληρούν τις προυποθέσεις του προγράμματος (νομίζω απαιτείται τα σεμινάρια να έχουν σχέση με τεχνολογία/πληροφορική) αλλά τέλος πάντων το πνεύμα της πρότασης νομίζω οτι γίνεται κατανοητό.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν προτείνω γενικά την ενοποίηση των σεμιναρίων. Ο τρόπος που λειτουργούν τώρα είναι πολύ πιο ευέλικτος. Προτείνω την ενοποίηση τους μόνο προσωρινά για το πρόγραμμα e-Μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρόταση και συμφωνώ με το σκεπτικό της anka. Αν το διαβάσουν είμαι σίγουρος ότι θα κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον Οδηγό Υλοποίησης του συγκεκριμένου προγράμματος, αυτό δεν επιτρέπεται γιατί θέλουν να λάβουν μέρος οσο το δυνατον περισσότεροι μηχανικοί. (και αυτό είναι και το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου). Φαντάσου ότι με αυτόν τον τρόπο θα επιδοτηθεί σχεδόν ο διπλάσιος αριθμός μηχανικών (αφού το ποσόν που θα διατεθεί είναι συγκεκριμένο).

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι συγκεκριμένο ή ο αριθμός των μηχανικών που θα κληρωθούν;

 

Δεν το θυμάμαι σίγουρα αλλά μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες.

 

Γιατί εφόσον η κλήρωση προηγείται της επιλογής του σεμιναρίου, πώς ξέρουν ποιό είναι το κόστος ώστε να ξέρουν πόσους θα κληρώσουν;

 

Εκτός αν μετά την επιλογή σεμιναρίου από όλους τους "κληρωμένους" μηχανικούς, εφόσον δουν οτι περίσσεψε κάποιο ποσό επαναλάβουν την διαδικασία με τους δεύτερους επιλαχόντες....

Link to comment
Share on other sites

"........ Διευκρινίζεται ότι ο ωφελούμενος δεν έχει δικαίωμα να επιλέξει 2 διαφορετικά προγράμματα, ακόμα κι αν το κόστος αυτών είναι χαμηλό (π.χ. να επιλέξει 2 προγράμματα με κόστος €600 και €500 αντίστοιχα αντί ενός με €1.100).

Επιδίωξη είναι να εκπαιδευτεί ο δυνατόν μεγαλύτερος αριθμός μηχανικών και επιστημόνων Τ.Π.Ε. σε όλη την Ελλάδα............."

 

Αυτά είπε ο Οδηγός Υλοποίησης του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.