Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Anka πολύ καλή η πρότασή σου ωστόσο σε οτι αφορά το e-μηχανικοί, όπως ήδη πρόλαβαν και απάντησαν άλλοι συνάδελφοι, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και δεν εξαρτάται από τις προθέσεις του ΙΕΚΕΜ αλλά από το πλαίσιο του e-μηχανικοί όπως έχει καθοριστεί από το ΤΕΕ.

 

Το κακό είναι πως με βάση την ζήτηση όπως εκδηλώνεται μέχρι στιγμής, πολλοί μηχανικοί θα αποκλειστούν από την κλήρωση και δεν θα συμμετέχουν στην υλοποίηση των σεμιναρίων. (συνολικά 2000 μηχανικοί θα επωφεληθούν του προγράμματος).

 

Ωστόσο anka απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, στο ΙΕΚΕΜ είμαστε ήδη σε συζητήσεις (με φορείς μηχανικών π.χ. ΕΔΕΜ) ώστε όσοι επιλέξουν το ΙΕΚΕΜ για την υλοποίηση του προγράμματος να έχουν επιπλέον εκπτώσεις αν συμμετέχουν και σε άλλα σεμινάρια του Ινστιτούτου στο άμεσο μέλλον.

 

Παρότι είμαι λίγο καιρό στο forum έχω βρεί πολλές και καλές ιδέες που τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι μου τις προωθώ όσο μπορώ ώστε έστω κάποιες από αυτές να υλοποιηθούν.

 

Αν επιτρέπεται και μια παρότρυνση εκ μέρους μου anka, θα άξιζε το κόπο την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει εδώ να την προωθήσετε ακόμα περισσότερο, πιστεύω ειλικρινά πως πολλοί τόσο στο ΤΕΕ όσο και στο ΙΕΚΕΜ θα μπορούσαν να επωφεληθούν από την λειτουργία του forum και να αξιοποιηθεί το michanikos.gr ώστε να βελτιωθούν πολλές καταστάσεις που σήμερα τραυματίζουν τις σχέσεις των μηχανικών (και ευρύτερα του τεχνικού κλάδου) με το ΤΕΕ και τους συνδεδεμένους με αυτό φορείς.

 

Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

 

Αν επιτρέπεται και μια παρότρυνση εκ μέρους μου anka, θα άξιζε το κόπο την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει εδώ να την προωθήσετε ακόμα περισσότερο, πιστεύω ειλικρινά πως πολλοί τόσο στο ΤΕΕ όσο και στο ΙΕΚΕΜ θα μπορούσαν να επωφεληθούν από την λειτουργία του forum και να αξιοποιηθεί το michanikos.gr ώστε να βελτιωθούν πολλές καταστάσεις που σήμερα τραυματίζουν τις σχέσεις των μηχανικών (και ευρύτερα του τεχνικού κλάδου) με το ΤΕΕ και τους συνδεδεμένους με αυτό φορείς.

 

Καλή συνέχεια σε όλους

 

Θα μπορούσες συνάδελφε να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

 

Για συγκεκριμένη πρόταση απευθύνσου στον διαχειριστή Engineer μέσω πμ και θα το φέρει σε συζήτηση μεταξύ της ομάδας admin-smods-mods.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

@kosmel,

 

Συμφωνώ και μακάρι να είναι έτσι.

Πάντως στο link που παραθέτει ο συνάδελφος παραπάνω δε γράφει πουθενά πως αν περισσέψουν χρήματα μετά τους πρώτους 2000 κληρωθέντες, θα κληθούν οι επιλαχόντες να επιλέξουν σεμινάριο. Το μόνο που λέει για τους επιλαχόντες είναι πως θα καλύψουν τις κενές θέσεις αν κάποιοι από τους ωφελούμενους δεν προσέλθουν τις δεδομένες ημερομηνίες στους φορείς εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

@anka

 

Από όσο ξέρω τα χρήματα πρέπει να δοθούν όλα γιατί είναι από το 3ο Κ.Π.Σ. και δεν πρέπει να μείνουν αδιάθετα χρήματα γιατί θα υπάρξουν κυρώσεις και συνέπειες για τη χώρα. Γι'αυτό και τρέχουν και θέλουν μέχρι τον Σεπτέμβριο να έχουν δόσει τα χρήματα (για να προλάβουν το ν+3), γιατί αλλιώς θα μας κόψουν χρήματα από το ΕΣΠΑ.

Συμπέρασμα, θα δοθούν τα χρήματα μέχρι τελευταίου σεντ...!!!

 

Βέβαια δεν πέρνω κι όρκο... στην Ελλάδα ζούμε....

Link to comment
Share on other sites

@kosmel,

 

Συμφωνώ και μακάρι να είναι έτσι.

Πάντως στο link που παραθέτει ο συνάδελφος παραπάνω δε γράφει πουθενά πως αν περισσέψουν χρήματα μετά τους πρώτους 2000 κληρωθέντες, θα κληθούν οι επιλαχόντες να επιλέξουν σεμινάριο. Το μόνο που λέει για τους επιλαχόντες είναι πως θα καλύψουν τις κενές θέσεις αν κάποιοι από τους ωφελούμενους δεν προσέλθουν τις δεδομένες ημερομηνίες στους φορείς εκπαίδευσης.

 

 

 

Μην ανησυχείς και στην Ελλάδα αυτά που περισσεύουν ξέρουν πως να τα διαχειριστούνε...

Μου αρέσει που στέλνουνε φυλλάδια , διαφημίσεις , ντόρο και κακό για εκπαίδευση των μηχανικών και επιδότηση σεμιναρίων και δε λένε το ουσιαστικό δλδ οτι από τους 120.000 μηχανικούς θα επιδοτηθούν οι 2000.

Με απλά λόγια ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααχχχχχχ

καλά μου παιδιά πόσο αθώα είστε;;;;

 

όταν λένε πως θα επιδοτήσουν μέχρι 1500 ευρώ αυτόματα τη ταρίφα του κάθε σεμηναρίου ανεβαίνει στα 1500

ανεπιδοτούσαν έως 500 η ταρίφα ήταν 500 κλπ

 

είναι ντροπή που το ΤΕΕ αντι να επιδοτεί σε λογικά πλαίσια επιτρέπει στους φορείς να αισχροκερδούν εις βάρος και των φορολογούμενων και των μηχανικών

άν επιδοτούσαν ως 750ευρώ (ποσό υπερ αρκετό) καταράς θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν οι διπλάσιοι μηχανικοί

 

και όποιος δεν με πιστευεί ας τηλεφωνήσει σε κάποιο εκπαιδευτικό κέντρο να μάθει το κόστος του κάθε σεμηναρίου

Link to comment
Share on other sites

myri, με πρόλαβες.... Είμαι 1000% σίγουρος ότι η ταρίφα όλων των φροντιστηρίων κλπ για οποιοδήποτε σεμινάριο θα είναι 1500 ευρώ όλως παραδόξως.... Και φυσικά δεν θέλω να σχολιάσω το τι περιεχόμενο θα έχουν.... Αυτό θα είναι για τρελά γέλια... Θα γίνει της αρπαχτής το κάγκελο.... Κρίμα γιατί πήγανε να κάνουν κάτι σωστό αλλά δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο... Και φυσικά, το ότι όλα πρέπει να τελειώνουν μέχρι τέλη Σεπτέμβρη (γιατί λήγει η προθεσμία) μόνο ως προχειρότητα μπορώ να το χαρακτηρίσω.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο... Άσε, ας μην ανοίξω το στόμα μου για τα φροντιστήρια γιατί μια εμπειρία με 2 πολύ γνωστά στην Θεσ/κη την έχω (ως καθηγητης σε αυτά).... Πολύ μεγάλη ιστορία και πολύ μεγάλη απάτη... Ευτυχώς ξέμπλεξα από δαύτους.... Αλλά φαντάζομαι ότι θα πέσουν σαν τα κοράκια τώρα με αυτή την ευκαιρία που τους δίνει το Τ.Ε.Ε. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.