Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτική αποθήκη.


Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την φιλοξενία. Μόλις έβγαλα άδεια αγροτικης αποθηκης 15τετραγωνικων και της απαραιτητης άδειας  μικρής κλίμακας. Η άδεια αναφέρει "λιθοκτιστη αποθήκη" . Κάποιος συνάδελφος σας στην ιστοσελίδα σας, αναφέρει, ότι στον όρο λιθοκτιστη συμπεριλαμβάνεται και η οπτοπλινλινθοδομη-τουβλα. Επειδή δεν έχω παει ακόμα στην πολεοδομία της περιοχή μου, να ρωτήσω επί συγκεκριμενου,υπαρχει κάποιο επισημο έγγραφο στο οποίο να βασιστω η απλώς η κατασκευη με τουβλα είναι απλώς η αποψη-ερμηνια του συναδελφου σας. Υπόχρεος για τυχόν απάντηση.. 

Link to comment
Share on other sites

β) η αποθήκη να είναι λιθόκτιστη ( στην έννοια της λιθόκτιστης αποθήκης συμπεριλαμβάνεται κάθε είδους φέρουσα τοιχοποιία, όπως οπτοπλινθοδομή κλπ, χωρίς χρήση οπλισμένου σκυροδέματος)

πηγη

https://www.agrotypos.gr/paragogi/kairosparagogiperivallon-dasithesmoi/pos-chtizetai-agrotiki-apothiki-se-ektasi-eos-ena

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης! Αυτο ακριβως είχα δει και εγώ στο διαδίκτυο... Ελπίζω η πολεοδομία που θα επισκευτω αύριο να μην έχει αντίρρηση γιατί το κοστος στην περιπτωση αποκλειστικης και υποχρεωτικής χρήσης πέτρας είναι πολύ υψηλό. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

β) η αποθήκη να είναι λιθόκτιστη ( στην έννοια της λιθόκτιστης αποθήκης συμπεριλαμβάνεται κάθε είδους φέρουσα τοιχοποιία, όπως οπτοπλινθοδομή κλπ, χωρίς χρήση οπλισμένου σκυροδέματος)

πηγη

https://www.agrotypos.gr/paragogi/kairosparagogiperivallon-dasithesmoi/pos-chtizetai-agrotiki-apothiki-se-ektasi-eos-ena

και αν είναι πράγματι έτσι τότε γιατί να  καλείται λιθόκτιστο Δημήτρη μου?  (με την καλημέρα μου)

Μόνο για το γεγονός ότι "έπεσε  ο  θεμέλιος λίθος"? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σας και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όντως ο όρος είναι δεσμευτικός. Απευθύνθηκα σε ειδικούς μέσω της ιστοσελίδας μήπως υπαρχει - αν υπαρχει-κάποιο επισημο έγγραφο της Πολεοδομικής υπηρεσιας που να διαλευκάνει το μεγα μυστήριο!! Καλή εβδομάδα!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συνομιλητές. 

@Δημητρης Φ Παραπάνω δόθηκε μια σύνδεση που παραπέμπει σε ένα άρθρο. Να το διαβάσεις αλλά με επιφύλαξη για την ισχύ του καθώς σήμερα σύμφωνα με το άρθρο 29 Ν. 4495 (εργασίες μικρής κλίμακας) δεν αναφέρεται πουθενά η επεξήγηση που δίνει η συντάκτρια του άρθρου ότι μπορεί η αποθήκη να κατασκευαστεί και με διαφορετικό υλικό πέραν της λιθοδομής. Ίσως κάποια στιγμή να είχε εκδοθεί κάποιο έγγραφο το οποίο και να αποσύρθηκε στην συνέχεια. Οπότε η αποθήκη θα πρέπει να είναι λιθόκτιστη όπως ο νόμος ορίζει και φυσικά πριν πρέπει να λάβεις και την έγκριση από δ/νση γεωργίας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παυλο

παρ' ολο που τα ίδια αναφερονται  και σε άλλες συνδεσεις,

δεν μπορεσα ούτε και εγω να το τεκμηριωσω.

Στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ εχει θεματα για "ΕΕΔΜΚ αγροτικης  αποθηκης 15 τ."

αλλα ούτε εκει φαινεται τι περιλαμβανει η "μελέτη" που κατατέθηκε.

Αρα, σωστα τιθεται υπο αμφισβητηση, μεχρις οτου  μας ενημερωσει καποιος συναδελφος που το εχει κανει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη. Θα είναι μάλλον έγγραφο "φάντασμα" που σε μια νύχτα θα αποσύρθηκε. Πάντως σε κείμενο ΝΟΚ, Ν. 4495 και απόφασης περί ΕΕΔΜΚ καμία αναφορά για επιλογή υλικού δόμησης διαφορετικού από την λιθοδομή

Link to comment
Share on other sites

το λιθόκτιστο των αποθηκών είναι υποχρεωτικό

και πολύ σωστά προβλέπεται και επιβάλλεται  για λόγους ενσωμάτωσης τους στο  φυσικό περιβάλλον 

Καλά θα ήταν   στα επικλινή να κατασκευάζονταν  ακόμη και ως εν μέρει υπόσκαφα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.