Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές σε παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016


vaspk

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, andreas-p said:

Απ'όσο γνωρίζω από όταν ήμουν εγώ στο καθεστώς αυτό, η ένταξη δεν είναι επιλογή του εργοδότη αλλά του εργαζόμενου (τυπικά τουλάχιστον γιατί δεν ξέρεις τι πιέσεις μπορεί να δεχθεί ο εργαζόμενος). Δηλ. ο εργαζόμενος εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις επιλέγει την ένταξη, τη γνωστοποιεί και ο εργοδότης συναινεί και αναλαμβάνει τα περαιτέρω.

Εμένα μου το είπαν από μόνοι τους δεν το ήξερα καν εγώ. Για αυτό λέω πως και το προτιμούν από την στιγμή που πληρώνουν αρκετά παραπάνω για τις εισφορές μου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vaspk said:

Εμένα μου το είπαν από μόνοι τους δεν το ήξερα καν εγώ. Για αυτό λέω πως και το προτιμούν από την στιγμή που πληρώνουν αρκετά παραπάνω για τις εισφορές μου.

Πότε στο είπαν; Φαντάζομαι πριν την αλλαγή του ασφαλιστικού. Προσωπικά πιστεύω πλέον ότι δε συμφέρει κάποιον το καθεστώς αυτό πέρα από τον ΕΦΚΑ. Δεν μπορώ να γνωρίζω κάθε ειδική περίπτωση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν υπαχθω στις Συμβάσεις Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016 (Δ.Π.Υ.) θα μπορώ να κόβω και ΑΠΥ σε ιδιώτες πελάτες μου?

Για να το θέσω καλύτερα.Απο την αρχή της χρονιάς έχω ήδη κόψει σε πολλούς ιδιώτες ΑΠΥ.

Τώρα έχω προσληφθεί με σύμβαση σε έναν φορέα και πρέπει να αποφασίσω αν θα υπαχθω στην Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016.

Μπορώ να υπαχθω αφού έχω κόψει ΑΠΥ σε παραπάνω από τρεις ιδιώτες?

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Εάν ενταχθείς στο καθεστώς αυτό, δεν μπορείς να εκδίδεις παραστατικά προς ιδιωτική πελατεία.
Δεν επηρεάζεται η δυνατότητα ένταξης από τις αποδείξεις που εξέδωσες πριν την ένταξη.

Edited by Liberal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

υπάρχει κάποια παραπομπή σε νόμο ή απόφαση ΕΦΚΑ που να αναφέρεται ρητα στην υποχρεωτικότητα υπαγωγής ή μη στο άρθρο 39;

Εν ολίγοις,υπάρχει πράγματι το δικαίωμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ από μεριάς του εργαζόμενου να μην υπαχθεί στο άρθρο 39 εάν έχει μόνο 1 αντισυμβαλλόμενο ή πρέπει υποχρεωτικά να υπαχθεί;

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, grgrks said:

Καλημέρα σε όλους,

υπάρχει κάποια παραπομπή σε νόμο ή απόφαση ΕΦΚΑ που να αναφέρεται ρητα στην υποχρεωτικότητα υπαγωγής ή μη στο άρθρο 39;

Εν ολίγοις,υπάρχει πράγματι το δικαίωμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ από μεριάς του εργαζόμενου να μην υπαχθεί στο άρθρο 39 εάν έχει μόνο 1 αντισυμβαλλόμενο ή πρέπει υποχρεωτικά να υπαχθεί;

 

δεν είναι υποχρεωτικό αλλά δεν θα έχεις τα περίπου πρώτα 8600 ευρώ αφορολόγητα

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Tasos P said:

δεν είναι υποχρεωτικό αλλά δεν θα έχεις τα περίπου πρώτα 8600 ευρώ αφορολόγητα

 

Το φορολογικό και το ασφαλιστικό δεν μπλέκουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 3/11/2022 at 11:01 ΜΜ, Liberal said:

Εάν ενταχθείς στο καθεστώς αυτό, δεν μπορείς να εκδίδεις παραστατικά προς ιδιωτική πελατεία.
Δεν επηρεάζεται η δυνατότητα ένταξης από τις αποδείξεις που εξέδωσες πριν την ένταξη.

Καλημέρα, 

αν ενταχθείς στο καθεστώς του άρθρου 39 παρ. 9 του Ν. 4387 μπορείς να κόβεις ΤΠΥ  σε άλλους επιτηδευματίες; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απασχολείσαι σε έναν ή δύο αντισυμβαλλόμενους–εργοδότες, και το εισόδημα να προέρχεται αποκλειστικά από αυτούς.
'Η να απασχολείσαι σε έναν εργοδότη ως μισθωτή και να παρέχεις υπηρεσίες σε άλλους δύο (ή έναν) αντισυμβαλλόμενους–εργοδότες.

Edited by Κανείς
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

Επειδή διαβάζω συγκεχυμένα πράγματα υπάρχει κάποια απάντηση για τον αν η υπάγωγη στη ρύθμιση ειναι υποχρεωτική εφόσουν πληρούνται οι προυποθέσεις?. Δηλαδή αν κάποιος που απασχολείται με έναν ή και 2 αντισυμβαλλόμενους εργοδότες με ΔΠΥ μπορεί να επιλέξει για το Χ Υ λόγο να μην ενταχθεί στη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.