Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία-Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Αν ορίσουμε τις τρεις κατακόρυφες (υιοθετώ τον όρο) χωρίς κοινόχρηστο τμήμα για δίοδο, και άτυπα οι τρεις κληρονόμοι συνεχίσουν να λειτουργούν όπως και τόσα χρόνια, θα υπάρξει πρόβλημα;

Η σύσταση καθέτων δεν απαιτεί απαραίτητα πρόσωπο, αλλά αν κάποιος από τους μη έχοντες το διεκδικήσει δεν μπορούν και να του το αρνηθούν. Βέβαια αυτό θα απαιτεί δικαστική απόφαση. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

ο β' θα παρει μια καθετη ΣΖΙΠΣ

με τα   κτισματα που βρισκονται μεσα σε αυτην

 

οπως ο α'  εδωσε τμημα διελευσης απο τον δρομο προς τα πίσω  υπερ του β' και του γ'

ετσι και ο β δινει την συνεχεια αυτης της διοδου  απο το δικο του ¨τμημ" υπερ του γ'

 

Απλα ο α' ειχε χωρο στην ακρη...αλλα ο β' αναγκαστικα δινει δουλεια διελευσης απο εκει αποπου  αυτη  μπορει να γινει.

 

Η διοδος αυτη,  ως δουλεια διελευσης, δεν κατατμει την β΄, περιφραξη απαγορευεται, αυτο θα γραφεί σαν ορος   και στο συμβολαιο και ο β' θα κρατησει και το δικαιωμα συγχρησης.. ..βεβαιως βεβαιως  ωστε να μπορει να πηγαινει απο το ενα "τμημα" στο "αλλο..

 

καπως ετσι...

 

και αφου δεις και τις παρατηρησεις του φιλου τετρις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις..

 

Ετσι το σκεφτόμουν εξ' αρχής, καθώς είναι αδυνατη η απόδοση τμήματος διέλευσης στον γ' αν δεν  "κόψω" τον β' ... αλλά δεν ήξερα αν μπορώ να αποδώσω με αυτό τον τρόπο την κάθετη Β.

 

Και πάλι ευχαριστώ! Λαμβάνω υπόψην και αυτό για την ανεξαρτησία των δυο αποθηκών. :smile:

Καλό σας απόγευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις..

 

........

Εγώ ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση, καθόσον πολύ κοντά στα δεύτερα -ήντα....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω το εξής θέμα ακίνητο εντος οικισμού χωρισμένο στα λόγια θέλουν να συστήσουν κάθετη .Το ακίνητο έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό αλλά κατά την σύσταση το τμήμα Β δεν έχει τμήμα να εφάπτεσαι σε δρόμο .Ο ιδιοκτήτης του Α παραχωρεί τμήμα  το οποία θα είναι κοινόχρηστο για την διέλευση του Β αλλά μια λωρίδα πλάτους λέει το πολύ ένα μετρό

Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι για την περίπτωση μου ώστε να μην υπάρχει θέμα πολεοδομικά με την σύσταση που θα δημιουργηθεί θα ήθελα την βοήθεια σας .

Και ένα δεύτερο εντος αλλού ακίνητου κτίζεται εκκλησία ( λένε ότι έχουν πάρει άδεια από την μητρόπολη )δεν μου έχουν φέρει κάποιο έγγραφο

Η εκκλησία θεωρητικά ανήκει στην μητρόπολη το τμήμα του οικόπεδου σε ποιον; Θα έπρεπε να έχει εκδοθεί άδεια για την εκκλησία ; αν ναι και δεν έχουν την θεωρώ αυθαίρετη ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  varxo

Έχω το εξής θέμα ακίνητο εντος οικισμού χωρισμένο στα λόγια

[αυτο σημαινει οτι δεν εχουν συστησει ουτε ΟΙ, επομενως ολα τα κτισματα ανηκουν σε ολους]

θέλουν να συστήσουν κάθετη .Το ακίνητο έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό αλλά κατά την σύσταση το τμήμα Β δεν έχει τμήμα να εφάπτεσαι σε δρόμο

φυσικα η μια καθετη μπορει να ειναι "πισω" και να επικοινωνει με τον δρομο με διαδρομο. Δεν απαιτειται "προσωπο" για   αυτη.

 

 

.Ο ιδιοκτήτης του Α παραχωρεί τμήμα  το οποία θα είναι κοινόχρηστο για την διέλευση του Β αλλά μια λωρίδα πλάτους λέει το πολύ ένα μετρό

 

 

 "ιδιοκτητης του Α, "  δεν υπαρχει,  εφοσον δεν εχουν συστησει ΟΙ

Και πριν αρχισει να λεει "σου δινω μονο ενα μετρο"   και τρεχουν στα δικαστηρια...

 

να σκεφθει οτι   "δεν εχει τιποτε δικο του να δοσει"

 

Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι για την περίπτωση μου ώστε να μην υπάρχει θέμα πολεοδομικά με την σύσταση που θα δημιουργηθεί θα ήθελα την βοήθεια σας .

 

κι  αν εχουν αυθαιρεσιες, να το ξανασκεφθειτε...

χωρις προσυμφωνο δεν γινεται τακτοποιηση...

υγ1

και μεχρι να συσταθει ΟΙ και καθετη, ο "Β"  δικαιουται να περναει απόπου θελει :mrgreen: :mrgreen:

υγ2

Καλα, δηλαδη, αυτος ο "Α",  πώς μπορει να σκεφτεται και να λεει στον  συνιδιοκτητη του  "Β", " σου δινω ενα μετρο να περνας..αφου αφησεις το αυτοκινητο εξω στον  δρομο και να πηγαινεις μετα ποδια 30 μετρα μεχρι το σπιτιτ σου"?

 

επικοινωνει????

 

 

υγ3

για την εκκλησια, οταν σου φερουν χαρτια,και γινει συγκεκριμενο ερωτημα

καποια απαντηση θα υπαρξει

τα  λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφισβητησει των τμηματων ουτε από τον έναν ουτε από τον αλλον απλα ψαχνω να δω πως ο δευτερος θα πηγαινει στο τμημα του και να μην υπαρχει προβλημα ή αξίωση τμήματος μεγάλου πλάτους για να διέρχεται

Link to comment
Share on other sites

"τμηματα" δεν υπαρχουν μεχρι στιγμης.

 

υπαρχει η αξιωση  διελευσης σε λωριδα πλατους 3μ. προς την πισω καθετη, οταν συσταθει

 

Ο "Β" την δικαιουται και μπορει να την παρει δικαστικα.

 

Και, προς το παρον, μπορει να περναει αποπου του αρεσει

 

ερωτημα

 

σημερα πώς πηγαινει στο σπιτι  "του"?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, θέλω να χωρίσω οικόπεδο 1,400 τμ σε 2 κάθετες, το ένα μέρος έχει πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο το άλλο έχει πρόσωπο σε μονοπάτι κοινόχρηστο. Μπορεί να γίνει η πρέπει να εχω δουλεία διόδου στο κομμάτι που έχει πρόσωπο στο δρόμο για να εχει προσβαση το πισω κομματι

Link to comment
Share on other sites

η σωστη λυση ειναι δυο καθετες...η μια με προσωπο στον  δρομο και η αλλη με  "πιστολι"...

δλδ.  με διαδρομο προσωπο 3μ απο τον δρομο προς το πισω "τμημα"

Ετσι δεν θα μαλωσετε ποτέ,  ουτε για "συγχρηση" ούτε για δαπανες απο φθορες και συντηρησεις...

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.