Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίσμα στο αγροτεμάχιό μου.


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Κατέχω εξ αδιαιρετου, με πέντε δικαιούχους, ένα αγροτεμάχιο 6.000 τ.μ. σε ΖΟΕ. 

Νοικιαστηκε προ 18ετιας, όταν ήμουν ανήλικος, και ξε-νοικιαστηκε προ 7ετιας με υπογραφή μόνο των τριών μελών. 

Γιατί; Γιατί ήμασταν ανήλικα και ο πελάτης ήθελε άμεσα να το νοικιάσει, οπότε έγινε με ιδιωτικό συμφωνητικό. Από τη μεριά μου, τίποτα δεν έγινε κακοπροαιρετα, εξάλλου το γνωστοποιησαμε στους υπόλοιπους, που είναι και συγγενείς. Και μέχρι εκεί, μέλι γάλα. 

Το πρόβλημα: Ο πελάτης έχτισε ένα ξύλινο 5Χ5 κτίσμα για γραφείο και μπήκε ελαφρώς με το τοιχακι της περίφραξης σε γειτονικό οικόπεδο.

Αν έχετε την καλοσύνη, και εντελώς επιγραμματικα, παρακαλώ απαντήστε μου στα εξής ερωτήματα:

1) Ο πελάτης αποχώρησε προ 7ετιας, το ακίνητο είναι ανοικιαστο από τότε. 

Δεν έχει κατεδαφισει το κτίσμα ούτε το τοιχακι ούτε το επιπλέον λαμαρινο-υποστεγο που στεγαζε μηχανήματα. 

Όλο λέει ότι θα το κάνει, αλλά τίποτα.

Μπορει να φύγει έτσι απλά χωρίς να σηκώσει ο, τι έχτισε; 

2) Πώς είναι δυνατόν να έχτισε το ξύλινο γραφείο χωρίς την υπογραφή των ιδιοκτητών;;; Λέει ότι έχει οικοδομική άδεια και ζητάει να την μεταβιβασει σε μας, τους ιδιοκτήτες!!! Και αν έβγαλε άδεια, πώς την έβγαλε χωρίς συναίνεση; Απαντάει ότι με τα λόγια συμφωνήθηκε από τον ένα δικαιούχο που δεν είναι πια εν ζωή. 

3) Πώς μπορώ να τον πιέσω με νομικά επιχειρήματα να τα σηκώσει όλα μήπως φοβηθεί λίγο; 

4) Ειλικρινά, είναι νομικά καλυμμένος αυτός από κάτι; Δηλαδή, παράδειγμα, έρχομαι εγώ στον χώρο της μονοκατοικίας σου που νοικιαζω το ισόγειο και χτίζω ένα κιόσκι με το έτσι θέλω; Στο δικό σου ακίνητο;;; 

 

Εγώ δεν θέλω μεταβίβαση, θέλω να γκρεμιστεί γιατί θα τα βρω μπροστά μου στον Ενφια. 

 

Παρακαλώ, εντελώς επιγραμματικα, πείτε μου αν έχει στήριγμα η θέση του. 

 

Ευχαριστώ. 

Edited by Hei
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχεις δίκαιο στα περισσότερα ερωτήματα το κύριο πρόβλημα σου, δεν πρέπει να είναι το  ΕΝΦΙΑ (που προφανώς είναι ελάχιστο)

αλλά το 1/6 εξ αδιαιρέτου 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από κληρονομιά. 

Δεν είχα επιλογή. 

Ο πατέρας μου σκοτώθηκε και συνέβη όλο αυτό το μπέρδεμα. 

Δυστυχώς, και το έχω νιώσει στο πετσί μου, η επικοινωνία και η σύμπνοια είναι δύσκολη σε τέτοια θέματα. 

Από τα υπόλοιπα 4 άτομα, τα δύο είναι μεγάλης ηλικίας και πάντα δημιουργούν πρόβλημα, έχοντας απαιτήσεις. 

Τέλος πάντων. 

 

Νομικά, από άποψη μηχανικών και δεν ξέρω τι άλλο... έχω δίκιο; 

Τι μπορώ να κάνω; 

Πώς να πιέσω; 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tetris said:

Το (προφανώς αυθαίρετο) κτίσμα βαρύνει όλο το ακίνητο. Συνεπώς, και για να μη μπλέκετε με πρόστιμα, μια ωραία μέρα το εξαφανίζετε...

Ρώτησα και χρειάζεται άδεια κατεδάφισης από μηχανικό. Έτσι μου είπαν. 

Και δεν ξέρω καν πόσο κοστίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποίηση (με τα στοιχεία που δίνεις) δεν γίνεται. Αν δεν συντρέχουν άλλοι (απαγορευτικοί) λόγοι τακτοποιείται, και μετά βγαίνει άδεια κατεδάφισης.

Αλλιώς, αν δεν υπάρχει κίνδυνος καταγγελίας από γείτονα, παίρνετε (οι νεότεροι) από μια βαριοπούλα (φωνάζετε και κανα γύφτο για τα παλιοσίδερα) και σιγά-σιγά το εξαφανίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Τι εστι τακτοποίηση; 

Το δεύτερο σκέλος είναι σίγουρα στις επιλογές μου, αλλά γιατί να χρεωθω εγώ τα μπάζα που δεν φταίω; 

Τέλος πάντων, ως μηχανικός, μπορείτε να μου πείτε κάτι που θα του πω για να πάρει μπρος; 

"Εάν δεν συμμορφωθείς θα καλέσω την αστυνομία". Κάτι τέτοιο εννοώ.

Που να ταιριάζει στην υπόθεση. 

Δεν ξέρω πώς να πιέσω δηλαδή. 

Αφού με το καλό δεν καταλαβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να "πιεσεις" κανεναν μεσω ουτε   μεσω  αστυνομιας ουτε μεσω Εφοριας.

Ουτε θα τα παρει ποτέ. [και  εχει φυγει πριν 7 χρονια....]

Ασε που με τον ΕΝΦΙΑ εσυ εχεις υποχρεωση και οχι αυτος...σε δικο σου -σας- χωραφι ειναι κτισμενο.

Συζητησε το με τον λογιστη σου...

Πιθανον να εχεις θεμα και με τον Δημο  για τα ΔΤ 

Ξαναδιαβασε   σχολαστικα τι σου ειπε το τετρις ή πας στον μηχανικο και ζητας κατεδαφιση

υγ

Με βαση τα στοιχεια που δινεις, στα 6 στρ. ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και πιθανον  ειναι προς το συμφερον η νομιμοποιηση ...

Εχεις ομως και συνιδιοκτητες...που τραβανε τον δικο τους τον "ντορο"

Αρα, συζητας με τον μηχανικο σου.

καλη συνεχεια

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.