Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοιχτή (εξωτερική) σκάλα και δόμηση


Recommended Posts

DChris, ο ΓΟΚ/73 δεν ισχύει σήμερα όμως.

Για την εκτός σχεδίου δόμηση ισχύει το ΠΔ της 24/31-3-85 (ΦΕΚ 270Δ') σε συνδυασμό με τον ΓΟΚ/2000

 

Οι διατηρούμενες διατάξεις του ΓΟΚ/73 δεν έχουν ισχύ μετά τις αρχές του 1990, χρόνος λήξης της τελευταίας παράτασης, εκτός αν κάνω λάθος και υπήρξε και άλλη παράταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επειδή με ενδιαφέρει το θέμα το επαναφέρω

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 17 - Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της Ε.Π.Α.Ε.. Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

έχω κατωφερές οικόπεδο

στο επίπεδο (±0,00) υπάρχει pilotis

για να κατέβω στον εσωτερικό ακάλυπτο (-3,00) απαιτείται κλιμακοστάσιο και μάλιστα κοινόχρηστο

το κεντρικό εσωτερικό κλιμακοστάσιο που έχω στο επίπεδο του ακαλύπτου -3,00 α) θεωρείται υπόγειο και β) δεν εξυπηρετεί κοινόχρηστη πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο

οπότε σκέφομαι να δημιουργήσω ανοικτή κοινόχρηστη σκάλα πλάτους 1,20 που κατεβάζει από το (±0,00) στο (-3,00)

μετρά στη δόμηση και την κάλυψη;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω και εφαρμόζω είναι ότι οι εξωτερικές σκάλες που είναι πάνω από 1.5μ μετράνε και στην κάλυψη και στην δόμιση(μια φορά).

Αν όμως θέλω να συνδέσω τον περιβάλλοντα χώρο μου με υπόγειο ΄χωρο δεν μετράει η σκάλα όσο ύψος και αν έχει γιατί δεν θεωρείται διαμόρφωση αλλά απλά τρόπος πρόσβασης από το υπόγειο στον περιβάλλοντα χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με το θέμα της ανάρτησης , και μετά απο αρκετό ψάξιμο , αυτά στα οποία κατέληξα είναι τα εξής , όσον αφορά τις εξωτερικές σκάλες :

 

Στο Άρθρο 17 , παρ .1 του ΓΟΚ (κατασκευές σε ακάλυπτους χώρους) , προβλέπεται οτι "Επίσης επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο."

 

 

Στη συνέχεια, διαβάζοντας τα αντίστοιχα άρθρα του ΓΟΚ που αναφέρονται σε δόμηση και κάλυψη αντίστοιχα (Αρ.7 παρ.1.Β.ια και Αρ.8 παρ.3.β.) αναφέρεται ρητά πως δεν προσμετρώνται οι κατασκευές που προβλέπονται στο Άρθρο 17.

 

Με βάση τα παραπάνω , δεν προκύπτει πως οι εξωτερικές σκάλες δεν μετράνε ούτε στην δόμηση , ούτε στην κάλυψη ;

 

Αν κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου, παρακαλώ διορθώστε με γιατι έχω διαβάσει αρκετές απόψεις επι του θέματος και έχω ψιλοπελαγώσει.

 

Υ.Γ. Σχετικά με το σχόλιο του Dchris, Νομίζω πως οι διατάξεις του ΓΟΚ 73 δεν ισχύουν πλέον(είχαν ισχύ ως το 90 νομίζω) χωρίς να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

d_papavasileiou, δεν μετράνε όταν λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

Η εξωτερική σκάλα που ανεβαίνει από το έδαφος στο ισόγειο δεν μετράει αφού μπορεί να θεωρηθεί και ως διαμόρφωση εδάφους.

Αλλά από το έδαφος στον 1ο όροφο μετράει διότι δεν είναι αναγκαία λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, αλλά λόγω της ύπαρξης του 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το 1,5 μ η σκαλα αν ειναι μπαζωμενη δεν μετρα στο συντελεστη δομησης!!

επειδή με ενδιαφέρει το θέμα το επαναφέρω

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 17 - Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της Ε.Π.Α.Ε.. Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

έχω κατωφερές οικόπεδο

στο επίπεδο (±0,00) υπάρχει pilotis

για να κατέβω στον εσωτερικό ακάλυπτο (-3,00) απαιτείται κλιμακοστάσιο και μάλιστα κοινόχρηστο

το κεντρικό εσωτερικό κλιμακοστάσιο που έχω στο επίπεδο του ακαλύπτου -3,00 α) θεωρείται υπόγειο και β) δεν εξυπηρετεί κοινόχρηστη πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο

οπότε σκέφομαι να δημιουργήσω ανοικτή κοινόχρηστη σκάλα πλάτους 1,20 που κατεβάζει από το (±0,00) στο (-3,00)

μετρά στη δόμηση και την κάλυψη;;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!!!!

εκέι έχω καταλήξει, ελπίζω μόνο να συμφωνεί και η πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.