Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοιχτή (εξωτερική) σκάλα και δόμηση


Recommended Posts

Στην επισυναπτόμενη εικόνα φαίνεται η κάτοψη του 1ου ορόφου, όπου υπάρχει μόνο ένα δωμάτιο και ένας ημιυπάίθριος.(φαινεται και η βεραντα στην είσοδο του ισογείου απο όπου ξεκινά η σκαλα).

Το κτίριο ειναι εκτός σχεδίου και το ισογειο είναι υπερυψωμένο.

Η σκάλα που οδηγεί στον 1ο οροφο ( τύπου Γ ) ξεκινά από την στάθμη του ισογείου, και είναι ανοιχτή.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Η σκαλα που οδηγεί στον 1ο όροφο μετρά στην δόμηση? Αν ναι, μπορεί να είναι μερος εξώστη ή ημιυπαιθριου και να μετρήσει αντίστοιχα (δηλαδή να μήν μετρά στην δόμηση)?

2) Η απόσταση απο την κατάληξη της σκάλας ώς το δωμάτιο μετρά στην δόμηση?

3) μπορώ να εχω απόσταση μεταξύ δωματίου και ημιυπαίθριου? Υπαρχουν περιορισμοί?

4) Μπορώ στον 1ο όροφο να έχω όσο ημιυπαίθριο αντιστοιχεί σε όλο το κτίριο ή υπάρχουν περιορισμοί όσο αφορά το εμβαδόν του έκαστος ορόφου?

post-2845-13188722192_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκάλα είναι ανοικτή τότε δεν μετράει στην δόμηση, αλλά μετράει στην κάλυψη.

Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου είναι λίγο ασαφή. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος τόσο για το εμβαδόν του γεωτεμαχίου, όσο και για την κάτοψη (σχέση μεταξύ των χώρων).

Link to comment
Share on other sites

είναι οικόπεδο 5000 τετραγωνικών

Η κάτοψη είναι η οροφή του ισογείου (1ος όροφος) η οποία έχει ένα δωμάτιο σε απόσταση 2μ από την σκάλα και σε απόσταση 2μ από το δωμάτιο Ηχ ο οπόιος αντιστοιχεί στο 20% του συντελεστή δόμησης του κτιρίου.

Στην εικόνα φαίνεται και μια ευθύγραμμη σκάλα που οδηγεί στην στάθμη του ισογείου, απο όπου ξεκινά η σκάλα που οδηγεί στο δώμα .

Link to comment
Share on other sites

Αν η σκάλα είναι ανοικτή τότε δεν μετράει στην δόμηση, αλλά μετράει στην κάλυψη.

 

 

Αυτό ισχυεί μόνο αν βρίσκεσαι σε οικισμό <2000 κατοίκων και πάλι υπο προυποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και η σκάλα και το απαιτούμενο πλατύσκαλο προσμετρούν στην δόμηση εκτός και και εαν υπάρχει και άλλος τρόπος πρόσβασης στον όροφο.

@ metropolis: Μήπως είναι εύκολο να μας πληροφορήσεις σχετικά με τις προυποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

βασικά χρησιμοποίησα λάθος όρο με τη λέξη "προυποθέσεις". Απλά σε κάποιες πολεοδομίες δέχονται το κλιμακοστάσιο εκτός ΣΔ αν αυτό δεν υπερβαίνει το 1μ. πλάτος. Γενικά σε δικές μου μελέτες παντα το προσμετρώ για να ειμαι καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

mea culpa!!! Το παραπάνω που έγραψα ισχύει για χαμηλά κτίρια, που δεν εφαρμόζεται στα εκτός σχεδίου, οπότε η σκάλα μετράει κι αυτή στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με διευκρίνηση σε προηγούμενο post μου και παραπέμπω στο Αρθρο 7 παρ.11 του Π.Δ. 24.4/3.5.85 (ΦΕΚ 181Δ) όπως αυτό τροποποιήθηκε με τα ΦΕΚ 133Δ/87 και 293Δ/89

όπου αναφέρει οτι επιτρέπεται η κατασκευή εξωτερικής σκάλας χωρίς να προσμετράται στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο τευχος κωδικοποίηση των διατάξεων του ΓΟΚ/73 που παραμένουν σε ισχύ στο άρθρον 83 παραγραφος 8 αναφέρεται

"Αι κύριες κλίμακες των κτιρίων αποτελούν οργανικά στοιχεία αυτων και περιλαμβάνονται εις την κάλυψιν και τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου. Ειδικώς προκειμένου περί κτιρίων εξοχικού ή αγροτικού χαρακτήρος ένθα ο αριθμός των ορόφων δεν υπερβαίνει τους δύο (ισόγειον και εις όροφον επι αυτού) το δε ύψος του όλου κτιρίου δεν υπερβαίνει τα 7 μέτρα, επιτρέπεταί όπως η κύρια κλίμαξ ανόδου εις τον όροφον κατασκευάζηται ανοικτή και ασκευπής εντός του πλαγίου ή οπίσθιου υποχρεωτικώς ακάλυπτου τμήματος του οικοπέδου υπο τον όρον,όπως ουδέν στοιχείον αυτής απέχει ολιγότερον του 1 μέτρου από του ορίου του οικοπέδου το δε μήκος των βαθμίδων μη είναι μικρότερον των 0,90 μέτρου"

Εννοεί ότι άν έιναι εξοχικού χαρακτήρα η κύρια ανοικτή σκάλα δεν μετρά στην δόμηση?

Πρέπει να δηλώσω ότι έιναι εξοχικό κάπως για να ισχύει αυτο και πώς?

metropolis το αρθρό που λες δεν μπορών να το βρώ,υπάρχει κάπου να το δω ολοκληρωμένο? Ισχύει για κύρια σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.