Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα Οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι παρακαλώ τα φώτα σας.

Οικόπεδο 71,78 μ2 με πρόσωπο 8.25 μ και βάθος 8.70 μ στο δήμο Αθηναίων (πολεοδομία Σωκράτους ΄-( )

όροι δόμησης γνωστοί (πληροφοριακά Σ.Δ.=3.0, κάλυψη 0,7, Ε=200 και 112.50 προ 9-6-73, Π= 10 και 6......)

Βάσει 1337/83 - ως έχει πλέον με το αρθ. 27 του 2742/99, το οικόπεδο έχει μια πλευρά τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο και εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευράς 5 μ., οπότε οικοδομείται με συντελεστή δόμησης μειωμένο κατά 20% ήτοι 2,4 αφού υπολείπεται από την παρέκκλιση λιγότερο από 40%. Αυτά σύμφωνα με τη λογική και την ισχύουσα νομοθεσία, διότι σύμφωνα με τους φίλους μας στο τοπογραφικό της Σωκράτους το οικόπεδο ΔΕΝ οικοδομείται διότι δεν είναι τουλάχιστον 72 μ2. Φυσικά σε ερώτηση από πού προκύπτει το 72, η απάντηση ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω, βρες το μόνος σου"...Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω γιατι χρειάζονται τα 72μ² αλλα πάντως εσύ έχεις 72 γιατί 71.78=72+ αβασάνιστα που λένε

Link to comment
Share on other sites

......."δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω, βρες το μόνος σου".......

Είναι απίστευτα κομπλεξικοί κάποιοι άνθρωποι ρε να πάρει, λες και έχουν να χωρίσουν κάτι μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάνει ένα μικρό λάθος στις μετρήσεις για την αποτύπωση του οικοπέδου. Οι διαστάσεις είναι 8,26 μ. και 8,72 μ. και το εμβαδόν 72,03 τ.μ. Κάνε έναν έλεγχο ξανά στις μετρήσεις και στους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον προφανές είναι ότι θα πάω με νέο τοπογραφικό ώστε να ξεπεράσω τα 72 μ2 και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι..Όμως το θέμα δεν είναι αυτό..

Πώς έχει δικαίωμα ο κάθε κομπλεξικός χωρίς αιτιολόγηση να σου δημιουργεί εμπόδια δεν μπορω να καταλάβω..Μου δημιούργησαν και αμφιβολίες αν έχω δει σωστά τα πράγματα ή μου διέφυγε κάτι.

Τελος πάντων. Επί της ουσίας.Καμια άποψη για το ορθόν της δικής μου θεώρησης? Από όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός ελάχιστου εμβαδού οικοπέδου για οικοδομησιμότητα πέρα από όσα προβλέπει ο 1337 και οι νόμοι που τον αντικατέστησαν. Άρα καλύπτω τις προϋποθέσεις με βάση όσα είπα στο αρχικό post.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

taz_civil

 

''.....μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακαλύπτων χώρων........''

 

Καλά στα είπε κατ' ουσία,ΟΜΩΣ: (ΙΔΟΥ πού έχει άδικο)

 

50/0,70=71,43 άρα ΟΙΚΟΔΟΜΕΙΤΑΙ όπως είναι,αφού 71,78>71,43.

 

Πώς τα λέω ο άτιμος.....

 

Βρε παιδιά διαβάστε...

 

Παρακαλώ

 

Υ.Γ.1:Ο μεσίτης που έκανε αυτήν την κατάτμηση είναι σίγουρα Θ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!!

Υ.Γ.2: 2016 βάλε κ κανένα smilie να σε καταλάβουμε, είναι άδικο να χάνεις τη θέση σου στο 12θεο επειδή πέρασες απαρατήρητος.... ;)

Link to comment
Share on other sites

@zavi

Προφανώς μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικώς ακαλύπτων, αφού αλλιώς δε θα ίσχυε και ο ΣΚ=0,7 και θα κάναμε ό,τι θέλαμε (εκτός του ότι το λέει και ο 1337). Άρα συμφωνείς και εσύ ότι είμαι οκ.

@2016

θεϊκό σχόλιο, αλλά πώς να εκτιμηθεί με τα νεύρα που έχω σήμερα

Link to comment
Share on other sites

@taz_civil

 

Συμφωνώ,με την προυπόθεση ότι έχεις διαβάσει το αντίστοιχο ΦΕΚ της περιοχής κ δεν αναφέρεται πουθενά ειδική υποχρέωση εμβαδού 72 τ.μ.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τα 72 τ.μ. το λένε συχνά σε πολεοδομίες... μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς... ακούμε τόσα κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.