Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακές σχέσεις και εμπειρίες απο μεγάλες εταιρείες


geokon

Recommended Posts

+1 και απο μενα!!!μεγαλη μερα για τον zavi!!!lol!Η τελευταια του τοποθετηση ηταν και η πιο σωστη..Δηλ οταν δουλευουν 15 ωρα, δε γινεται να παει 8 ο ενας 7 ο αλλος?Μα περα απο το δικο μας συμφερον,γινεται να αποδιδει καποιος σε ενα τοσο ευαισθητο χωρο που παντου παραμονευουν λαθη επι 15 ωρες το ιδιο???Δηλ και η εταιρεια πρεπει να καταλαβει πως το δικο της συμφερον ειναι να βγαινει η δουλεια 100% σωστα επι 15 ωρες παρανα βγαινει καλα για 8-9 ωρες και μετα να φθηνει συνεχεια...

Αλλα αυτο που ρωτησα και πριν ειναι η απορια μου..δεν υπαρχουν2,3,5,10 εταιρεις που ναναι σωστες προς τους εργαζομενους??Τοσο πολυ εχουν ολες συννενοηθει πια ωστε ναμην μπορεις να παραιτηθεις απο πουθενα γιατι ειναι παντου τα ιδια?

 

Υ.Γ Λεμε γιατι δεν κανουν κατι οι συλλογοι κτλ..Μα οταν οι προεδροι στους συλλογους μας είναι οι ιδιοι αφεντικα γινεται να θιξουν τα κερδη τους?

Link to comment
Share on other sites

@geokon

 

Αλλα αυτο που ρωτησα και πριν ειναι η απορια μου..δεν υπαρχουν2,3,5,10 εταιρεις που ναναι σωστες προς τους εργαζομενους??

 

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά άλλοι σου πίνουν το αίμα με καλαμάκι, ενώ άλλοι με το μπουρί της σόμπας.

Link to comment
Share on other sites

Το εθεσες σωστα νομιζω..χεχεχε..μαλλον πρεπει να κανουμε μια δημοσκοπηση για τον λιγοτερο κακο..ειναι σαν τα πολιτικα κομματα τελικα!!!

Στο μεταξυ ακουω νεους(σαν εμενα) συναδελφους "ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκει κτλ", και ρωταω μετα τι παιζει και ειναι τα κλασικα 6χ~12αρα,και πραγματικα αναρωτιεμαι..Η' παιρνουν τραγικα πολλα λεφτα και δεν το λενε ή απλως εχουν συμβιβαστεί ή εγω είμαι ενας τραγικος τύπος που βλεπω ως τραγικο να πληρωνεσαι για 5χ8 και να δουλευεις 6χ12...Αλλο αν το κανεις ή οχι, αν σαρεσει λεω εγω.Τι να πω..πραγματικα απορω τι σημαινει για τον καθενα το "ειμαι πολυ ευχαριστημενος" οταν μιλαμε για τετοιες εταιρειες..γιαυτο βεβαια και εβαλα αυτο το θεμα..λολ..γιανα μπω στο κλιμα!!!

Παντως το δικο μου συμπερασμα είναι πως όσο αντεχει ενας νεος μηχανικος το κανει, μονο για την εμπειρια και μετα αντε γεια...Αλλα και για 3 χρονια να το κανεις,για 3 χρονια δεν εχεις ζωη...Και περα απο τα λεφτα που ειπαμε και τις ωρες, φανταζομαι πως ουτε αδειες πεφτουν ευκολα γενικά...Αρα εισαι σε ενα μαραθωνιο δουλειας.

Νομιζω πως αν ολα αυτα εδω(καθώς και για άλλα επαγγελματα) μας τα ελεγαν στο σχολειο στον επαγγελματικο προσανατολισμο, πολλοι θαχαν αλλαξει κατευθυνση!!!(Ηδη το ωραριο φιλου μου δασκαλου, μου μοιαζει εξωγηινο και αξιοζηλευτο!λολ)

Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο θέμα όσο αφορά αυτές τις δουλειές είναι ότι ναι μεν αποκτάει κάποιος μεγάλη εμπειρία στην κατασκευή, στα υλικά, στα συνεργεία, στο χρονοδιάγραμμα, στην πίεση ,στη μεθοδο και δε ξέρω γω τι άλλο ΑΛΛΑ όσο αφορά νομοθεσία, έκδοση οικοδ. αδειών. κτλ πλήρη μεσάνυχτα. Στο ξεκίνημα της καριέρας είναι και μία δουλειά που σε καθοδηγεί ή μάλλον σου χαράζει πορεία.

Φεύγοντας κάποιος απο μια εταιρία τέτοια έαν αλλάξει τομέα και ασχοληθεί με οικοδομικές άδειες, πολεοδομίες κτλ θα έχει μαύρα μεσάνυχτα, θα ξεκινάει απο την αρχή..

 

Κια πιστεύω αυτό θα ήταν και το ιδανικό για έναν νέο χωρίς γονείς οι μπαρμπάδες μηχανικούς, να περάσει δηλαδή και απο τους δύο διαφορετικούς τομείς, για να αποκτήσει μια πληρη εικόνα σε αυτό που λέγεται οικοδομή, γιατι πλέον θα είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τα πάντα βασιζόμενος στον ευατό του.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω αλλη μια ερωτηση νέοπα....Οταν σε μια εταιρεια σου λένε για το εργοταξιο <<δεν εχουμε ωραριο και υπερωριες>> σημαινει πως καθε μέρα εχεις το 12ωρο για πλακα, ή νταξει ρε παιδι μου οποτε χρειαστει θα κατσεις χωρις παράπονο?Φαντάζομαι συνηθως το 1ο ..αλλα ετσι ειπα να ρωτησω τους πιο εμπειρους..

Link to comment
Share on other sites

@geokon

 

Να κάνω αλλη μια ερωτηση νέοπα....Οταν σε μια εταιρεια σου λένε για το εργοταξιο <<δεν εχουμε ωραριο και υπερωριες>> σημαινει πως καθε μέρα εχεις το 12ωρο για πλακα, ή νταξει ρε παιδι μου οποτε χρειαστει θα κατσεις χωρις παράπονο?Φαντάζομαι συνηθως το 1ο ..αλλα ετσι ειπα να ρωτησω τους πιο εμπειρους..

 

Συνήθως (99,99999999%) κάθεσαι min το 12ωρο, γιατί ακόμα κι αν έχεις τελείωσει τις δουλειές που σου ανέθεσαν για εκείνη την ημέρα (πράγμα μάλλον αδύνατο), θα σε πάρουν χαμπάρι, και θα σε βάλουν να κάνεις κάτι άλλο μέχρι να το συμπληρώσεις ή και να το υπερβείς!!! Το 1996 σε δημόσιο έργο ύδρευσης-αποχέτευσης στη Μακεδονία με μεσαία εταιρεία, με 5 χρόνια από έναρξη επαγγέλματος, μετρούσα τα απογεύματα σκυροδετημένα βανοστάσια-αντλιοστάσια με μετροταινία, φακό (χειμώνας και είχε πέσει ο ήλιος νωρίς) και έναν ανειδίκευτο εργάτη (ο οποίος βέβαια δεν πληρωνόταν υπερωρίες, καθότι "μαύρος"-αλλοδαπός) για να επιβεβαιώσω ότι κατασκευάστηκαν σύμφωνα με τα σχέδια!!! Όπως επίσης, στο ίδιο έργο-εταιρεία με έβαλαν να κάνω το χρονοδιάγραμμα του έργου για υποβολή στην διευθύνουσα υπηρεσία σε AUTOCAD (!!!!!!!!!!!) για να εκτυπωθεί σε plotter σε Α0 και να είναι λέει "χορταστικό"!!!!!!

 

@giannist

 

Ενα άλλο θέμα όσο αφορά αυτές τις δουλειές είναι ότι ναι μεν αποκτάει κάποιος μεγάλη εμπειρία στην κατασκευή, στα υλικά, στα συνεργεία, στο χρονοδιάγραμμα, στην πίεση ,στη μεθοδο και δε ξέρω γω τι άλλο ΑΛΛΑ όσο αφορά νομοθεσία, έκδοση οικοδ. αδειών. κτλ πλήρη μεσάνυχτα. Στο ξεκίνημα της καριέρας είναι και μία δουλειά που σε καθοδηγεί ή μάλλον σου χαράζει πορεία.

Φεύγοντας κάποιος απο μια εταιρία τέτοια έαν αλλάξει τομέα και ασχοληθεί με οικοδομικές άδειες, πολεοδομίες κτλ θα έχει μαύρα μεσάνυχτα, θα ξεκινάει απο την αρχή..

 

Συμφωνώ απολύτως, εκτός από τη νομοθεσία, γιατί από κάποιο σημείο και μετά, αν τους "βγεις", και σου "αναθέσουν και άλλες αρμοδιότητες" αναγκάζεσαι να διαβάσεις (και να καταλάβεις) πολύ νομοθεσία. Μήπως όμως σκέφτηκες και το ανάποδο? Δηλαδή, κάποιος που έχει ασχοληθεί μόνο με πολεοδομία, άδειες, οικοδομές, κλπ., έχει μαύρα μεσάνυχτα από εκτεταμένη οδοποιία, υδραυλικά έργα περιβάλλοντος χώρου και πόλεως, βιομηχανικά-ενεργειακά, λιμενικά, κλπ.

 

Στην πραγματικότητα "πουλάμε" τον εαυτό μας (εμπειρία, γνώσεις, κότσια, "όνομα", κλπ) στον πελάτη (ακριβώς σαν τις ****άνες, συγγνώμη κιόλας), είτε δουλεύουμε με μπλοκάκι σε εταιρείες μελετών-επιβλεψεων-κατασκευών-συντηρήσεων, είτε σαν καθαροί ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

Αν λοιπόν δεν έχουμε "κουμπάρους", γνωριμίες, "βύσματα" (και όπως αλλιώς τα λένε), στηριζόμαστε μόνο στα παραπάνω (εμπειρία, γνώσεις, κότσια, "όνομα", κλπ), οπότε το καλύτερο είναι να έχει κάποιος εμπειρία και από τις 2 πλευρές του νομίσματος (δεν περιλαμβάνω τους συναδέρφους του δημοσίου, γιατί είναι σε άλλη διάσταση), για να μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τις καταστάσεις (αναποδιές) που του παρουσιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η Dragados είναι στο consortium των εταιρειών που έχουν αναλάβει την ΙΟΝΙΑ ΟΔΟ (Αντίρριο-Γιάννενα). Πρέπει να συμμετέχει και σε άλλα projects...αλλά δεν θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.