Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος?


giannisp

Recommended Posts

θα τολμουσα να θεσω ενα μεγαλο θεμα οχι προσωπικο γιατι εγω εχω καταληξει τι απο τα δυο θα ακολουθησω.

τι πιστευεται οτι ειναι καλυτερα για καποιον μηχανικο να ανοιξει δικο του γραφειο να να μπει σε καποια εταιρια και να προχωρησει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πάνω απ' όλα είναι θέμα χαρακτήρα.

Κάθε πόστο έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του.

Link to comment
Share on other sites

το πλεονεκτηματα χαρη του δικου σου γραφειου εχω την εντυπωση οτι υπερτερουν εναντι αυτων του υπαλληλου σε μια εταιρια ή ενα αλλο γραφειο.

αλλα οπως το λες ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα καποιος μπορει να αρεσκετε στα λιγα αλλα σιγουρα καποιας εταιρειας ενω ενας αλλος θελει να το κυνηγησει περισσοτερο ρισκαροντας καποια στιγμη τουλαχιστον στην αρχη να μην εχω τον μεγαλο ογκο δουλειας και κατα συνεπεια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

θα τολμουσα να θεσω ενα μεγαλο θεμα οχι προσωπικο γιατι εγω εχω καταληξει τι απο τα δυο θα ακολουθησω.

τι πιστευεται οτι ειναι καλυτερα για καποιον μηχανικο να ανοιξει δικο του γραφειο να να μπει σε καποια εταιρια και να προχωρησει ετσι?

 

Βασιζόμενος στο "μπεί ....και να προχωρήσει" υποθέτω εννοείς απόφοιτο μηχανικό?

Αν ναί, δεν το βλέπω λογικό ένας απόφοιτος να ανοίξει δικό του γραφείο με το "καλημέρα", εγώ τουλάχιστον δεν θα του είχα εμπιστοσύνη, όσο λαμπρός και να ήταν ώς φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν εννοω με την αποφοιτηση του να ανοιξει γραφειο δεν θα ηταν εφικτο νομιζω και απο θεμα οργανωσης-γνωριμιων-βοηθειας απο μεγαλυτερους μηχανικους κλπ αλλα εχω την εντυπωση οτι μολις ενας μηχανικος νοιωσει οτι ειναι ετοιμος να το καω να μην το καθυστερησει γιατι δουλευοντας ως υπαλληλος καπου για ενα α μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε πεφτεις σε μια καθυζηση μια βαρεμαρα λες δεν βαριεσαι καλα ειμαι και εδω περνω τα λεφτουδακια εστω και λιγα εχω λιγοτερ αχγος κλπ

αυτο εννοω και ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

giannisp εγω το βλεπω ετσι: Aν μπεις σε εταιρια εχεις , τουλαχιστον στην αρχη της καρριερας σου που ειναι και η πιο δυσκολη περιοδος,εξασφαλισμενο μισθο και ασφ. εισφορες. Ομως απο κει και περα οι δυνατοτητες εξελιξης επαγγελματικα και οικονομικα ειναι πιο περιορισμενες.Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την εταιρεια που θα δουλευεις.Χωρις βεβαια να ξερω την ειδικοτητα σου απο αλλους συναδελφους εχω δει οτι σε μεγαλες εταιρειες καποια στιγμη εκαναν και ΜΒΑ προκειμενου να μπορεσουν να προωθηθουν παραπανω.

Απο την αλλη το ελευθερο επαγγελμα εχει μεγαλυτερο τρεξιμο και αγχος και υποκειται και στις αυξομειωσεις της οικοδομικης δραστηριοτητας αλλα εν γενει εχει καλυτερες προοπτικες εξελιξης.

Αλλα για το ελευθερο επαγγελμα θα πρεπει να σταθμισεις τον χαρακτηρα σου (πολυ καλος στην επικοινωνια ,στην δημιουργια κοινωνικων σχεσεων και μεγαλου κυκλου γνωριμιων, να μπορεις να "πλασαρεις" καλα το γραφειο σου) και το οικοδομικο δυναμικο της περιοχης που θα δουλεψεις διοτι πιστευω οτι πλεον ειμαστε πολυ περισσοτεροι απο οσους μπορει να συντηρησει αυτη η χωρα.

Παντως , ασχετα απο το τι τελικα θα επιλεξεις νομιζω οτι στην αρχη θα ηταν χρησιμο για λιγο να εργαστεις ως υπαλληλος για λογους εμπειριας.

Καλη σταδιοδρομια.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα θα επρεπε να ξεκαθαρισουμε εξαρχης οταν λεμε υπαλληλος τι εννοουμε τον δημοσιο υπαλληλο με σχεση μονιμοτητας με την δουλεια του η τον υπαλληλο ιδιωτικης εταιριας με συμβαση αοριστου χρονου??

 

 

Γιατι αλλο πραγμα η συγκριση δημοσιου υπαλληλου με τον ελευθερο επαγγελματια και αλλο πραγμα η συγκριση ιδιωτικου υπαλληλου με τον ελευθερο επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εννοουσα ιδιωτικο υπαλληλο μιας και μου φαινεται αρκετα δυσκολο και μικρος αριθμος μηχανικων που μπαινουν στο δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση?

Πόσοι συνάδελφοι νέοι προσλαμβάνονται σε εταιρείες σαν έμμισθοι υπάλληλοι?

Οι περισσότεροι που ξέρω είναι με απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Που σημαίνει, όχι μόνο εξασφαλισμένες ασφ. εισφορές δεν έχουν αλλά έχουν και μια αυξημένη (νομίζω) φορολογία.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο με erling για αυτο ανοιξα και αυτο το θεμα γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν συμφερει πλεον εναν μηχανικο να δουλευει σε εταιρειες πληρωντας και τσμεδε και φπα και οτι αλλο στο τελος δεν μενει τιποτα!!!

μου φαινεται καλυτερα δικες του δουλειες εστω και λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.