Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος?


giannisp

Recommended Posts

Φιλε Κυριακο και ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει ποιες σχολες "χρειαζονται" και ποιες οχι?

 

Αν κριναμε με βαση το τι ζηταει η αγορα εργασιας,τοτε περα απο τις στρατιωτικες σχολες/αστυνομια και παιδαγωγικα δεν θα επρεπε να λειτουργει καμμια αλλη σχολη αφου υπαρχει τεραστια επαρκεια σε επιστημονες σε ολους ανεξαιρετως τους κλαδους.

 

Και στην τελικη μην ανησυχεις η Ελλαδα ειναι αρκετα τριτοκοσμικη χωρα ωστε τα δικαιωματα να τα καθοριζει ο εκαστοτε συνδικαλιστικος φορεας των επιστημονων με το ετσι θελω ,καταφερνοντας ετσι το 25% των σχολων στην Ελλαδα να μην εχουν καθορισμενα επαγγελματικα δικαιωματα,πρακτικα δηλαδη ειναι στο περιθωριο της αγορας εργασιας.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι καλησπερα,

 

Είμαι νέος στο forum και θα ηθελα να αναφερω το διλλημα στο οποιο βρισκομαι το τελευταιο διαστημα:

 

Εργαζομαι σε μια εταιρεια 3 χρονια και μου έγινε η εξης προταση:

 

Το παρών εργασιακο καθεστώς έχει ως εξής:

 

Μικτες αποδοχες: 29530 (καθαρά 24767) + Πληρωμενα απο την επιχήρηση τα ειδοποιητηρια του ΤΣΜΕΔΕ (865+991) για κάθε εξάμηνο

Η θεση που έχω στην επιχήρηση είναι του Προισταμενου Παραγωγης.

 

Μου έχουν κανει προταση να γινω με ΑΠΥ με ετησιες μικτες 37000.

 

ΜΕ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ;;;;;

 

Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για τον αν και κατα ποσο είναι κατανοητα αυτα που γραφω και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας....

 

Ευχαριστω

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Δώσε κάποια στοιχεία όπως τι μηχ/κος είσαι και τι φόρους πλήρωνες σαν μισθωτός ή τι επιστροφή έπερνες αν έπερνες.

 

Επίσης πόσα χρόνια είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνεις τόσα λίγα ?

Είσαι μισθωτός μηχ/κος ή είναι άλλο το καθεστώς εκεί του ΤΣΜΕΔΕ ?

 

 

Όσον αφορά στις ΑΠΥ.

 

Να βρούμε πρώτα τα νούμερα.

Ας αφαιρέσουμε τον ΦΠΑ 19% καθώς "θεωρούμε" ότι τα αποδίδεις όλα κάθε τρίμηνο στη ΔΟΥ.

37000/1,19 = 31092,44€. Αυτά είναι ο τζίρος (ακκαθάριστο έσοδο).

 

 

Επ ' αυτού όμως θα έχεις παρακράτηση φόρου 20%

Άρα 31092,44x20% = 6218,49€. Αυτά σου παρακρατούνται και αποδίδονται εκ μέρους σου στο όνομά σου στη ΔΟΥ σου από την εταιρεία και εσύ πέρνειες μια βεβαίωση που βάζεις στην επόμενη χρονιά στη δήλωσή σου στην εφορία.

 

Αν είσαι αφορολόγητος τα πέρνεις του χρόνου στα μισά περίπου Αύγουστο, πίσω με επιταγή από την εφορία. (αυτό για να το ξέρεις πρέπει να μου πες τι μηχ/κος είσαι και τι ακριβώς δουλειά κάνει η εταιρεία.Θα σου πω παρακάτω)

 

Άρα αφαιρείς από 31092,44€ - 6218,49€ = 24873,95 και έχεις δώσει στην εφορία 6218,49€ που ίσως μπορεί να τα πάρεις και όλα πίσω.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ καταλαβαίνω ότι δεν θα στο πληρώνουν.

 

Άρα αφαίρεσε και το ΤΣΜΕΔΕ.

Έτσι 24873,95€ - ( 865,00+991,00) = 23017,95.

 

Αυτά μπαίνουν στην τσέπη σου άμεσα 23.017,95€

 

 

Τώρα έχεις κάνει μια παρακράτηση από τον τζίρο σου 6.218,49€. Αν μετά τον προσδιορισμό των καθαρών σου εσόδων είσαι κάτω από το όριο του αφορολόγητου για τους ελ. επαγγελματίες τότε τα πέρνεις όλα ως προείπα ΠΙΣΩ !! Αν όχι τότε απομειώνεται το ποσό που πέρνεις πίσω βάσει μιας κλίμακας που υπάρχει και έχει γράψει σε άλλο πόστ ο Χάρης.

 

Αυτά.

 

Ψάξε στην "Αναζήτηση" είναι το πρώτο κουμάκι πάνω στη σελίδα. Χρησιμοποιήσε τις λέξεις "φορολόγηση" και διάβασε και παλαιότερα πόστς.

 

Τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα έχει συζητηθεί και στην ενότητα "ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ;" Εγώ απλώς θα πω ότι πέρα από το οικονομικό σκέλος της υπόθεσης, σημαντικό είναι ότι ο υπάλληλος (με κανονική πρόσληψη) έχει κατοχυρωμένα δικαιώματα. Ο απασχολούμενος με ΑΠΥ θεωρείται ένας απλός εξωτερικός συνεργάτης, με ό,τι συνεπάγεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δεν το κατάλαβα:

"...Μικτες αποδοχες: 29530 (καθαρά 24767) + Πληρωμενα απο την επιχήρηση τα ειδοποιητηρια του ΤΣΜΕΔΕ (865+991) για κάθε εξάμηνο..."

 

Ποια ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ, αφού είσαι μισθωτός. Εκτός εάν εννοείς τα ειδοποιητήρια που πηγαίνουν στον εργοδότη σου.

Στις μικτές αποδοχές είναι μέσα και οι εισφορές του εργαζόμενου στο ΤΣΜΕΔΕ, στο ΙΚΑ και ο ΦΜΥ.

Άρα οι καθαρές ετήσιες αποδοχές σου είναι 24.767€ και σου έρχεται στο τέλος και μια μικρή επιστροφή φόρου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οσο διαστημα εργαζομαι στην συγκεκριμενη επιχηρηση μου ερχονται στο σπιτι ειδοποιητηρια πληρωμης του ΤΣΜΕΔΕ τα οποια τα πηγαινω στο λογιστηριο και τα πληρωνουν αυτοι.

Αυτα που ηρθαν σε μενα το 2007 ήταν Α' ΕΞΑΜΗΝΟ 865 κ Β'ΕΞΑΜΗΝΟ 991...

Στην βεβαιωση αποδοχων που μου εδωσαν απο την εταιρεια αναφερει τα εξης:

ΙΚΑ 1244,41

Νεο ΤΣΜΕΔΕ 1181,25

ΕΛΠΠ 1181,25

Ειδ. Λογ./Επικ 531,56

ΚΥΤ 634,93

 

Ακαθ. Αποδοχες 29531

Κρατησεις 4763,4

Καθαρο Ποσον 24767

Αναλογ. Φορος 3702,77

Παρακρ. Φορος 3647,13

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός στην εταιρεία που εργάζεσαι θα πρέπει να έχεις ενημερώσει το ΤΣΜΕΔΕ ότι είσαι μισθωτός και όχι ελεύθερος επαγγελματίας και να μη σου έρχονται ειδοποιητήρια. Αυτά πρέπει να πηγαίνουν στη διεύθυνση του εργοδότη σου.

Για να καταλάβω, εκτός των κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ στους μισθούς σου πληρώνεις και άλλο ΤΣΜΕΔΕ που είναι για τους ελεύθερους επαγγελματίες;

Link to comment
Share on other sites

Τους εχω ενημερωσει αλλα εξακολουθουν να μου στελνουνε.. Τωρα το τι πληρωνει και πως το αφηνω στην εταιρεια (Αυτοι το πληρωνουν και μου δινουν τις αποδειξεις απο τις καταθεσεις που κανουνε)....

 

Εχω μπερδευτει αρκετα μπορω να πω....

 

Τελος παντων οπως ανεφερα και παραπανω η προταση που μου εγινε είναι η εξης:

Να αλλαξω το καθεστως του μισθωτου σε ΕΛ. ΕΠΑΓΓ. με ετησιες μικτες αποδοχες 37000 τελικα με συμφερει ή ΜΠΑ;;;;

 

Αν μπορουσε καποιος να μου πει ποσο θα είναι οι εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ σαν ελ. επαγγελμ. κατω πενταετιας θα το εκτιμούσα αφανταστα...

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.