Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστρεπτέα Προκαταβολή 4 - Μέχρι 30 Νοεμβρίου οι Αιτήσεις - Ενδιαφέρει και τους μηχανικούς


georgegaleos

Recommended Posts

@georgegaleos Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα πράγματα είναι απλά .. στις τροποποιητικές θα συμπληρώσω μόνο τον 312 που κακώς δεν συμπλήρωνα. Όλες οι υποβολές είναι όντως εμπρόθεσμες άρα θα περάσουμε ανώδυνα τον σκόπελο χωρίς πρόστιμα. 

Νομίζω είναι θέμα 1-2 εργασίμων η αποδοχή των τροποποιητικών από τo taxis άρα πιστεύω θα προλάβω τις προθεσμίες και τέλος πιστεύω θα λαμβάνουν υπόψη την τελευταία τροποποιητική για τον έλεγχο των προυποθέσεων.

Σε υπερ ευχαριστώ για τις χρησιμότατες συμβουλές σου! Είσαι μεγάλο "κεφάλαιο" για το forum και είμαστε τυχεροί που σε έχουμε για να μας βοηθάς με τις πάντα τεκμηριωμένες συμβουλές σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dkalam, αν υπάρχει διάθεση κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε με το αποτέλεσμα τόσο με τις τροποποιητικές όσο και με την επιστρεπτέα, απλά να το έχουμε στο forum και ως πληροφορία για το μέλλον.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση!

Είναι λίγο περίπλοκο στην περίπτωση μου, οπότε μάλλον θα απευθυνθώ στον λογιστή μου να το κάνει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση "Η επιχείρηση συνιστά ενιαία επιχείρηση με άλλες επιχειρήσεις;", αφορά και τις κατασκευαστικές Κοινοπραξίες για Δήμοσιο έργο?

Tι γίνεται με τις Κοινοπραξίες, υπολογίζουμε και το ποσοστό μας σε Κ/Ξ για τον κύκλο εργασιών αναφοράς?

 

Στο My Business Support στην 1η σελίδα ζητάει να συμπληρώσουμε τον κύκλο εργασιών ΦΠΑ για κάθε μήνα του 2020 ξεχωριστά, από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Οκτώβριο.

Θα συμπληρώσουμε σε όλους τους μήνες τον ίδιο κύκλο εργασιών αναφοράς (Γ' + Δ' τριμηνο 2019)/3 ?

ή θα συμπληρώσουμε σε κάθε μήνα, τα Τιμολόγια που έχουμε κόψει στον συγκεκριμένο μήνα?

12.png

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω..ας μου εξηγησει καποιος αν γνωριζει.

1)γ και δ τριμηνο 19:μηδενικα

2)α τριμηνο 20:6500 κυκλος εργασιων 

3)σεπτεμβρης οκτωβρης 20:μηδενικα

Γιατι απορριφθηκε η αιτηση που εκανα και με πεταξε εξω;Εκανα ενσταση.θα το δει κανενας τους;δε νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα,

Θεωρώ ότι αναγράφονται τόσο στην ΓΔΟΥ 281/2020 όσο και στις Οδηγίες της ΑΑΔΕ, αλλά και στον "Οδηγό χρήσης του ορισμού των ΜμΕ" που ανέβασα χθες.

"Ενιαία επιχείρηση" [Σχετ. ΓΔΟΥ 281/2020, άρθρο 2, ορισμός 3. Επίσης σε διάφορα άλλα σημέια της παραπάνω ΓΔΟΥ, γίνεται και αναφορά τόσο στους δικαιούχους (άρθρο 3) όσο και στον έλεγχο σώρευσης (άρθρο 5)]

Ο τρόπος που θα συμπληρωθεί η πλατφόρμα "Τα Εσοδά μου" αναφέρεται στην παραπάνω ΓΔΟΥ στο άρθρο 6,  παράγρ. 7 και αφορά τα έσοδα (πρακτικά όπως έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία) για το 2020.

Η λύση του λογιστή γενικότερα είναι η καλύτερη.

@Giannis Anastasakis, δείτε αν ο κωδικός 312 της περιοδικής Α'20 που έχετε υποβάλλει είναι συμπληρωμένος. Σε κάθε περίπτωση αφού υποβλήθηκε ένσταση θα γίνει η σχετική ενημέρωση.

Επίσης στο προφιλ σας στην ειδικότητα σας αναγράφεται ότι μετέχεται ως ιδιώτης. Αν είστε μηχανικός κάνε τε έναν κόπο και ενημερώστε το προφιλ σας, όπως και να ενημερωθείτε από τους Κανόνες Συμμετοχής.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι συμπληρωμενος.εχεις δικιο.να κανω τροποποιητικη βαζοντας το ποσο αυτο;δεν εχω εξοδα.αρα 311=312.αφου εχω κανει ηδη την αιτηση και με απερριψε θα μου δωσει δυνατοτητα να ξανακανω αιτηση αφου γινει η τροοποιητικη αποδεκτη απο το taxis?στη δηλωση εσοδων εχω βαλει στο πρωτο τριμηνο του 20 το εν λογω ποσο.Επισης σευχαριστω για την απαντηση και θα ανανεωσω τα στοιχεια μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Giannis Anastasakis said:

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω..ας μου εξηγησει καποιος αν γνωριζει.

1)γ και δ τριμηνο 19:μηδενικα

2)α τριμηνο 20:6500 κυκλος εργασιων 

3)σεπτεμβρης οκτωβρης 20:μηδενικα

Γιατι απορριφθηκε η αιτηση που εκανα και με πεταξε εξω;Εκανα ενσταση.θα το δει κανενας τους;δε νομιζω

Έχω καταλάβει πως πρέπει  9ο-10ο/2020 να έχεις τουλάχιστον 300€ έσοδα...

 

 

υ.γ. Τα έχει παίξει το https://www.aade.gr/mybusinesssupport ??? lockdown και αυτό???

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τελοσπαντων εγω πιστευω οτι κανεις δεν εχει καταλαβει τι διαβαζει ο αλγοριθμος.Ουτε λογιστες ουτε κανεις.Και το κανουν επιτηδες για να μεινει πολυς κοσμος εκτος χωρις καμια εξηγηση κιολας.Τι να πω πραγματικα

Edited by Giannis Anastasakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.