Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης για ένα οικόπεδο το οποίο ρυμοτομείται. Στο οικόπεδο υπάρχουν και άλλα κτίσματα και θεωρητικά κάποια στιγμή θα διανοιχθεί δρόμος.  Στόχος είναι να μεταφερθεί ο συντελεστής δόμησης σε άλλο οικόπεδο. 

Ερώτηση: Τι θα επιλέξω στο e-adeies? Έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης για κατ3; Μόνο αυτό βλέπω που να πλησιάζει αυτό που θέλω, παρότι δεν θέλω να κατασκευάσω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, stefanakos said:

....  Στόχος είναι να μεταφερθεί ο συντελεστής δόμησης σε άλλο οικόπεδο. 

...

πως θα επιτευχθεί αυτός ο στόχος ?? !!!.

Έχεις ακίνητο με ΦΕΚ χαρακτηρισμού ως Διατηρητέου? 

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα κτίρια είναι νόμιμα, ναι.  Υπάρχει πράξη εφαρμογής . Όσο αφορά την πώληση του σ.δ. δεν το έψαξα να πω την αλήθεια πολύ αλλά απ' ότι κατάλαβα γίνεται για όσα έχει επιβληθεί απαλλοτρίωση για την δημιουργία κοινόχρηστων. Απλά νομίζω το πρώτο βήμα πως είναι η βεβαίωση των όρων δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια ΠΕ....

εχει μεταγραφει

Ορους δομησης εχει ηδη ορισει το διαταγμα

Σου αποδιδεται τελικο οικοπεδο με στοιχεια...... και εμβαδον...

εχεις δικαιωματα απο ρυμοτομιες κλπκλπ

Εχεις διαβασει το σεντονι?

Ολα ειναι γραμμενα εκει.

Τί θες να κανεις στη συμβ/φο???

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θέλω να κάνω αναθεώρηση έντυπης οικοδομικής άδειας μέσω του συστήματος e-adeies χωρίς μεταβολή δόμησης/κάλυψης/όγκου για άδεια σε ισχύ.

Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Μπορώ στο πληροφοριακό σύστημα αδειών, πριν ξεκινήσω αίτηση προέγκρισης, να επιλέξω 'βεβαίωση όρων δόμησης...για αναθεώρηση έντυπης άδειας' ώστε να έχω γραπτή βεβαίωση για τους όρους δόμησης του σημείου ενδιαφέροντος?

Συνάδελφοι, σε συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματος μου (που από όσα διάβασα διαπίστωσα ότι είναι υποχρεωτική η βεβαίωση όρων δόμησης για κατ. 3 - βέβαια δεν έχω διευκρινίσει αν είναι υποχρεωτική και για αναθεώρηση αδείας όπως στη περίπτωσή μου), υπάρχουν κάπου οδηγίες για τη διαδικασία υποβολής της αίτησης για τους όρους δόμησης? Γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.