Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος είναι αρμόδιος για Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής;


Recommended Posts

χαιρετιζω τους πάντες σαν νέο μέλος και ήθελα να ρωτησω το εξης.

τελικα ποιος ειναι αρμοδιος να κάνει στο συνολό της, μια Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής για καταχώρηση τίτλων, αλλαγή ονόματος κλπ, σε υπάρχουσα Πράξη Εφαρμογής που ισχύει ο Ν.1337/83. Ο τοπικός Δήμος, η Πολεοδομία του Νομού; σε μικρούς Δημους δηλαδή, που δεν υπάρχει επαρκές προσωπικό, πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να ξηλωθεί κανονικά και να πληρώνει;

εχω πέσει σε τέτοια διαμάχη, δήμου και πολεδομίας και δεν ξέρω τι να κάνω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή μου, είτε σε μικρούς είτε σε μεγάλους Δήμους, τις διορθωτικές τις συντάσουν ιδιώτες μηχανικοί, και τις καταθέτουν στην αρμόδια πολεοδομία, (Δήμου ή Νομαρχίας)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω συναδελφε, απλα επανερχομαι και ρωταω ποιος κανονικα θε επρεπε να τις κανει (απο νομικης αποψης πχ)

Link to comment
Share on other sites

η νομοθεσία, και ειδικότερα το ΦΕΚ 862 Β' /1994 Αρθρο 4 παρ. 1 κάνει λόγο μόνο για έγκριση της διορθωτικής απο το Νομάρχη. δέν αναφέρεται πουθενά στη σύνταξη της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή μου, είτε σε μικρούς είτε σε μεγάλους Δήμους, τις διορθωτικές τις συντάσουν ιδιώτες μηχανικοί, και τις καταθέτουν στην αρμόδια πολεοδομία, (Δήμου ή Νομαρχίας)

 

Έτσι γίνεται παντού από όσο ξέρω και εγώ. Η Πολεοδομία απλά παραλαμβάνει και ελέγχει τα απαιτούμενα. Ας ξηλωθεί ο ιδιοκτήτης. Δε χάλασε ο κόσμος. Αλλού και αλλού ξέρουν οι πολίτες να τα σκάνε αδιαμαρτύρητα... Όταν έρθει η ώρα να πληρώσουν κανένα μηχανικό "ζορίζονται" μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι διορθωτικές γίνονται γιατί οι ιδιοκτήτες δεν συμβολέυονται τοπογράφους μηχανικούς και δικηγόρους κατά τον χρόνο της μελέτης της πράξης. Αν γίνει σωστά η δήλωση της ιδιοκτησίας και των στοιχείων του ιδιοκτήτη, αν παρακολουθηθεί η ιδιοκτησία κατά την διαδικασία των αναρτήσεων και υποβληθούν εμπρόθεσμα οι τυχον ενστάσεις, τότε δεν νομίζω να χρειαστεί μελλοντικά διορθωτική πράξη.

Άρα λοιπόν ευθύνη πολλές φορές για την αναγκαιότητα των διορθωτικών έχουν και οι ιδιοκτήτες, οπότε όταν έρθει η ώρα πρέπει να πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

να διευκρινίσουμε ότι

άλλο πράγμα η διορθωτική που οφείλεται σε ατέλειες και αδυναμίες της μελέτης (α περίπτωση)

και άλλο διορθωτική που οφείλεται σε αδράνεια-αδιαφορία-ενημέρωση των ιδιοκτητών η σε μεταβολή κάποιων στοιχείων κατά την διάρκεια εκπόνησης της μελέτης.(β-περίπτωση)

Εστω και αν τελικά όλα τα επιβαρύνονται οι ιδιοκτήτες για να ξεμπερδεύουν

κατα την γνώμη μου

ο μελετητής οφείλει να διορθώσει τα της μελέτης του

και οι ιδιώτες μελετητές τις διορθωτικές που οφείλονται σε αυτά της δεύτερης περίπτωσης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο την εγκύκλιο 4/89 προκύπτει έμμεσα, αλλά καθαρά θέλω να πιστεύω οτι η αρμόδια υπηρεσία σύνταξης διορθωτικών ειναι η πολεοδομία κατόπιν βέβαια αίτησης του ιδιοκτήτη που συμμετέχει στα έξοδα μεταγραφής της.

Τώρα βέβαια πότε η υπηρεσία θα συντάξει τους απαραίτητους πίνακες της διόρθωσης ειναι ένα θέμα. Για τον λόγο αυτό παίρνει πρωτοβουλία ο ιδιοκτήτης και τα συντάσσει αυτός.

Ολα τα παραπάνω σε περίπτωση που δεν απαιτείται βέβαια τοπογραφικό σχεδιάγραμμα εντοπισμού του οικοπέδου.

jlivas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απευθυνόμενος στους συντονιστές προτείνω να διαχωριστούν τα μηνύματα της strents από το παρόν θέμα δεδομένου ότι αφορούν σε γενικές παρατηρήσεις για τις διατάξεις του ν.1337/1983 και ειδικότερα (στο δεύτερο μήνυμα) με τις οφειλόμενες εισφορές σε γη και σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.