Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση τεχνικού ασφαλείας


Recommended Posts

Το ότι κάτι κάνουν πολλοί, να μην πω όλοι, γιατί προφανώς συμφέρει δε σημαίνει και ότι είναι σωστό.

Ρώτησε κάποιον εφοριακό για να βεβαιωθείς.

 

Στο ερώτημα που θέτεις θα έλεγα ότι δε γνωρίζω και μόνο να υποθέσω μπορώ ότι χρησιμοποιείς και τα δύο συστήματα κατανέμοντας τις δαπάνες σου ανάλογα με τις αμοιβές των δύο κατηγοριών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν η απάντηση του λογιστή στην παραπάνω μου ερώτηση είναι η εξής.

Η φορολόγιση των μηχανικών εξαρτάται από που προέρχεται ο κύριως όγκος εισοδήματος.Αν έχεις κύριο εισόδημα την έκδοση οικ. αδειών και απασχολείσαι και από κάποια επιχείρηση ως τεχνικός ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο η φορολόγηση σου γίνεται με τους συντελεστές γιατι πολύ απλά δεν μπορούν να υπάρξουν 2 διαφορετικοί τρόποι υπολογισμού του φόρου εισοδήματος.

Για να απαντήσουμε και λίγο on topic αν η κύρια ασχολεία σου όμως είναι αυτή του τεχ.ασφαλείας και που και που βγάζεις και καμιά άδεια τότε θα προκύψει ο φόρος σου λογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω πάψει να έχω εμπιστοσύνη στους λογιστές. Αν δεν είναι έτσι όπως τα λέει θα πληρώσει και το πρόστιμό σου;

Άμα καείς φυσάς και το γιαούρτι.

 

Γιατί δε ρωτάς και στην εφορία σου, αν και εκεί άλλα μπορεί να λένε τώρα άλλα μετά όταν θα σου κάνουν έλεγχο.

Καλύτερα μια έγγραφη ερώτηση με την οποία θα πάρεις μια έγγραφη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λογιστής δεν είμαι αλλά σου λέω ότι το "τεχνικός ασφαλείας" θα το πάς λογιστικά και όλα τα άλλα εξωλογιστικά.

 

Όσον αφορά στα έξοδα θα κάνεις επιμερισμό βάσει της αναλογίας που θα έχεις από τα έσοδα των δύο διαφορετικών δραστηριοτήτων.

 

Εγώ που έχω και άλλες δραστηριότητες πέραν του μηχανικού τα υπόλοιπα έσοδα τα πάω λογιστικά και επιμερίζω τα έξοδα.

 

Έχω ρωτήσει στη ΔΟΥ για ότι κάνω και ......ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

 

Και αυτοί άνθρωποι είναι και δεν πρέπει και δεν χρειάζεται να τα ξέρουν όλα.

 

Η δύναμη της μάθησης είναι μεγάλη και κερδίζεται μόνο με μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε τον υπολογισμό λογιστικά, αφαιρούμε έξοδα από έσοδα και ό,τι μένει σαν καθαρό εισόδημα το πρεσσάρουμε στους αντίστοιχους συντελεστές. Σωστά; Ποιά έξοδα είναι αυτά που αφαιρούνται από τα ακκαθάριστα έσοδα (αυτά πχ που έχω στα βιβλία μου μόνο;). Γιατί νομίζω οτι πχ έξοδα γιατρού κλπ αφαιρούνται (μέχρι ενός ποσού) από τον τελικά βεβαιωθέντα φόρο και όχι από το ακκαθάριστο εισόδημα.

 

Γενικά πού μπορώ να βρω ποιά έξοδα αφαιρούνται από ποιό ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Όπα. Νομίζω μπερδεύτηκες.

Λογιστικός ή εξωλογιστικός είναι ο προσδιορισμός του φορολογητέου εισοδήματος και μόνο.

 

Στον λογιστικό προσδιορισμό έχουμε όπως είπες έσοδα-έξοδα=Καθαρά κέρδη=φορολογητέο εισόδημα. ΔΕΝ υπάρχουν συντελεστές.

 

Στον εξωλογιστικό λογιστικό προσδιορισμό έχουμε "Αμοιβές από μελέτες+επιβλέψεις"*ΣΚΚ=Καθαρά κέρδη=φορολογητέο εισόδημα.

όπου ΣΚΚ (Συντελεστής Καθαρού Κέρδους) αναλόγως της μελέτης 38% ή 26% κλπ

Ο ΣΚΚ μπορεί να προσαυξάνεται κατά 20% (σύνηθες) όταν τα έξοδα είναι λίγα σε σχέση με τα έσοδα.

 

Νοσήλεια, φροντιστήρια παιδιών, ασφάλιστρα κλπ μπαίνουν μόνο στη φορολογική δήλωση (Ε1) και μειώνουν το παραπάνω υπολογισμένο φορολογητέο εισόδημα ανεξαρτήτως τρόπου προσδιορισμού του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι το κατάλαβα. Δεν το διατύπωσα καλά.Όταν μίλησα για συντελεστές στο φορολογητέο εισόδημα από λογιστικό υπολογισμό εννοούσα τους συντελεστές για τον υπολογισμό του φόρου (0% για το αφορολόγητο κπλ κλπ.)

 

Η ερώτησή μου αφορούσε στα έξοδα που αφαιρούνται. Άλλα αφαιρούνται από το φορολογητέο εισόδημα και άλλα από το φόρο. Και ήθελα να ξέρω ποιά αφαιρούνται από το ένα και ποιά από το άλλο ποσό.

 

Πχ έχω την εντύπωση οτι τα νοσήλεια μέχρι του ποσού των 3000ευρώ αφαιρούνται στο τέλος από τον φόρο και όχι από το φορολογητέο εισόδημα.

 

Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους,

μήπως ξέρει κανείς η αμοιβή τεχνικού ασφαλείας τι συντελεστή παίρνει κατά τη σύνταξη της φορολογικής δήλωσης;(αποφάσισα να κάνω τη δήλωση μόνη μου φέτος)

 

Γράφουμε τίτλους που να ανταποκρίνονται ΑΚΡΙΒΩΣ στο θέμα.

 

ΤheoTDM900

Link to comment
Share on other sites

Αν και εφόσον δεν το βλέπεις σαν σύνταξη μελέτης ή επίβλεψης και παράλληλα δεν υπάρχει σαν εργασία στο πλήθος αυτών που πάνε με εφαρμογή τεκμαρτού, τότε θα το πας έσοδα-έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.