Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

spy1551 σε σέβομαι και σε ξέρω, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει.

 

Και οι συνάδελφοι μηχανικοί ΤΕ μελετητές είναι. Ακόμα και στο ΠΔ υπάρχει περί δημοσίων έργων που δεν τους αποκλείει (αλλά σαν παγίδα έχει ότι ορίσουν τα επαγγελματικά διακαιώματα...)

 

Δεν σου λέω αν είναι σωστό ή λάθος. Απλά σου λέω ότι στην πράξη με αυτές τις κατηγορίες ασχολείσαι, εκτός και αν δουλεύεις σε μεγάλο οργανωμένο μελετητικό γραφείο.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον ιδιώτη να θέλει να κάνει γέφυρα , μουσείο , εκκλησία ή σχολείο.

Άσε που για να πάρεις μελέτες δημοσίου πρέπει να είσαι γνωστός του δημάρχου.

Στην ουσία γίνεται πολύ ντόρος για ελάχιστες περιπτώσεις.

Αυτοί που φτιάχνουν τους νόμους δεν έχουν ιδέα από μελέτες.

Π.χ. σου λέει αμοιβή βιομηχανικού κτιρίου ανάλογα με τα τετραγωνικά.

Ανάλογα όμως αν υπάρχουν γερανογέφυρες κτλ.. αλλάζουν και οι απαιτήσεις της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σου λέω αν είναι σωστό ή λάθος. Απλά σου λέω ότι στην πράξη με αυτές τις κατηγορίες ασχολείσαι, εκτός και αν δουλεύεις σε μεγάλο οργανωμένο μελετητικό γραφείο.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον ιδιώτη να θέλει να κάνει γέφυρα , μουσείο , εκκλησία ή σχολείο.

 

Σύμφωνοι, αλλά με ποιο δικαίωμα κόβεις τον συνάδελφο από τον ανοίξει δικό του μελετητικό γραφείο (και μόνο οικοδομικά, τίποτα άλλο, ούτε γέφυρες, ούτε λιμενικά ούτε τίποτα) ?

Γιατί να είναι στέλεχος μελετητικής?

Υποτίθεται ελεύθερη αγορά έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχει μια σύγχυση ως προς το ποιο ΠΔ από όλα προχώρησε προς συνυπογραφή. .....

 

Τα προσχέδια νόμου πριν προωθηθούν ώστε να γίνουν νόμοι πρέπει να ανακοινώνονται στην ηλεκτρονική σελίδα του εκάστοτε υποργείου, προκειμένου να γίνει δημόσια συζήτηση, όπως και έχει γίνει ήδη. Αν υπήρχε και άλλο, διαφοροποιημένο, προσχέδιο θα έπρεπε να υπάρχει στην ηλεκτρονική ιστοσελίδα του υπουργείου. Θεωρώ πως ηθελημένα δημιουργούν μια σύγχυση με τις δηλώσεις τους οι υπουργοί και αυτό για ευνόητους λόγους.... Επίσης είναι απο ύτως σαφές πως θα δίνουν εξετάσεις για την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ των δικαιωμάτων τους μόνο οι πτυχιούχοι που λόγω χρόνου κτήσης πτυχίου και αποδεδειγμένης εμπειρίας θα δικαιούνται πλέον να έχουν δικαίωμα υπογραφής ακόμα και για Σ3, Σ4 και αυτό είναι που θα εναπόκειται στην αρμοδιότητα του φορέα που θα πιστοποιεί (αν δηλαδή θα αναβαθμιστούν τα διακαιώματα του εκάστοτε αιτούντα ή όχι). Τα δικαιώματα των αποφοίτων όμως,τίθονται με σαφήνεια και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση και αυτά θα μπαίνουν σε εφαρμοφή μετά από εξετάσεις που θα δίνει ο υποψήφιος στο φορέα, όπως άλλωστε γίνεται με τους διπλωματούχούς και το ΤΕΕ σήμερα. Ο φορέας πιστοποίησης δεν διευκρινίζεται αν θα είναι το ΤΕΕ ή άλλος, αλλά εγώ προσωπικά έχω δει τεράστια διαφορά στο πως με αντιμετωπίζει το ΤΕΕ τον τελευταίο χρόνο, άρα μάλλον κάτι ξέρουν!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά με ποιο δικαίωμα κόβεις τον συνάδελφο από τον ανοίξει δικό του μελετητικό γραφείο (και μόνο οικοδομικά, τίποτα άλλο, ούτε γέφυρες, ούτε λιμενικά ούτε τίποτα) ?

Γιατί να είναι στέλεχος μελετητικής?

Υποτίθεται ελεύθερη αγορά έχουμε.

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!! έχω φίλη μου που έχει ένα μικρό μελετητικό γραφείο δημοσίων έργων, η ίδια έχει μελετητικό πτυχίο και σαν ιδιώτης μηχανικός κάνει μελέτες λιμανιών. Είναι από νησί όμως και έχει ένα σωρό γνωστούς εκεί, από νομάρχες, δημάρχους κ.α δημόσιους φορείς. Αυτό λέει και ο συνάδελφος χρειάζονται γνωριμίες για να ασχοληθείς με τόσο μεγάλα έργα. Άλλωστε για όλα σχεδόν χρειάζονται γνωριμίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...κανείς όμως δεν σε εμποδίζει να βγάλεις μελετητικό πτυχίο (εφ΄όσον έχεις την εμπειρία που απαιτείται) και να δουλέψεις ως ιδιώτης μελετητής δημοσίων έργων!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , απλά τα μελετητικά πτυχία έχουν κατηγορίες οι οποίες εξαρτώνται από την εμπειρία.

Και το άλλο που θέλω να πω είναι ότι οι κατηγορίες Σ3 , Σ4 αφορούν δημόσια έργα όπου εκεί χρειάζονται γνωριμίες με δημάρχους ,περιφερειάρχες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Οι μηχανικοί εργων υποδομής τελικά έχουν δικαίωμα να υπογράψουν τοπογραφικό?

μιλάω παντα για ενα απλο τοπογραφικό.πχ ενος οικοπέδου η ενας μικρόυ χωραφιού

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Παράλληλα αναρτήστε το μήνυμά σας στη σωστή θεματική κατηγορία. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

http://www.sdatmbe.gr/web/guest/28

πάτα στο

"Απάντηση του Προέδρου του ΤΕΕ κ. Αλαβάνου σε ερώτηση του Προέδρου του ΣΔΑΤΜΒΕ κ. Γ. Τσακούμη σχετικά με το δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών διαγραμμάτων - 10/05/2010"

και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.