Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

1.Συμφωνώ με τις απόψεις του spy1551

2.προς sahinhs επαναλαμβάνω για πολοστή φορά ότι δεν βάζω θέμα ΠΕ ,ΤΕ αλλά θέμα ειδικοτήτων.κατά τά άλλα διαφωνώ.

όποιος έχει τσαγανό και μυαλό μπορεί να γίνει ο καλύτερος και ας μην είναι τοπογράφος.
όποιος θέλει να γίνει κάτι (πολιτικός-τοπογράφος κλπ κλπ) να πάει πρώτα στην αντίστοιχη σχολή και μετά τα άλλα

έπονται.διαφορετικά να΄γίνουμε όλοι εμπειροτέχνες με "μυαλο και τσαγανό"

3.geo6

Έδωσα επίσης ένα παράδειγμα για αυτό που επικρατεί και στο Δημόσιο πιο πάνω(βλ. σελ. οχτώ),
και χειρότερα συμβαίνουν στο δημόσιο-καί εργοδηγοί

έχω δη να τίθεντε επιβλέποντες σε μελέτες-απλά πρέπει να σταματήσουν όλα αυτά.

4.και πάλι επαναλαμβάνω οτι βάζω θέμα ειδικοτήτων και όχι ΠΕ-ΤΕ.προσωπικά ασχολήθηκα με οικοδομικές άδειες τα πρώτα χρόνια -και κατέληξα στο "εκαστος στο είδος του"το θέμα ειναι λοιπόν ότι δεν πρέπεινα ασχολούμαστε με τα των άλλων ειδικοτήτων αλλα με τα δικά μας και το ζήτημα είναι να απαιτήσουμε να υπάρχουν

δουλειες ο καθένας στην ειδικότητα του.

5.Αυτα και επειδή όπως λέει και το ευαγγέλιο "ουδεν ωφελεί μάλλον θόρυβος γίγνεται" αποχωρώ απο την συζήτηση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

parist43 κατα τη γνώμη μου εχουν ξεπεραστεί κάποια όρια κοινης λογικής απο σένα. προσπαθείς να μας πείσεις για το καλό της τσέπης σου οτι η καρέκλα έχει 4 πόδια, το τραπέζι έχει 4 πόδια, αρα η καρέκλα είναι τραπέζι. Και ένα παράδειγμα είναι ότι μου λες παραπάνω πως αφου δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ΟΛΑ τα θέματα ναμην κανει τίποτα! Απίστευτο που το διάβασα αυτό και νομίζω πως η όποια λογική σταματά εδώ.Είναι σαν λες ότι όποιος δε γραφει 20/20 ναμην δίνει εξετάσεις. Προφανώς και δεν ξέρει το 100%, γιαυτό και υπάρχουν όρια στα τοπογραφικά των ΤΕ ενω στων ΠΕ όχι. Και ελπίζω όντως να τηρήσεις το νο 5 σου.

 

Υ.Γ Τωρα για την ερμηνεία που κάνεις σε παλιούς νόμους που δεν ισχύουν πια και το πως τα ενώνεις για να βοηθηθείς πραγματικά δείχνει δημιουργικη φαντασία!

Link to comment
Share on other sites

... για το καλό της τσέπης σου ... αφου δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ΟΛΑ τα θέματα ναμην κανει τίποτα....Είναι σαν λες ότι όποιος δε γραφει 20/20 ναμην δίνει εξετάσεις. Προφανώς και δεν ξέρει το 100%, γιαυτό και υπάρχουν όρια στα τοπογραφικά των ΤΕ ενω στων ΠΕ όχι.

...Τωρα για την ερμηνεία που κάνεις σε παλιούς νόμους που δεν ισχύουν πια και το πως τα ενώνεις για να βοηθηθείς πραγματικά δείχνει δημιουργικη φαντασία!

 

Συνάδελφε ο parist αναφέρεται πολύ απλά στο νομικό πλαίσιο της χώρας μας και όχι στο καλό της τσέπης του. Εσύ έχεις τις δικές σου θεωρίες και καλά κάνεις.

 

Πιστεύεις ότι η επιστημονική κατάρτιση μπορεί να αντικατασταθεί με πασαλείμματα; Σε πληροφορώ ότι και σαν δασολόγος έκανα μαθήματα τοπογραφίας κλπ. Αν τελείωνα τη σχολή δηλαδή, παρότι δεν έχω τα αντίστοιχα επ. δικ/τα να έκανα και εγώ "απλά" τοπογραφικά; ΝΑΙ;

 

 

τοπογράφοι μεγαλοεπιστήμονες όλοι!!!!!όποιος έχει τσαγανό και μυαλό μπορεί να γίνει ο καλύτερος και ας μην είναι τοπογράφος.
σαν τον papanagnos ένα πράγμα δηλαδή!!! Τοπογράφος ΕΜΠ(ειροτέχνης)
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι , γεια και χαρά

 

Υπάρχουν βλέπω πολλές τριβές μεταξύ (ΠΕ)-><- (ΤΕ) .

 

Βλέποντας όλα τα post υπάρχουν κάποια που δείχνουν αντιπαλότητα πάνω σε σχετικούς

κλάδους και τομείς.Είναι απαράδεκτο να προσπαθούμε να κάνουμε επίθεση δικαιωμάτων μεταξύ μας διότι ο φορέας για όλο το ζήτημα δικαιωμάτων είναι το κράτος.Οπού μάλιστα είναι και υπεύθυνο για το μπάχαλο που υπάρχει.

 

Δεν είναι δυνατόν να κάνεις ίδρυση μιας σχολής (π.χ τει πολιτικών δομικών έργων παράρτημα τρικάλων) και να μην έχεις τακτοποιήσει τα επαγγ/δικαι. των πτυχιούχων(όταν έρθει η ώρα).

Δεν είναι δυνατόν η μία σχολή πμδε στο πειραιά να ειναι κοντά 16 .000 μόρια και η άλλη στα τρίκαλα να έχει 10.000 μόρια.Αυτό αμέσως αμέσως δημιουργεί αντιπαλότητες μέσα στους ίδιους τους ΤΕ.

 

Γεγονός είναι ο,τι υπάρχει ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα μεταξύ τεχνολογικών και Επα/Δικ και αυτο μας φέρνει σε τριβές που δεν φταίμε!

 

Πρέπει όλοι μας να αλληλοβοηθηθούμε ώστε να μην κλέβουμε δουλειές νόμιμα στο τέλος.

Και να πώ και κάτι(γνώμη) που παρατηρώ(γενικά) υπάρχει ένας ψιλομυτισμός απο τους πολυτεχνίτες για όλες τις υπόλοιπες επιστήμες (δεν αναφέρομαι σε όλους) . Αυτό εμποδίζει και την διάθεση και την καριέρα του οποιοδήποτε Μηχανικού ΤΕ ΠΕ κτλ .

 

Τα δικαιώματα όλων των μηχανικών πρέπει να αξιολογηθούν εκ νέου με Βάση το πρόγραμμα σπουδών τις παροχές που προσφέρει κάθε σχολή και φυσικά το χρόνο φοίτησης ...

 

Δεν κάνω επίθεση σε κανένα ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τριβές δεν υπάρχουν,υπάρχουν μερικοί συνάδελφοι Τ.Ε. οι οποίοι ζητούν το δίκιο τους και γίνονται δέκτες επιθέσεων...

 

@spy1551 συμφωνώ με την πλειοψηφία των θέσεών σου,λες κάποιες αλήθειες...αυτά όμως περί "περικοπών σχολών" μην τα λες σε εμάς!Πες τα στο ΤΕΕ που "ευλογεί" την ίδρυση νέων πολυτεχνείων και στις κυβερνήσεις που πάνε και στήνουν και στην κ$$$πετινίτσα ακόμα τμήματα ΑΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Kasvan εγω δεν θεωρω οτι η υλη ειναι πασαλείμματα. Να δεχτω πως είναι απο 60-80 %- αναλογα το μαθημα -της υλης του πολυτεχνειου το δεχομαι. Να δεχτω να υπαρχουν ορια στο τοπογραφικο που θα φτιαξω, το δεχομαι. Να δεχτω αναλογα εππ. δικαιωματα της υλης, παλι να το δεχτω. Αλλα πασαλείματα δεν το δεχομαι. Λυπαμαι.

Οπως δεν δεχομαι και τη δημιουργική λογιστική άλλων συναδελφων. ΔΕΝ ισχύει ή τα ξερεις όλα και εχεις δικαιώματα ή αλλιως να γινεις νεκροπομπός. τελος παντων , δεν συμφωνούμε με κάποιους, είναι λογικό.Πάντωςνομιζω πως σαν ΤΕ λέμε όλοι ναχουμε εππ δικαιώματα αναλογα των σπουδών. ΔΕΝ γινεται να μην έχω κανένα δικαίωμα με 4 χρόνια σπουδές.Ουτε βεβιαα και να μπορώ να κάνω οτιδήποτε, όπως λαθασμένα κάνει ένας ΠΜ. Αλλα τώρα να λέμε πως βγαίνοντας απο τη σχολή που συζητάμε δεν ξέρεις να κάνεις ένα τοπογραφικό ενός π.χ. τετραγώνου είναι αστείο. Και σε αντίθεση με άλλους που γραφουν χωρίς ναχουν δει ποτε βιβλίο της σχολής, εγώ τα έχω διαβάσει κιόλας.Ας μας επιτρεψουν επιτελους καποιοι τουλάχιστον να ξέρουμε τι διαβάζουμε στα ΕΛληνικα!!!

 

Υ.Γ. kasvan μονο στην αρχη σου απαντάω. Τ άλλα τα έχουν πει άλλοι! Αλλα , αν θυμάσαι συζητάγαμε μαζί σε άλλο θέμα γιατα υδραυλικά των τοπογραφων ΤΕ. Που ειχε αναφερθει πως έχουν 19 μαθηματα υδραυλικης οι τοπογραφοι ΠΕ και τελικα μπορουσες αναλογα με την κατευθυνση να βγαλεις τη σχολή με 3 μονο.Και το λέω αυτό, οχι γιανα αντιδικίσω, αλλα για να πω πως όταν προκειται για υλη ΤΕΙ-κάποιοι συναδελφοι- ξαφνικά τα 3 π.χ.μαθηματα υδραυλικής είναι τίποτα, ενω όταν είναι Πολυτεχνείων είναι τα πιο περιεκτικα στο κοσμο. Ας μην κρίνουμε όπως θελουμε. Οποιος θελει του δινουμε την υλη και τη διαβαζει. Δεν ειναι μυστική.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε geokon, κακώς τα δέχεσαι όλα αυτά. Και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Όχι επειδή έχεις άδικο. Πολύ σωστά τα λες. Και όλοι συμφωνούμε μαζί σου για τη ύλη κλπ. Όμως πολλοί από αυτούς που λένε "ααα εσείς στα ΤΕΙ κάνατε το 70% από τούτο το μάθημα άρα να έχετε μειωμένα δικαιώματα", όλοι αυτοί λοιπόν που κόπτονται τόσο πολύ για το τι διδαχθήκαμε και τι όχι στα ΤΕΙ, έχουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σε τομείς για τους οποίους ΔΕΝ ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ. Κατ επέκταση, το ίδιο ισχύει και με τους χιλιάδες αποφοίτους εξωτερικού που με τον α' ή β' τρόπο ισοτιμούνται με τις σχετικές ειδικότητες.

 

Όταν λοιπόν κάποιος έχει επ. δικαιώματα πάνω σε αντικείμενα που ΔΕΝ έχει διδαχθεί επειδή έτσι προβλέπει κάποιο απαρχαιωμένο Β.Δ. του 1930, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να κάνει συστάσεις για το τι θα πρέπει να έχουμε εμείς με βάση το πρόγραμμα σπουδών εκτός εάν παραδεχθεί εξ αρχής στη συζήτηση ότι ΚΑΚΩΣ έχει αυτά τα δικαιώματα. Τότε βεβαίως να τον ακούσουμε με σοβαρότητα με ειλικρινή και καλή πίστη και διάθεση. Ειδάλλως, τέτοιες προσεγγίσεις είναι μάλλον άσκοπες καθότι ο συνομιλητής εκφράζει μια επιχειρηματολογία την οποία ΑΡΝΕΙΤΑΙ να ισχύσει για τον ίδιο, αλλά μόνο για όλους τους άλλους.

 

Κάτι τέτοιες κουτοπονηριές λέει και το ΤΕΕ, ότι δήθεν και καλά τα επ. δικαιώματα πρέπει να δίδονται με βάση το πρόγραμμα σπουδών αλλά δεν είδαμε ποτέ να τα εφαρμόζει για το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS το ειπα με την εννοια << δεχομαι οτι πορει να με κλέψουν, αλλα οχι και ναμε σκοτώσουν>> χαχα.. Δηλαδη το ειπα οτι μπορει ορισμενα που λεγονται να μη με νευριαζουν..αλλα υπαρχουν και ανακριβιες που ειναι εριστικες.Αλλο αν συμφωνω ή οχι, αντε και τα δεχομαι γιανα προχωραει η κουβεντα. Ελπιζω να το εξηγησα καλυτερα τωρα. Αλλωστε το ειπα και εγω οτι υπαρχουν σχολές με απεριοριστα σε τομεις που δεν ξερουνν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.