Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

απο georges

Αυτές οι "αδικίες" ότι οι τοπογράφοι ΤΕ είναι πιο αδικημένοι σε σχέση με τους πολιτικούς μηχανικούς ΤΕ κλπ είναι απλά αποπροσανατολιστικές του πραγματικού προβλήματος. Από τη στιγμή που ούτε οι μεν ούτε οι δε έχουν κατοχυρωμένα επ. δικαιώματα όπως

καταρχας βάζεις ένα ζήτημα που ΔΕΝ αφορά αυτό που συζητάμε εδώ.σεβαστές οι απόψεις σου αλλά άνοιξε ενα νεο θέμα να συζητηθεί.

απο την άλλη ΥΠΑΡΧΕΙ πρόβλημα σε σχέση με τις ειδικότητες και ΔΕΝ είναι καθόλου αποπροσανατολιστικό.να σου αναφέρω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα να το

καταλάβεις:Yπήρχε ενα τεχνικό γραφείο απο τοπογράφο ΤΕ σε κάποια περιοχη που σαν αποκλειστικό αντικείμενο είχε τα ιδιωτικά τοπογραφικά-δουλεύοντας με καλη ποιότητα

και ανάλογες τιμές.Στη συνέχεια εμφανίστηκε στην ίδια περιοχή ενας εργων υποδομής ,που πέραν του αντικειμένου του (κατασκευή έργων υποδομής) ασχολήθηκε και με τοπογραφικά.και επειδή δεν ήταν το αντικείμενο του έριξε ποιότητα και τιμές .Αποτέλεσμα:η Τοπογραφος ΤΕ έκλεισε.

είναι αποπροσανατολιστικό δηλαδή αν ενας δομικών υπογράφει ηλεκτρολογικά?

κατ'εμένα ΔΕΝ ειναι,και επειδή δεν έχω διάθεση να με κλείσει κάποιος ασχετος,επαναλαμβάνω οτι μόλις πέσει στα χέρια μου τοπογραφικό απο εργων υποδομης

τον λόγο θα πάρει η δικαιοσύνη.Οι έργων υποδομής να ασχοληθούν με τα έργα υποδομής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο georges

πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς έργων και εργασιών της ειδικότητάς τους.
αντε μπράβο-συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ.της ειδικότητας τους
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε γενικό και γι αυτό αναφερθήκαμε και είπαμε την γνώμη μας.

Αλλά να κάνεις τον μπαμπούλα σε Μηχανικό ΤΕ, είναι άκομψο, η καλύτερη απάντηση σου δόθηκε πριν το πεις, δες το post 23...

Πάντα συμφωνούσα με τις θέσεις, ο καθένας στην ειδικότητά του, τα έχουμε ξαναπεί (ZaxouS, kasvan..)

Μαζί σου, το γράφεις και στην υπογραφή σου : "Τοπογραφία στους Τοπογράφους", αλλά ρε φιλαράκι μια ερώτηση

τοπογραφικά κάνετε μόνο εσείς ή και άλλοι ΠΕ που δεν είναι ειδικότητα?, μήπως το να κηνυγάς τους ΤΕ σε χαρακτηρίζει μεροληπτικά ?

(Για τις εξυπνάδες ούτε που το είδα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το: "της ειδικότητάς τους" χωρίς περαιτέρω επεξηγήσεις μην το παίρνεις τόσο ελαφρά συνάδελφε parist43. Μπορεί ας πούμε άνετα να υποστηρίξει ο συνάδελφος έργων υποδομής ότι η τοπογραφία είναι άμεσα συνυφασμένη με την ειδικότητά του μιας και αποτελεί προϋπόθεση για την χάραξη οδικών έργων κλπ. Ακόμα και αν προσπαθήσει κανείς να αναιρέσει δικαιώματα επί εξαρτημένων τοπογραφικών δύσκολα θα το καταφέρει καθώς δεν υφίσταται πουθενά στο ΠΔ318 τέτοια απαγόρευση. Γι' αυτό είπα σε άλλη μου δημοσίευση ότι η κατάργηση της παραγράφου 2 οδήγησε σε νομικό χάος. Ούτε το δικαστήριο δεν θα μπορέσει να βγάλει άκρη σε μια τέτοια περίπτωση. Στην ουσία ενώ το ΤΕΕ σκόπευε στην μη απονομή των δικαιωμάτων που περιέγραφε η παράγραφος 2 μας οδήγησε σε απεριόριστα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

απο fraar

τοπογραφικά κάνετε μόνο εσείς ή και άλλοι ΠΕ που δεν είναι ειδικότητα?, μήπως το να κηνυγάς τους ΤΕ σε χαρακτηρίζει μεροληπτικά ?

καθόλου.αν δης εδώ στο michanikos εχω πη και έχω πη κατα των πολιτικών μηχανικών ΠΕ.σε σημείο που πήρα παρατήρηση απο συντονιστή οτι έχω άχτι για τους ΠΜ ΠΕ

.Στις προθέσεις μου δε είναι να βρώ και αλλους συναδελφους ,να μοιραστούμε τα έξοδα και να προσφύγουμε στο ΣΤΕ η όπου αλλού χρειάζεται κατα των Πολιτικών μηχανικών

ΠΕ που υπογράφουν εξηρτημένα τοπογραφικά.κατά δε την προσωπική μου άποψη η μεγαλύτερη "πληγή¨" είναι που υπογράφουν οι πολιτικοι μηχανικοι εξηρτημ΄΄ενα τοπογραφικά.δες το θεμα "GPS και πολιτικοί μηχανικοί" και θα δής

 

απο cna Μπορεί ας πούμε άνετα να υποστηρίξει ο συνάδελφος έργων υποδομής ότι η τοπογραφία είναι άμεσα συνυφασμένη με την ειδικότητά του μιας και αποτελεί προϋπόθεση για την χάραξη οδικών έργων κλπ

και εγώ θα πώ ότι ξέρω να βάζω επιδέσμους σε τραύματα άρα να έχω δικαιώματα γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συνάδελφοι ανακατεύετε πάντα τους γιατρούς όταν φτάνουμε στον κόμπο; Δηλαδή έχει καταντήσει εκτός από κουραστικό, παράλογο και γελοίο. Ανέφερα πουθενά κάτι για ιατρική; Ε; Δεν χρειάζονται γνώσεις τοπογραφίας για να χαράξεις και να κατασκευάσεις έναν οδικό άξονα δηλαδή; Στα κουτουρού θα πας; Αφού λοιπόν ο νόμος δεν ορίζει σαφώς τίποτα και εφόσον παρέχονται γνώσεις τοπογραφίας (οι όποιες τέλος πάντων) εντός της σχολής γιατί να μην το επικαλεστεί ο συνάδελφος; Ας εκδοθούν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα και τότε μπορείτε να φωνάζετε όσο θέλετε.

Πάντως αν ξαναδώ σύγκριση τέτοιου είδους (τύπου ιατρού-νοσοκόμας) μην περιμένετε να παραμείνω κόσμιος. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω είνα ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ,δεν μας ενδιαφέρει πως θα κινηθεί νομικά ο Χ συνάδελφος και ας προσφύγει στον σύλλογο του για τα περαιτέρω.

Μείνετε ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ παρακαλώ και χρησιμοποιήτε την ΑΝΑΦΟΡΑ

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με οσα ειχε πει πιο πανω ο georgeS. Εκτος απο αυτο, με βαση το 1 αρθρο που ισχυει,μπορει να πει καποιος πως ενας Ε/Υ κάνει τοπογραφικά οταν χρειάζεται στα ε/υ που κατασκευαζει ή σχεδιάζει.Πως θα κανει μια χαραξη αν δεν ξερει τοπογραφικα?Μα θα μας τρελανετε!! ΑΝ ξέρει να κανει ?Φυσικα και ξέρει γιατι το εχει διδαχτει. Μπορω να σου δωσω parist43 τα βιβλια και την υλη των μαθηματων.

Επισης ειμαι υπερ του να πας στο δικαστηριο και μαλιστα προτεινω στους συναδελφους ε/υ να σου βαλουμε τα μισα εξοδα.

Τωρα σε αυτα οτι λυπασαι τους τοπογραφους τ.ε είναι μάλλον πλακίτσα. Αυτο που είπες οτι δεν θες εσυ να κλείσεις ήταν σεβαστο και πιο ειλικρινες. Επισης ας βγει πρωτα το ΠΔ που δεν αφηνουν και μετα ν απαμε σε 5000 δικαστηρια. Οσο η πολιτεια συμπεριφερεται σαν Μπανανία, τοσο οι πολίτες της θα κανουν το ίδιο. Στην ανομια, κανεις οτι θες.Δυστυχώς.

Τελος το θέμα είναι γενικά τα -ανυπαρκτα-δικαιώματα των Ε/Υ και όχι μονο τα τοπογραφικα που νοιαζουν καποιον για την τσεπη του.Αρα οποιος θελει να μιλαει μονο για τοπογραφικα, επειδη κουραζει, να ανοιξει αλλο θεμα.

 

Υ.Γ Μην ξαναδουμε παρακαλω συγκρισεις ιατρου νοσοκομας. ΑΝ η νοσοκομα ειχε το 80% της υλης της ιδιο με του ιατρου, να βλεπαμε...θα ταιριαζε.

Link to comment
Share on other sites

parist43...πο πο, τι ειναι αυτος ρε!!!ρε Parist43 εδω δεν ξερεις να γραψεις το δεις(δης) και το πει(πη) σε πειραζει που υπογραφουμε Τοπογραφικα..?πλακα μας κανεις..?ουστ!!!!!!!!!!!!

Ουστ σε συνάδελφο, ωραίος είσαι...προειδοποίηση

ckiriako

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο καιρό μέλος αλλά έχω διαβάσει αρκετές δημοσιεύσεις. Με κάποια πράγματα που διάβασα πιο πάνω συμφωνώ, με κάποια άλλα όχι. Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι το κενό νομοθεσίας που υπάρχει (και συμφωνούν όλοι σε αυτό) ισχύει και στους Ε/Υ του δημοσίου,των Δήμων κλπ.Συμμετείχα σε μελέτη αποτύπωσης δημοτικού διαμερίσματος για την αναθεώρηση του ρυμοτομικού σχεδίου, στην οποία επιβλέπουσα της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου ήταν συνάδελφος Ε/Υ ! Αυτή έλεγξε τα τεύχη της μελέτης,τριγωνισμούς,πολυγωνομετρία,σχέδια κλπ. Αν λοιπόν το Δημόσιο αναθέτει επίβλεψη τέτοιας μελέτης σε Ε/Υ, ας έρθει όποιο Δικαστήριο θέλει να εμποδίσει εμένα να υπογράψω τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.