Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

ΕΙπα να μην ανοίξω άλλο τόπικ αλλά να αναφερθώ σε παρεμφερές θέμα. Είμαι απόφοιτος Ε.Υ. και έω κάνει και Master στην Αγγλία σε structural engineering.

 

Όπως γνωρίζετε ίσως αρκετοί είναι γνωστή πρακτική για την πλειοψηφία των αποφόιτων τις σχολής μας στην επ. σφραγίδα να αναγράφουμε Πολιτικος Μηχανικός Τ.Ε. χωρίς να αναφέρουμε την ειδικότητα. Με τον τρόπο αυτό συμβαίνει να έχουμε υπογράψει οικοδομικές άδειες και αρχιτεκτονικές μελέτες. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτε πρόβλημα στην πολεοδομία εκτός από τα στατικά όπου έβαζα συνυπογραφή. Γνωρίζω όπως και όλοι όσοι έχουμε προβεί σε κάτι τέτοιο ότι κανονικά δεν έχουμε δικαίωμα να υπογράφουμε οικοδομικά. Η ερώτηση μου είναι σε πιθανό έλεγχο η ευθύνη βαραίνει τον υπογράφων η τον υπάλληλο που έκανε δεκτή την υπογραφή? Ποιες είναι οι πιθανές κυρώσεις που μπορεί να υποστεί κάποιος αν αποδειχθεί ότι υπέγραψε μελέτη που δεν δικαιούται και η πολεοδομία την έκανε δεκτή? Και επίσης πως μπορεί να αποδειχθεί τι μπορείς και τι δεν μπορείς να υπογράψεις όταν επί της ουσίας δεν υπάρχουν πουθενά ξεκάθαρα και νομοθετημένα επαγγελματικά δικαιώματα ?

 

Και προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν υποστηρίζω ότι αυτό που συμβαίνει είναι σωστό. Δεν έχω διαθέση και σκοπό να πάρω δουλεία από άλλον συνάδελφο αλλά για όποιον απόφοιτο της σχολής μας αποφασίσει να δουλεψει σαν ελέυθερος επαγελματίας είναι πρακτικά αδύνατο να ασχοληθέι μόνο με αυτα που μπορέι να υπογραψει και να καταφέρει να επιβιώσει..Και επίσης δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιος που έχει σπουδάσει συνολικά 5 χρόνια και έχει μεταπτυχιακο σε δομοστατικά από κορυφαίο αγγλικό πανεπιστήμιο δεν μπορέι να υπογράψει ούτε κοτέτσι αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδελφοι , είμαι νεος μηχανικος εργων υποδομης και ηθελα να ρωτήσω τα εξής: 1)μπορούμε να σφραγίσουμε περιβαλλοντικες μελέτες? Αν ναι τότε πια είναι τα δικαιολογητικά που πρεπει να καταθέσω και που?

2)το νομαρχιακό πτυχίο θέλει δικαιολογητικά?

Λαμβάνεται τρία χρόνια μετά την απόκτηση του πτυχίου ανεξάρτητα από το αν έχω γραφτεί στα μητρώα εργοληπτών?

Link to comment
Share on other sites

2) Ναι και ναι (αν όμως έχεις ΜΕΚ δε μπορείς να έχεις το Νομαρχιακό). Τι δικαιολογητικά ακριβως δε θυμάμαι, πάντως όχι εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν νομίζω ότι οι Ε/Υ έχουμε δικαίωμα για περιβαλλοντικές μελέτες. Πως να έχουμε? Με βάση τα μαθήματα που διδαχτήκαμε δεν έχουμε. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το ξερω, αλλα αμα το παμε με βαση τα μαθηματα θα αλλαξουν ολα τα δικαιωματα σε ολες τις σχολες!!!χαχα

Επισης μη ρωταμε για δικαιωματα αφου δεν υπαρχει Π.Δ!!!Ο καθενας κανει οτι θελει σε αυτη τη χωρα και αν τον πιασουν ζηταει συγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κ σωστά τα όσα λες, τα έχουμε ξαναπεί, απλά λέω... Μήπως στα δημόσια έργα όμως λαμβάνονται υπόψη αυτά? Το λέω γιατί μου φαίνεται ότι περιβαλλοντικές μελέτες αρμόζουν περισσότερο σε δημόσια έργα:confused::confused:(??). Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ είναι Ελλάδα. Ποιός θα τολμήσει να καταγγείλει μηχανικό ΤΕ όταν γνωρίζει την αδικία που υφίσταται ο κλάδος τόσα χρόνια ? Άλλά πέρα από αυτό, στις Υπηρεσίες όπου όλοι είναι συνεργάτες, δεν κάθετε κανείς να ασχοληθεί με το αν έχει δικαίωμα να υπογράψει ή όχι. Ο εργολάβος κοιτάζει να κάνει τη δουλειά του και οι περισσότεροι συνάδελφοι κοιτάνε να καλύψουν ο ένας τον άλλο. Τώρα, για να πω και την κακία μου, αν πέσεις σε κανά στραβόξυλο κολλημένο της ΕΜΔΥΔΑΣ που όλη μέρα ασχολείτε με το πως ΔΕΝ θα πάρουν επαγγελματικά δικαιώματα οι μηχανικοί ΤΕΙ αυτό είναι μια άλλη ιστορία. lol ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα εκτος απο τους μηχανικους περ/ντος δεν θα επρεπε να χει κανεις αλλος δικαιωμα..Αλλα τωρα στο Ελλαδα Α.Ε. μπορει ναχουν και οι γιατροι δικαιωμα. Ας μαζεψει τα χαρτια ο συναδελφος και ας παει και αν δεν περασει δεν περασε...Ας πει συγνωμη και ας φυγει. Εδω λενε συγνωμη οι υπουργοι για μιζες δις και τελειωνει το θεμα, σε μια μελετη θα μασησουμε ωρε Ελληνες??? λολ

Link to comment
Share on other sites

@Zaxous δικός σου είναι ??? χαχαχα

 

Δίκιο έχει, το σωστότερο είναι να κάνουν τις μελέτες αυτοί που τα έχουν σπουδάσει. Τι την δημιούργησαν την ιδικότητα??

Περιβαλλοντικές μελέτες υπάρχουν και για ιδιωτικά έργα, δεν είναι μόνο για δημόσιο, απλά όλες περνάνε για έγκριση από το τμήμα περιβάλλοντος όπου εκεί αναλόγως τα "κέφια" του υπευθύνου περνάει ή κολλάει. Βέβαια ισχύει κι αλλού.

Αν και τώρα πια τις μελέτες τις φτιάχνει οποιοσδήποτε και μόνο η σφραγίδα παίζει ρόλο. Μακάρι να τις κοιτούσαν ως προς το περιεχόμενο και θα έβρισκαν πολλά "μαργαριτάρια"

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω μήνυμα δεν είναι επι προσωπικού αλλά έχω διαβάσει το ίδο "λάθος" πολλές φορές

 

Μερικές επισημάνσεις γιατι όλοι θέλουν δικαίωμα στις¨"περιβαλλοντικές" μελέτες αλλά καλά καλά δεν ξέρουν στην ουσία τι είναι :

http://www.ypex-mele.gr/eC_PageItem.asp?lg=GR&id=98

 

Το αντικείμενο της κατηγορίας 27 (Περιβαλλοντικές μελέτες) περιλαμβάνει:

α) Τις μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων δημοσίων ή ιδιωτικών έργων και δραστηριοτήτων που προβλέπονται στην Κοινή Λπουργική Απόφαση 69269/5387/1990 (Β678).

β) Τις ειδικές περιβαλλοντικές μελέτες που προβλέπονται στην Κοινή Λπουργική Απόφαση 69289/6387/1990 (Β 678).

γ) Τις μελέτες προστασίας και διαχείρισης περιβάλλοντος (πχ διαχείρισης ατμόσφαιρας, αερίων αποβλήτων , διαχείρισης υδάτων , υγρών αποβλήτων , απορριμμάτων τοξικών και επικίνδυνων αποβλήτων, θορύβων δονήσεων και κραδασμών βιοτόπων , οικοτόπων , ευαίσθητων οικοσυστημάτων και γενικότερα συνόλων ή στοιχείων φύσης).

δ) Τις μελέτες αποκατάστασης περιβάλλοντος και ρυπασμένων αποδεκτών (πχ επιφανειακών και υπογείων υδάτων , εδάφους)

 

Μην μπερδεύεε τις περιβαλλοντικές μελέτες με τις μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων (α)

Νομίζω είναι φανερό οτι η πλειοψηφία των (διπλωματούχων και τεχνολόγων) μηχανικών έχουν παντελή άγνοια των β,γ,δ και στην καλύτερη των περιπτώσεων (με συναφή μεταπτυχιακό τίτλο) ίσως να μπορούν να εκπονήσουν μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων για έργα που είναι στο αντικείμενο τους (προσωπική αποψη)

 

Όσοι δεν έχουν μελετητικό όπως έχουμε ξαναπεί (πολλές φορές) κάνουν μόνο περιβαλλοντικές ΕΚΘΕΣΕΙΣ (σαν τους φιλόλογους όπως έγραφα σε άλλο΄μήνυμα) κατηγορίας Β4

Δεν είναι στην ευχέρεια του υπαλλήλου αλλά είναι η ισχύουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.