Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

προσπαθω να το ανεβασω (το ΠΔ) αλλά επειδη ειναι σκαναρισμα ,μαλον δεν το ανεβαζει λογω μεγεθους.θα ξαναπροσπαθησω.με e-mail παντως θα ηταν ευκολο.επίσης μπορείς να το κατεβασεις απο την υπηρεσία ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ.θα επρεπε να το εχουν και εδω στα downloads

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλή χρονιά

Τρία χρόνια μετά από την λήψη του πτυχίου μπορείς να βγάλεις εργοληπτικό πτυχίο (νομαρχιακό ) χωρίς να χρειάζεται εμπειρία σε κατηγόριες οδοποιίας υδραυλικά

Μετά στα πέντε χρόνια πάντα από την λήψης του πτυχίου μπορείς να βγάλεις μεκ και επομένως μεεπ

Οικοδομική άδεια δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στην πολεοδομία Μυτιλήνης και απορρίφθηκε

Τοπογραφικό έχεις δικαίωμα υπογραφής το δέχεται και η πολεοδομία

Αν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει στα πρώτα βήματα στα δημόσια έργα μην ασχοληθείς και το κυριότερο θέλει να έχεις κουμπάρα μεγάλο

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

περί των δικαιωμάτων υπογραφής στα τοπογραφικά

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36023/

Ποιος κατέχει το επαγγελματικό δικαίωμα σύνταξης Τοπογραφικών Διαγραμμάτων;

Η υπογραφή τοπογραφικών σχεδίων προϋποθέτει ότι ο υπογράφων έχει τις νόμιμες προϋποθέσεις για εκπόνηση τοπογραφικών μελετών. Τις προϋποθέσεις αυτές, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία έχουν :

1. Οι Αγρονόμοι Τοπογράφοι Μηχανικοί και οι Πολιτικοί Μηχανικοί, σύμφωνα με το Ν. 4663/30.

2. Οι Πολιτικοί Υπομηχανικοί, υπό τους περιορισμούς που ορίζει το Β.Δ. 769/1972.

3. Οι πτυχιούχοι Τοπογραφίας των ΤΕΙ, υπό τους περιορισμούς που ορίζει το Β.Δ. 769/1972.

4. Οι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί, οι οποίοι έχουν δικαίωμα να συντάσσουν το απαιτούμενο τοπογραφικό διάγραμμα για τη σύνταξη συμβολαίου μεταβιβάσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου (Γνωμοδότηση αρ. 1/12.1.1979 Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιος υπάλληλος είναι υπεύθυνος να μου απαντήσει εντός Πολεοδομίας για το αν μπορεί ένας απόφοιτος ΤΕΙ να υπογράψει και ποιες μελέτες?

Μήπως πρέπει να κάνει κάποιος γραπτό ερώτημα για να είναι σίγουρος?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μα δε μιλησα για μελετη οδοποιιας.

Και οσοι πιστευουν οτι βγαινοντας απο ΤΕΙ μπορουν να κανουν τετοιες μελετες ειναι επικινδυνοι.

Μιλησα για διατομες, επιμετρησεις, χαραξη οδου κατα την κατασκευη.

 

 

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε μου. Δες τις εργασίες και τα μαθήματα που κάνει ενας Πολιτικός Μηχανικός ως προς την Οδοποιία και σύγκρινέ τα με τα δικά μας. Στη σχολή έκανα μελέτη οδού 10km και με 4 διαφορετικές χαράξεις. Οι γνώσεις μας υπερεπαρκούν για τη σύνταξη ανάλογης μελέτης και απορώ με αυτα που αναφέρεις. Έχω δουλέψει σε εταιρία που είχε ανάλογα έργα και συνέβαλλα τόσο στη σύνταξη της μελέτης όσο και στην υλοποίησή της οπότε οσα αναφέρεις είναι λάθος.

 

Όσον αφορά τα τοπογραφικά δεν γνωρίζω τι αναφέρει η νομοθεσία και πιθανώς να έχετε δίκαιο οτι δεν επιτρέπεται η σύνταξη τοπογραφικού απο Έργων Υποδομής, αλλά και πάλι θα αναφέρω οτι στη σχολή τα έχουμε δουλέψει όλα αυτά. Σίγουρα οι γνώσεις μας δεν επαρκούν για χαρτογραφία κτλ όμως η σύνταξη ενος Τοπογραφικού για Άδεια ή αντίστοιχα για μελέτες οδοποιίας και ύδρευσης αποχέτευσης είναι υπεραρκετές!

Link to comment
Share on other sites

Οι έργων υποδομής υπογράφουν τοπογραφικά κανονικά. Από εκέι και πέρα , για αρχιτεκτονικά είναι θέμα πολεοδομίας αν θα το δεχθεί. Οι περισσότερες δεν το ψάχνουν πολύ και δέχονται όπως των δομικών έργων.

Link to comment
Share on other sites

Ώφου ώφου και αμάν αμάν που λένε και στην Κρήτη. 3 χρόνια πόλεμος για τα ΕΔ εδώ μέσα και αδυνατούν ορισμένοι να καταλάβουν ότι καμία νομοθεσία δεν αναφέρεται επαρκώς στα ΤΕΙ (εκτός του ΠΔ 318/94). Αυτά που αναφέρονται στο ΤΕΕ είναι "προσωρινά δικαιώματα" μέχρι την έκδοση των οριστικών δικαιωμάτων των σχολών. Αν τα πιάσουμε αναλυτικά θα διαπιστώσουμε ότι εφόσον ο νόμος ίδρυσης των ΤΕΙ λέει ότι μέχρι το 1986 θα εκδίδονταν τα οριστικά δικαιώματα τότε τα ΠΔ και ΒΔ, που αναφέρονται στα ΚΑΤΕΕ και το μικρό Πολυτεχνείο, δεν αφορούν τους αποφοίτους ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.