Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

.. ε καλά, μερικά κουρελόχαρτα του ΤΕΕ κ ΣΙΑ για εκφοβισμό θα τα κάνουμε νόμους ??

όσο για την εγκύκλιο, είναι για ενημέρωση ερμηνεύοντας ότι θέλει ο καθένας, αύριο που θα αλλάξει ο Γ.Γραμματέας θα στείλει άλλη ερμηνεία

Από τη στιγμή που η πολιτεία δεν έχει, όπως ήταν υποχρεωμένη, βάλει τάξη στο μπάχαλο ο καθένας θα κάνει ότι ερμηνεύει αυτός και την ευθύνη θα την έχει η πολιτεία.

Για να είμαι νόμιμος πολίτης ακολουθώ τους νόμους (έστω και Β.Δ. σε ισχύ) κι όχι μερικά χαρτιά συλλόγων κλπ. Όταν αλλάξουν οι νόμοι θα υποχρεωθώ να τους αποδεκτώ, προσπαθώντας να τους αλλάξω εάν με προσβάλλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς george kara και cna....

 

Παιδια αφου κανατε τον κοπο και ασχοληθηκατε με το θεμα καλο θα ηταν να μαζευτουν ολα αυτα σε ενα κειμενο το οποιο να ανεβει και στα downloads.

 

Ας συμπεριληφθουν και οι εγκυκλιοι, ασχετα αν δεν επηρρεαζουν τους νομους, απλα να υπαρχουν ως ιστορικο της καταστασης.

 

Η ΕΕΤΕΜ οταν γραφοσουνα σου εδινε ενα χαρτι για να μη σου ζητανε στην εφορια κατα την εναρξη χαρτι απο το ΤΕΕ. Ας φτιαξει κι ενα χαρτι για να μπορουμε να καλυφθουμε αν υπαρξει προβλημα σε καποια υπηρεσια με τα τοπογραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε koulosb μη πέφτεις στη παγίδα τους! Δεν θα αποδεικνύουμε εμείς κάθε φορά ότι δεν είμαστε ελέφαντες...εάν οποιοδήποτε υπάλληλος σου δημιουργήσει θέμα και αφού διαβάσει το Β.Δ. του 72 τότε η μόνη λύση είναι τα ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του. Συνάδελφοι υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις οι οποίες μας δικαιώνουν όλα τα υπόλοιπα είναι για τις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο προεδρικό διάταγμα τι γίνεται;; ήταν να προοωθηθεί για υπογραφή στους συναρμόδιους υπουργούς; Με αυτό εμείς των δομικών έργων υπογράφουμε όλα τα έργα 1ου και 2ου βαθμού σεισμικότητας που σημαίνει όλες τις κατοικίες, ξενοδοχεία κ.λ.π. χωρίς κανένα περιορισμό (ύψος, άνοιγμα δοκών κ.λ.π.) καθώς και αντισεισμικό και μας δίνουν το δικαίωμα πλέον μελετών δημοσίων έργων. Πριν από λίγες μέρες είχε γίνει χαμός στα πολυτεχνεία με αυτό το θέμα αλλά βλέπω να μην δίνεται έκταση από τα μέσα ενημέρωσης. Σημαίνει κάτι αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό εμείς των δομικών έργων υπογράφουμε όλα τα έργα 1ου και 2ου βαθμού σεισμικότητας που σημαίνει όλες τις κατοικίες, ξενοδοχεία κ.λ.π. χωρίς κανένα περιορισμό (ύψος, άνοιγμα δοκών κ.λ.π.) καθώς και αντισεισμικό και μας δίνουν το δικαίωμα πλέον μελετών δημοσίων έργων.

 

Αν διαβάσεις καλά το καινούργιο ΠΔ μην είσαι τόσο σίγουρος...

Επίσης πρέπει να είναι για Σ1,Σ2,Σ3,Σ4 και όχι μόνο για Σ1,Σ2.

Όπως είπα κρύβει πολλές παγίδες και εξαρτάσαι πλέον από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις καλά το καινούργιο ΠΔ μην είσαι τόσο σίγουρος...

Επίσης πρέπει να είναι για Σ1,Σ2,Σ3,Σ4 και όχι μόνο για Σ1,Σ2.

Όπως είπα κρύβει πολλές παγίδες και εξαρτάσαι πλέον από το ΤΕΕ.

 

Είναι για Σ1,Σ2 σύμφωνα με το ΝΕΑΚ όπως αυτός ισχύει σήμερα κι εμένα αυτό μου αρκεί αγαπητέ μου. Εντελώς συμπτωματικά μίλησα με συνάδελφό μου που πέρασε από τη γραμματεία του Τ.Ε.Ι πριν από 3 μέρες και του είπαν πως γενικά είναι σε αναμονή για την ψήφιση του νέου νόμου, την οποία θεωρούν βεβαία και γι' αυτό να μην προχωρήσει ακόμα στην αίτησή του γαι ενεργειακός επιθεωρητής (πήγε να ρωτήσει για την διαδικασία και τα σεμινάρια που απαιτούνται). Η σιωπή των μέσων αποδίδεται στην προσπάθεια κατεύνασης των αντιδράσεων των μηχανικών των πανεπιστημίων η οποία αυτή την φορά δεν θα είχε ούτως ή άλλως αποτέλεσμα! Η χώρα πληρώνει πρόστιμο για την μη εφαρμογή του νόμου και την μη απόδοση των νόμιμων δικαιωμάτων πτυχιούχων αναγνωρισμένων τριτοβάθμιων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και δεν μπορεί να πληρώνει άλλο (ειδικά αυτούς τους χαλεπούς καιρούς). Τώρα όσο για το τι είναι δίκαιο και τι άδικο...εγώ ήμουν άριστη μαθήτρια και παρ' όλα αυτά πέρασα (2η μάλιστα)δύο φορές στο ίδιο ΤΕΙ, ενώ άλλοι πολύ χειρότεροι μαθητές από μένα με τύχη βρεθήκαν πολυτεχνείο και όλοι έχουμε τέτοια παραδείγματα. Παιδεύτηκα να το τελειώσω (ναι!!! ήταν δύσκολο!!!), έχω συγκεκριμένη ειδικότητα (δεν πήρα ειδικότητα υδραυλική ας πούμε και να υπογράφω πολυκατοικίες, όπως συμβαίνει με εσάς), βλέπω γύρω μου άχρηστους που τελείωσαν το 3ετούς φοίτησης westminster στο Λονδίνο να έχουν ολοκληρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα Αρχιτέκτονα (αφού κάνουν κάποια γελοία μαθήματα στο πολυτεχνείο). Βλέπω επίσης οι Αρχιτέκτονες να υπογράφουν στατικά, οι πολιτικοί αρχιτεκτονικά και όλα αυτά τα γελοία που μόνοο στην Ελλάδα γίνονται.... Θέλετε να διαχωρίσουμε τα επαγγελματικά μας δικαιώματα βάσει πραγματικού γνωστικού αντικειμένου;; οκ οι πολικοί στατικά (ανάλογα με την ειδικότητα που πήραν στο πολυτεχνείο), οι αρχιτέκτονες αρχιτεκτονικά κι εμείς επίβλεψη...δέχεστε;; όχι βέβαια!! ε σε αυτό το ********* λοιπόν απαιτούμε κι εμείς το μερίδιο που δικαιούμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Oι κατηγορίες σπουδαιότητας Σ1,Σ2 καλύπτουν τα περισσότερα κτίρια (πιστεύω >90%).

Ούτως ή άλλως κτίρια μεγάλης σπουδαιότητας ,είναι συνήθως δημόσια τα οποία μελετώνται από μελετητές , κατόχους μελετητικών πτυχίων , και συνήθως από μεγάλα στατικά γραφεία που βρίσκονται κυρίως στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Oι κατηγορίες σπουδαιότητας Σ1,Σ2 καλύπτουν τα περισσότερα κτίρια (πιστεύω >90%).

spy1551 σε σέβομαι και σε ξέρω, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει.

είναι συνήθως δημόσια τα οποία μελετώνται από μελετητές , κατόχους μελετητικών πτυχίων

Και οι συνάδελφοι μηχανικοί ΤΕ μελετητές είναι. Ακόμα και στο ΠΔ υπάρχει περί δημοσίων έργων που δεν τους αποκλείει (αλλά σαν παγίδα έχει ότι ορίσουν τα επαγγελματικά διακαιώματα...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχει μια σύγχυση ως προς το ποιο ΠΔ από όλα προχώρησε προς συνυπογραφή. Το προσχέδιο που είχε εγκρίνει το ΣΑΤΕ αναφέρονταν στις κατηγορίες Σ1,Σ2 με προοπτική να επεκταθεί στις κατηγορίες Σ3,Σ4 εφόσον ο ενδιαφερόμενος αποκτήσει master σχετικό με το επάγγελμα. Όμως ο κ. Πανάρετος στη δημόσια διαβούλευση έδωσε ένα δικό του προσχέδιο το οποίο έλεγε επί λέξη ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα θα τα αποδώσει ο ενιαίος φορέας επιμελητηριακού τύπου που θα δημιουργηθεί. Έκτοτε πληροφορηθήκαμε ότι το ΠΔ έχει υπογραφεί από την Υπουργό Παιδείας και έχει προωθηθεί προς υπογραφή από τους συναρμόδιους Υπουργούς, χωρίς όμως να μας κοινοποιηθεί το περιεχόμενό του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.