Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κατοικία


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Ωραίαααααααααα..............

 

Λοιπόν άκου ΠΟΛΥ προσεκτικά τί θα κάνεις:

 

Περίπτωση Α:

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Κάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ αποτύπωση του κτιρίου με όλες τις παρανομίες-αυθαιρεσίες και δίνεις στην πινακίδα ως τίτλο έργου:''Αποτύπωση ιδιοκτησίας'' ή ''Αποτύπωση Υπάρχουσας Κατάστασης'',όπως θες πες το,αλλά το νόημα το έπιασες.

Στη συνέχεια,προχωράς στον πίνακα χιλιοστών,ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΣ,αλλά με αυτά της άδειας,καθώς μόνο αυτά έχουν νόμιμη υπόσταση.Αν πρόκειται για τροποποίηση σύστασης,ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ Κ ΑΛΛΑΞΕΙΣ 1.ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ κ 2.ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ γιατί αν το κάνεις,θα σου έρθει αμέσως πίσω από τη συμβ/φο.Αν για αυτή την πολυκατοικία γίνεται σύσταση ορ.ιδ. ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ,τότε βασίζεσαι στα εμβαδά της άδειας,απλά θα πρέπει να κάνεις κ την αποτύπωση ΟΠΩΣ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙΣ.

Υπ' όψιν,πρέπει να φτιάξεις κ τοπογραφικό.Υπολόγισέ το στην αμοιβή σου.

 

Περίπτωση Β:

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

 

Τότε κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις.......Ένα από αυτά είναι να διαγραμμίσεις στις κατόψεις τα ''κατασκευασμένα τμήματα καθ' υπέρβαση της τάδε οικ.άδειας''......

 

Γενικά για να τελειώσει μία τέτοιου είδους δουλειά,πρέπει να ''κάνεις κ λίγο τον Κινέζο''.......

 

Καλή τύχη ΟΛΟΨΥΧΑ σου εύχομαι.

 

Να ρωτήσω κάτι.

Από ότι ξέρω ο πίνακας χρησιμοποιεί τα εμβαδά τα οποία έχουν υπολογιστεί στα σχέδια των κατόψεων. Πως μπορώ να το κάνω αυτό αν τα σχέδια αναπαριστούν την σημερινή κατάσταση ( όροφος με 2 διαμερίσματα και μαγαζί ) ενώ στον πίνακα ( βάση αδείας ) θα μπουν εμβαδά διαφορετικά. ( όροφος με 4 διαμερίσματα ).

Έχω μια τέτοια περίπτωση ( στην άδεια ισόγειο με 4 διαμερίσματα και Α όροφος με 4 διαμερίσματα ενώ στην πραγματικότητα ισόγειο με 2 διαμερίσματα μαγαζί και εξωτερική κλειστή θέση στάθμευσης-αποθήκη και Α όροφος με 2 διαμερίσματα) και θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό το θέμα.

Να προσθέσω ότι ο φάκελος ( άδεια του 1973 ) στην πολεοδομία έχει καταστραφεί ( πήρα βεβαίωση καταστροφής φακέλου ) και αυτήν την στιγμή το μόνο που έχουν ( στην πολεοδομία )είναι μια φωτοτυπία του στελέχους αδείας.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι:

 

1.Ο ΑΡΓΟΣ:Αναθεώρηση της Ο.Α. και νέος πίνακας αναλογιών.

 

2.Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ:Εφόσον ο φάκελος έχει καταστραφεί,προχωράς στον πίνακα αναλογιών βάσει της αποτύπωσής σου.Το σύνολο των τετραγωνικών που μετράνε στο Σ.Δ. κατά την αποτύπωση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα τετραγωνικά που αναγράφονται στο στέλεχος της άδειας.Πιθανόν να χρειαστεί στη συνέχεια αναθεώρηση της άδειας,θα το κρίνει ο συμβ/φος.

 

Και οι 2 τρόποι μπορούν να γίνουν,ρώτα το συμβ/φο που θα κάνει τη σύσταση κ αν δεχθεί τον 2ο τρόπο,τότε κάνε το 2ο.

 

Αλλιώς,αν δεν δεχθεί ο συμβ/φος και οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ θέλουν τον 1ο,τότε να βρουν συμβ/φο που θα δεχθεί το 2ο,ή να πειστούν για τον 1ο.

 

Αυτές είναι οι επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

............Πιθανόν να χρειαστεί στη συνέχεια αναθεώρηση της άδειας,θα το κρίνει ο συμβ/φος............

 

zavi, ο συμβολαιογράφος θα κρίνει την αναγκαιότητα-νομιμότητα μιας κατάστασης που απαιτεί αναθεώρηση ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι,ο συμβ/φος θα κρίνει αν μπορεί να προχωρήσει σε σύσταση όταν η αποτύπωση διαφέρει από την περιγραφή στο στέλεχος.

 

Μην ξεχνάμε,ότι ο συμβ/φος είναι δημόσιος λειτουργός και είναι ένα σκαλί κάτω από τον εισαγγελέα,οπότε είναι σε θέση να κρίνει καλύτερα από εμάς.Εμείς,με τυφλή εφαρμογή της νομοθεσίας,θα προχωρούσαμε σε αναθεώρηση της άδειας.Ο συμβ/φος,εφόσον καλύπτεται νομικά με την αποτύπωση και το στέλεχος,μπορεί να μην το κρίνει απαραίτητο.Μην ξεχνάς επίσης ότι ο φάκελος στο αρχείο έχει καταστραφεί,οπότε κατόψεις δεν υπάρχουν.

 

Ας κρίνει ο συμβ/φος λοιπόν τί θα γίνει στην περίπτωση του φίλου μας......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λέτε για αναθεώρηση αδείας εννοείται την Ανασύσταση φακέλου; ( Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησα τον σωστό όρο ). Σε τέτοιες περιπτώσεις που η πολεοδομία δεν έχει σχέδια μπορούμε να γλυτώσουμε τυχόν νομιμοποιήσεις η αλλαγές εσωτ. Διαρρυθμίσεων που θα χρειαζόταν να κάνουμε αν η πολεοδομία με δικά της σχέδια μπορούσε να γνωρίζει την αρχική κατάσταση του κτιρίου;

Τι θα μπορούσα να κάνω ( άσχετο από την σύσταση ορ. Ιδιοκτησίας ); Μπορώ να δείξω μόνο τα στατικά σχέδια του ιδιοκτήτη ( και όχι τα αρχιτεκτονικά ) και να πω ότι η τωρινή κατάσταση του κτιρίου είναι η πραγματική της αδείας; Δεν έχω ξανακάνει ανασύσταση φακέλου και δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να προχωρήσω.

Η οικοδομή είναι ενός καλού μου συγγενή και γι αυτό ρωτώ (επίμονα) αν μπορώ να γλυτώσω την αναθεώρηση για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων και αλλαγή μέρους διαμερίσματος σε μαγαζί. Οι αλλαγές ( αν έχει σημασία ) έγιναν αμέσως κατά την διάρκεια της κατασκευής ( 1973 ) με γνώση του μηχανικού ( που δυστυχώς από ότι ξέρω δεν προχώρησε σε αναθεώρηση ) και όχι μετέπειτα .

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σας ζάλισα. Απλά προσπαθώ να καταλάβω με τις λίγες γνώσεις μου αν μπορώ να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι η πολεοδομία δεν έχει σχέδια και να δείξω αν γίνεται την τωρινή κατάσταση για νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.