Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

παραπάνω είχα θέσει ένα ερώτημα στο οποίο ο [email protected] μου είχε απαντήσει εκτενώς και μου έλυσε τις απορίες.

 

Εγώ ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του zavi και αποτύπωσα την σημερινή κατάσταση με τις παρανομίες που έχουν γίνει και τον πίνακα τον έκανα με βάση τα τετραγωνικά της άδειας. Για την δουλειά που έκανα πληρώθηκα κανονικά.

 

Το θέμα είναι ότι μετά από πολύ καιρό επικοινώνησε μαζί μου ο δικηγόρος του πελάτη και μου ζήτησε να κάνω σχέδια ίδια με της άδειας (δηλαδή χωρίς τις παρανομίες που έχουν γίνει) ώστε η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας να γίνει με βάση τα "νόμιμα" διότι αλλιώς ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει την μεταβίβαση (εφόσον φαίνονται οι παρανομίες).

 

Τώρα εμένα μου φαίνεται ότι αυτό το αίτημα δεν μπορώ να το ικανοποιήσω μιας και έτσι θα πρέπει να παρανομήσω εγώ, και στην περίπτωση μιας καταγγελίας θα βρω τον μπελά μου (χώρια το ηθικό σκέλος της υπόθεσης).

 

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Υπάρχει νόμιμος τρόπος να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με βάση τα σχέδια της άδειας και όχι με βάση την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να μην αλλάξεις τα σχέδια, συνάδελφε. Σε αντίθετη περίπτωση, παράνομος θα είσαι (και) εσύ -όπως σωστά επισημαίνεις.

Υπάρχει περίπτωση νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

αν θέλουν τα σχέδια σύμφωνα με την άδεια

γιατί δε νκάνουν τη σύσταση με ακριβή φωτοαντίγραφα της αδείας

(υπάρχει πρόβλημα ; )

Link to comment
Share on other sites

1.Το θέμα είναι ότι μετά από πολύ καιρό επικοινώνησε μαζί μου ο δικηγόρος του πελάτη και μου ζήτησε να κάνω σχέδια ίδια με της άδειας (δηλαδή χωρίς τις παρανομίες που έχουν γίνει) ώστε η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας να γίνει με βάση τα "νόμιμα" διότι αλλιώς ο συμβολαιογράφος δεν μπορεί να κάνει την μεταβίβαση (εφόσον φαίνονται οι παρανομίες).

 

2.Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Υπάρχει νόμιμος τρόπος να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με βάση τα σχέδια της άδειας και όχι με βάση την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης;

 

 

1.Όχι,να μην το κάνεις.Έτσι κ αλλιώς έχεις ήδη κάνει σωστά τη δουλειά,οπότε ας προχωρήσουν χωρίς σχέδια αποτύπωσης,με τον πίνακά σου που είναι σωστός!

 

2.Όχι,γι' αυτό το λόγο απαιτείται αποτύπωση μηχανικού.Αν θέλουν,πες τους να χρησιμοποιήσουν τα σχέδια της άδειας χωρίς δική σου υπογραφή,με τον πίνακά σου.Αυτή τη στιγμή ο συμβ/φος σε παγιδεύει κ πετάει το μπαλάκι σε σένα.Γράψε στη δεξιά στήλη του πίνακα (παρατηρήσεις) ότι η κατανομή έγινε βάσει της τάδε οικοδομικής άδειας.

 

Αλλά άλλο πράγμα οι κατόψεις της αδείας κ άλλο η αποτύπωση!

 

Ας κάνουν νομιμοποίηση,εσύ τη δουλειά σου την έχεις κάνει απολύτως σωστά!Ας βρουν αυτοί τρόπο να κάνουν τη μεταβίβαση.....H myri έχει δίκιο,ας κάνουν τη μεταβίβαση με τις κατόψεις της άδειας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

έχω βρεί ένα οικόπεδο 400 τ.μ. και θα το παρουμε 2 άτομα με οριζόντια συν-ιδιοκτησία. Θα έχουμε συμβόλαια πλήρης κυριότητας ή κοινά; Αργότερα, θα μπορούμε να το πουλήσουμε χωρίς τη συγκατάθεση του άλλου; Και κάτι τελευταίο, οι οικίες που θα χτιστούν θα είναι συνιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι νεος μηχανικος και δυσκολευομαια αρκετα.Για να συνταξω συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας θα χρειαστει δηλαδη να φωναξω τοπογραφο ή θα χρησιμοποιησω τα τοπογραφικα της υπαρχουσας αδειας?Η μονο υπολογισμους θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο. Κατ αρχήν, την οριζόντια ιδιοκτησία τη συντάσσει ο συμβολαιογράφος.

 

Αν είναι για νέα οικοδομή προς ανέγερση (που θα κατασκευαστεί) με πρόσφατη άδεια:

Για να τη συντάξει ο συμ/φος χρειάζεται από εσένα α. Την άδεια και το τοπογραφικό της άδειας β. Κατόψεις της άδειας γ. πίνακα ποσοστών (αυτό θα φτιάξεις εσύ). δ. Παλιότερα συμβόλαια από τους ιδιοκτήτες. και εργολαβικό αν έχει συνταχθεί.

Δε νομίζω να σου ζητηθεί κάτι άλλο.

ΑΝ είναι για υφιστάμενη οικοδομή πάλι τα ίδια θα χρειαστείς αλλά εάν δεν υπάρχει τοπογραφικό τότε ίσως χρειαστείς ένα τοπογράφο να σου κάνει.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε βοηθησες κ με το παραπανω.ειναι χτισμενη η οικοδομη,απλα ειναι κληρονομια που τα γραφει ο πατερασ στα 2 παιδια του.Αρα εγω παιρνω τον φακελο της παλιας αδειας και απο εκει κανω τουσ υπολογισμους.ποσα παιρνω εγω περιπου?βγαινει απο τα προγραμματα πληρωμων αυτο,ή ειναι στην κριση του μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.