Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

α, ύψος 1.10 όσο τα συνδετήρια. διαστάσεις κάτοψης πεδίλου? και τι κτίριο είναι μπορεις να πεις περισσότερα? π.χ. διαστάσεις, πολυόροφο κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει? και τι ύψος?

Υψος 1,20 νομιζω στα υπολοιπα θα σε γελασω και δεν το θελω...

Το εχω τελειωσει και δεν θελω να σου πω ψεματα...γιατι δεν θυμαμαι...αν και δεν ειμαι επιστημονας θεωρω οτι ειναι πολυ καλη κατασκευη!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ειναι πολυ καλη κατασκευη!!

δεν το συζητώ!! τι να πρωτοθαυμάσει κάποιος. τον άνω οπλισμό στο πέδιλο πάχους 1.20m (μάλλον ουρανοξύστης είναι. α, ξέχασα πάει να σηκωθεί από τον άνεμο το καημένο το πεδιλάκι), τα συνδετήρια που καθ' υψος στο 1.10 δεν έχουν διαμήκη, τα συνδετήρια με τα τοιχία από πάνω που δεν υπάρχούν ούτε σε ένα πανεπιστημιακό σύγγραμα σε παγκόσμιο επίπεδο (είπαμε αυτό είναι ελληνική πατέντα και καλό είναι να το κατοχυρώσει κάποιος να χεστεί στο τάλιρο να μάθουμε επιτέλους πως γίνεται ανάλυση και ανακατανομές σε αυτό το μόρφωμα και εμείς, οι κοινοί θνητοί). Υπόδειγμα σκέτο η θεμελίωση. Δεν χρειάζεται να κάνεις και υπολογισμούς έτσι

Link to comment
Share on other sites

Σπυριδούλα δεν ποστεύω ότι πρέπει να κολλάς στον άνω οπλισμό...

Ούτε και στο ΣΔ με τοιχίο από πάνω....

Πες το κατασκευαστικό , πες το όπως θες.....

Είναι κάτι που και θα συνδέσει τα πέδιλα αλλά και θα προστατεύσει το κτίριο στην βάση του από οχήματα κλπ......αν τώρα γίνεται βάζοντας και συνδετήρες στο κάτω άκρο δεν νομίζω ότι είναι λόγος να γκρινιάζεις....

Link to comment
Share on other sites

αν τώρα γίνεται βάζοντας και συνδετήρες στο κάτω άκρο δεν νομίζω ότι είναι λόγος να γκρινιάζεις..

απλά υπάρχει ένα προβληματάκι με τις ανακατανομές και τους υπολογισμούς στο χαρτί αφενός, αφετέρου έχουμε και ένα ωραίο τοιχείο........χωρίς πέδιλο. ότι να'ναι δηλαδή, όπως μας βγει, δεν βαριέσε. για την απουσία διαμήκη καθ' ύψος στο "ο θεός να το κάνει συνδετήριο" (γίνεται, απλά θα πρέπει να πιστεύεις ειλικρινά στο θεό) λεπτομέρεια στο μόρφωμα

δεν ποστεύω ότι πρέπει να κολλάς στον άνω οπλισμό...

έτσι λες? ας όψεται αυτός που το εισήγαγε, ήταν από grand γραφείο αλλά δεν είδα πουθενά τότε την τεκμιρίωση. και ξέρω να διάβάζω, πίστεψε με. επίσης αυτού του είδους η όπλιση θέλει και κλείσιμο πλευρικά με Π. Απλά τα σκέλη του Π θα βγαίναν εκτός πεδίλου. Βασικά ότι να'ναι πάλι αλλά ας μη κολλάμε

αλλά και θα προστατεύσει το κτίριο στην βάση του από οχήματα κλπ......

αφού θα μπαζώσει τόσα μέτρα, για ποια προστασία λες? i don't quite get you here

Πες το κατασκευαστικό , πες το όπως θες.....

το έχω πει, είναι το λεγόμενο "ότι να'ναι". δεν απαιτεί και υπολογισμούς

 

όλοι ξέρουμε, είναι σαν κοινό μυστικό, ότι η θεμελίωση μεταλλικών γίνεται όπως να'ναι. έχω άδικο? εννοείται πως όχι, φιλολογικό είναι το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

Το τοιχειο πεδιλο θα εχει...ή καντο ολο σαν συνδετηριο με μανδυα 1.2 και πλευρικο οπλισμο....Ο ΑΡΗΣ μιλαει για το μπαζωμα που δεν γινεται ποτε σωστα...οποτε και το τοιχειο αυτο μειωνει τις διαστασεις της πλακας.. Τωρα να θες σωστη αναλυση....βαλτο ολο αυτο με ΠΣ και λυσε το... Το ΝΕΧΤ πιθανον μπορει να το κανει...Δεν ξερω αν μπορεις να βαλλεις μικτο κτηριο με ΟΣ κ χαλυβα...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ λες στην συγκεκριμενη φωτο...Εγω γενικα μιλησα...Αλλα αν ειναι συνδετηριο συνδετηριο δεν θελει πεδιλο...αν ειναι τοιχειο που θα παραλαβει και κατακορυφα φορτια φυσικα και θελει....οπως και πλευρικο οπλισμο οπως πολυ σωστα ειπες....

 

Εγω δεν καταλαβα αυτες οι αναμονες στις "κολωνες" τι ειναι?? και γτ ειναι τοσο μεγαλες??? Επισης γτ εχεουν τετοιες διαστασεις οι "κολωνες"??

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι οι φωτογραφίες δείχνουν τελειωμένο σιδέρωμα...

 

Αυτό που βλέπω δεν συμμορφώνεται με κάποιον από τους κανονισμούς που γνωρίζω.

Επίσης δεν μοιάζει με τίποτα από όσα έχω δει ή έχω κάνει ως τώρα.

Τέλος δεν φαίνεται να μελετήθηκε με γνώμονα την οικονομία... :shock:

 

Χαρά σε σένα VVT που το έφτιαξες... :)

Link to comment
Share on other sites

απλά υπάρχει ένα προβληματάκι με τις ανακατανομές και τους υπολογισμούς στο χαρτί αφενός, αφετέρου έχουμε και ένα ωραίο τοιχείο........χωρίς πέδιλο. ότι να'ναι δηλαδή, όπως μας βγει, δεν βαριέσε. για την απουσία διαμήκη καθ' ύψος στο "ο θεός να το κάνει συνδετήριο" (γίνεται, απλά θα πρέπει να πιστεύεις ειλικρινά στο θεό) λεπτομέρεια στο μόρφωμα

 

 

Καταρχάς διάλεξε λογαριασμό γιατί το βράδυ θα σου μείνει μόνο ένας...

 

Δεν το πρόσεξα το ότι δεν έχει πεδιλάκι.

Για τον διαμήκη δεν διαφωνώ.

 

έτσι λες? ας όψεται αυτός που το εισήγαγε, ήταν από grand γραφείο αλλά δεν είδα πουθενά τότε την τεκμιρίωση. και ξέρω να διάβάζω, πίστεψε με. επίσης αυτού του είδους η όπλιση θέλει και κλείσιμο πλευρικά με Π. Απλά τα σκέλη του Π θα βγαίναν εκτός πεδίλου. Βασικά ότι να'ναι πάλι αλλά ας μη κολλάμε

 

αφού θα μπαζώσει τόσα μέτρα, για ποια προστασία λες? i don't quite get you here

 

το έχω πει, είναι το λεγόμενο "ότι να'ναι". δεν απαιτεί και υπολογισμούς

 

όλοι ξέρουμε, είναι σαν κοινό μυστικό, ότι η θεμελίωση μεταλλικών γίνεται όπως να'ναι. έχω άδικο? εννοείται πως όχι, φιλολογικό είναι το ερώτημα

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις εικασίες για το πώς έχει λυθεί....

Μπορεί να έχει λυθεί μια χαρά.

Στην τελική αυτός έχει κατασκευάσει πέδιλο και όχι δοκό 60Χ60 που αναφέρω στα πρώτα δημοσιεύματα η οποία δεν αναλαμβάνει ούτε τις ροπές των μονίμων.

Ο άνω οπλισμός στα πέδιλα θα δεχόμουν ότι θα χρησιμεύσει για να μπορέσει να αναλάβει το πέδιλο τις αντίθετες ροπές από την φόρτιση του μπαζώματος και να μειωθούν οι εκκεντρότητες.

 

Για το μπάζωμα δεν το κατάλαβα αυτό που λες.

Προφανώς και θα μπαζώσει μέχρι τα πέδιλα. Το υπόλοιπο θα είναι πάνω από το μηδέν για προστασία.

 

Διάλεξες λογαριασμό? Εγώ έναν αναγνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.