Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση βιομηχανικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Πάντως τα πέδιλα σου ήταν ωραιότατα.

Ναι καλά όλο κοροιδεύετε

:cry:

 

 

εγώ πάντως το εννοώ αυτό που λέω. Κοροϊδεύω αυτά που σας περιγράφω. Στο κτίριο αυτό μάλιστα θα κάνω προσθήκη με αρμό φυσικά. Φανταστείτε λοιπόν τι έχω να ακούσω όταν θα δουν τις πεδιλάρες μου και τις συγκρίνουν με το παλαιο που στέκει και 7 χρόνια μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Η ΣΔ που αναφέρεστε για το μετωπικό πλαίσιο είναι τελείως κατασκευαστική.

Πάντως για μεταλλικά κτίρια να προτιμάται συνεχής πεδιλοδοκός έναντι κυρίως διαφορικών καθιζήσεων.

Άλλωστε η δυσμενής φόρτιση για αυτά τα κτίρια δεν είναι ο σεισμός αλλά ο συνδυασμός ανέμου και χιονιού.

Μεγαλύτερη σημασία έχει η διαμόρφωση της έδρασης του μεταλλικού υποστυλώματος μέσω μεταλλικών πλακών και αγκυρίων καθώς και ο σωστός εγκιβωτισμός στο υποστύλωμα οπλισμένου σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμετρικό τοίχωμα εγκιβωτισμού ύψους τουλάχιστον 1μ που έχει και ένα πελματάκι τουλάχιστον 0,60μ λειτουργεί τελικά ως πεδιλοδοκός, ανεξάρτητα από το ότι δεν υπολογίζεται ως τέτοια, και εξασφαλίζει από διαφορικές καθιζήσεις (στη μία διεύθυνση).

Επιπλέον, προσθέτει βάρος και μας εξασφαλίζει από ανατροπή και ολίσθηση.

 

Ίσως τελικά τα πέδιλα που φτιάχνουμε όλοι μας να είναι υπερδιαστασιολογημένα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες μας οι κατασκευές λόγω συντελεστών ασφαλείας είναι υπερδιαστασιολογημένες :wink:

 

Εμείς φροντίζουμε έτσι ώστε εκεί που υπάρχουν α) περισσότερες αβεβαιότητες, β) ψαθυρή αστοχία, γ) δύσκολη και δαπανηρή επισκευή σε περίπτωση αστοχίας δ) σπουδαιότητα κατασκευής να υπερδιαστασιολογούμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι το ίδιο.

Ο συντελεστής ασφαλείας έρχεται να καλύψει αβεβαιότητες στα φορτία σου, στα υλικά σου.

 

Αν εμείς δεν λαμβάνουμε υπόψη μας το περιμετρικό τοίχωμα είναι μεγάλο λάθος στην επίλυση της θεμελίωσης (προς την πλευρά της ασφάλειας) που οδηγεί σε άσκοπη υπερδιαστασιολόγηση.

Το να επιλύει και να υπερδιαστασιολογεί ένας μηχανικός είναι εύκολο. Ακόμα και ένας μη μηχανικός το κάνει αυτό. Το να φτάνει όμως στα όρια έτσι ώστε να έχουμε το επιθυμητό από την κοινωνία, οικονομία, κανονισμούς και πελάτη επίπεδο ασφάλειας είναι αυτό που διαχωρίζει τον καλό μηχανικό.

Για μένα επιδίωξη μου είναι αυτή. Να γίνομαι καλύτερος μηχανικός προσπαθώντας για δεδομένο επίπεδο ασφάλειας να έχω την βέλτιστη οικονομικά λύση. Δυστυχώς για μένα στη θεμελίωση ενός μεταλλικού κτιρίου έχω πολύ δρόμο να διανύσω.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμετρικό τοίχωμα εγκιβωτισμού ύψους τουλάχιστον 1μ που έχει και ένα πελματάκι τουλάχιστον 0,60μ λειτουργεί τελικά ως πεδιλοδοκός, ανεξάρτητα από το ότι δεν υπολογίζεται ως τέτοια, και εξασφαλίζει από διαφορικές καθιζήσεις (στη μία διεύθυνση).

Επιπλέον, προσθέτει βάρος και μας εξασφαλίζει από ανατροπή και ολίσθηση.

 

Ίσως τελικά τα πέδιλα που φτιάχνουμε όλοι μας να είναι υπερδιαστασιολογημένα.

 

συμφωνω απόλυτα για το πρώτο μέρος. Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος. Αν βάλει κανείς στους υπολογισμούς δάπεδα, το τοιχείο που λες κλπ νομιζω πως όχι

 

Όλες μας οι κατασκευές λόγω συντελεστών ασφαλείας είναι υπερδιαστασιολογημένες :wink:

 

Εμείς φροντίζουμε έτσι ώστε εκεί που υπάρχουν α) περισσότερες αβεβαιότητες, β) ψαθυρή αστοχία, γ) δύσκολη και δαπανηρή επισκευή σε περίπτωση αστοχίας δ) σπουδαιότητα κατασκευής να υπερδιαστασιολογούμε παραπάνω.

 

οχι vasemax.οι συντελεστές μας σώζουν στην πράξη και πολλες φορές αν κάνεις επίβλεψη λες τα καλλίτερα για τους συντελεστές.

....

αβεβαιότητες??? .... στην εκτίμηση του εδάφους????? !!! ??? νομίζω πολλες...άρα όσον αφορά το θέμα αυτό και τους συντελεστές....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ερώτηση.

1)Βιομηχανικό κτίριο, ύψος 6μ, άνοιγμα 18μ, απόσταση πλαισίων 5μ.

Για τα λιγότερα φορτία που θα βάζατε σε μελέτη τί πέδιλο θα βάζατε κατ΄εκτίμηση?

2)Θα μπορούσε κανείς να μειώσει τα πέδιλα ενώνοντας τα με την πλάκα του δαπέδου (αν την κάνει καλά οπλισμένη)? Πώς θα το υπολογίζατε?

Link to comment
Share on other sites

1)Εμένα προσωπικά θα με ανησυχούσε τι φορτία θα κουβαλούσε το δάπεδο και συγκεκριμένα αν θα κινούνται φορτηγά, κλαρκ κτλ...

2)Με πλακα 18χ5 δεν νομιζω οτι θα είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στην απομείωση του πεδίλου..

Link to comment
Share on other sites

1) 1.60*2.00

2) Θα λειτουργεί η πλάκα ως συνδετήρια δοκός... θεωρητικά γίνεται, και βάσει ΕΚΩΣ, πρακτικά να το υπολογίσεις λίγο δύσκολο...άσε που θα βγεί λίγο μεγάλη. Σκέψου να διαστασιολογήσεις μια πλάκα ανοίγματος 5 μ. με μια ροπή στις στηρίξεις π.χ. 40 ΚΝΜ. τι τέρατα θα βγάλεις από οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.