Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Αμοιβή Οικοδομικών Αδειών


Recommended Posts

Μίλησα με ΤΕΕ. Μου είπαν αν θέλω για δοκιμές (προσφορές κλπ) να βάλω στην ΕΤΑ 105 αντί για 44 και ΣΖ=1. Θέτοντας αυτά βγαίνει μια αμοιβή τεράστια!!! Κατάφερα να βγάλω αμοιβή με το πρόγραμμα του ΤΕΕ και δεν βγαίνει ίδια με το πρόγραμμά μου (ενώ ο προυπολογισμός βγαίνει ίδιος!!)

 

Για deathlok: Αν έχεις συνοπτικά τις αλλαγές από το σεμινάριο ή αν ξέρεις κάποια τοποθεσία στο internet όπου υπάρχουν αυτά θα με βοηθούσες πολύ...

 

Υ.Γ. Από ΤΕΕ μου είπαν, επίσης να μην ανυσυχώ, γιατί μετά την δήλωση ότι "...ο ιδιοκτήτης έλαβε γνώση κλπ" ακολουθεί άλλη οθονή που σου δείχνει τελικά τις αμοιβές και ξαναδηλώνεις ότι συμφωνείς (Και όντως έτσι είναι...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη ότι σου είπαν απο το τηλ μας είπαν και εμάς στο σεμινάριο 105 και ΠΑΝΤΟΥ 1 (ακόμα και όταν κανονικά είναι παραπάνω) και λέει θα βγαίνουν τα ίδια αποτελέσματα. (κρίμα που δεν σου δούλεψε)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παλαιότερα αφαιρούσαμε από τον προυπολογισμό κάποιων μελετών τον προυπολογισμό των χώρων στους οποίους δεν γίνονταν οι συγκεκριμένες μελέτες.

Σήμερα το ΤΕΕ ζητάει να μπαίνουν όλοι οι Π/Υ σε όλες τις μελέτες.

Τι θα κάνουμε για αυτό?

Γίνεται μελέτη ασανσέρ στο υπόγειο αν δεν θέλουμε στάση στο υπόγειο?

Αν έχω μεζονέτα στον τελευταίο όροφο γιατί πρέπει να έχω και ασανσέρ?

Γίνεται μελέτη θερμομόνωσης και θέρμανσης στους Η/Χ, pilotis και υπόγειο?

Γίνεται ηλεκτρολογική μελέτη στους Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι που θελω...; οκ

Λοιπον, καταθέτω φακελο οικ.αδείας και παίρνω πρωτοκολλο πριν 20-2-2007. Αρα παλιες αμοιβες. Μεχρι τώρα δεν εχει βγεί η αδεια, εχουν πληρωθει μερικως οι αμοιβες και εχει περάσει το 9μηνο.

ερώτηση:

1.Οι υπολοιπες αμοιβες μελετης και επιβλεψης με παλιες ή νεες τιμες θα πάνε;

2.Μεχρι πότε θα πρεπει να βγει η αδεια για να μην αλλαξουν οι αμοιβές(ακουσα μεχρι τελους του έτους )ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

erling. Εκεί που δεν χρειάζεται μελέτη δεν την κάνεις και φυσικά δεν βάζεις αμοιβές. Το ΤΕΕ δεν βγάζει αυτόματη έγκριση και πρέπει να επικοινωνήσεις για να την ζητήσεις.

gio. Ξέρω ότι πρέπει μέχρι το τέλος του χρόνου να έχουν κατατεθεί οι αμοιβές επίβλεψης. Αν όχι πάνε με νέες τιμές. Για τις μελέτες έχω την γνώμη ότι εφόσον είσαι στις μεταβατικές διατάξεις τότε είσαι μέχρι να βγεί η άδεια. Αλλά καλό είναι να ρωτήσεις το περιφερειάκο τμήμα όπου ανήκεις (μπορεί να σου πούν να καταθέσεις και τις μελέτες μέχρι το τέλος του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

alf απλά παραδείγματα.

Μελέτη ύδρευσης σε ημιυπαίθριους.

Φ/Α σε υπόγειο.

Ανελκυστήρα σε υπόγειο που δεν κατεβαίνει.

Υδρευση/αποχέτευση σε κλιμακοστάσιο.

Θέρμανση σε κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενημέρωση

Οταν ανοίγουμε ένα νέο έργο και δεν θέλουμε να πληρώσουμε κατά την κατάθεση του φακέλου όλο το ποσό αλλά ένα μέρος της αμοιβής μελέτης, τότε δεν ζητάμε εντολή πληρωμής για όλες τις μελέτες, παρά μόνο για αυτές που θέλουμε να καταθέσουμε αμοιβές.

Την επόμενη φορά ζητάμε εντ. πληρ. για τις αντίστοιχες αμοιβές και πάει λέγοντας.

 

Αυτό άρχισε να εφαρμόζεται από μέσα Απριλίου.

 

Αν έχουμε ήδη ανοίξει έργο, και ενώ έχουμε πάρει εντολή πληρωμής για όλο το ποσό των αμοιβών, έχουμε καταθέσει μικρότερο ποσό και θέλουμε τώρα να καταθέσουμε το υπόλοιπο, πρέπει να στείλουμε φαχ στο ΤΕΕ για να μας στείλουν νέα εντολή πληρωμής. Αυτό μπορεί να έχει καθυστέρηση 2-3 ημέρες.

Για αυτό το νου σας, η γραφειοκρατία καλά κρατεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ το φορουμ σαν νέο μέλος.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση ως προς τις αμοιβές μηχανικών.

Το πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών (civiltech) δίνει τη δυνατότητα υπολογισμού 2 αμοιβών, παλιά & νέα (αποτελέσματα Πολεοδομίας & αποτελέσματα ΤΕΕ, όπως χαρακτηριστικά λέει)

 

Μετά από ερώτημά μου προς τον αρμόδιο υπάλληλο της πολεοδομίας, αυτός μου ξεκαθάρισε ότι ελέγχει τους φακέλους σύμφωνα με τις παλιές -προ Φεβρουαρίου 2007- αμοιβές.

 

Έστω ότι θέλω να δώσω μια προσφορά σε πελάτη, ποιά είναι η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή που θα του προτείνω? Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι είναι η νέα αμοιβή, ~80% πάνω από την παλιά.

 

Αφού η άδεια εκδίδεται με τις παλιές αμοιβές, γιατί να μην λάβω αυτές, έχοντας πιο ανταγωνιστική τιμή?

Η, ακόμα χειρότερα, ζητάω από τον πελάτη την νέα αμοιβή, καταθέτω την παλιά, και μένω με τη διαφορά.

 

Διευκρινίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι να βρώ τρόπους για να λάβω "μαύρα" χρήματα. Ρωτάω τα παραπάνω για τον απλούστατο λόγο: Έστω ότι ζητάω και λαμβάνω ώς ελάχιστη την νέα αμοιβή. Ο φάκελος όπως προείπα, περιέχει την παλιά αφού αυτή θα ελέχθεί από τον υπάλληλο. Σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο του φακέλου από τον ιδιοκτήτη, αυτός θα δεί τη μειωμένη αμοιβή και θα μου ζητήσει τα ρέστα, αφού τον διαβεβαίωσα ότι λαμβάνω την ελάχιστη αμοιβή. Ελπίζω να γίνεται καταννοητή η απορία μου.

Είμαι νέος μηχανικός και δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό πίσω από τις 2 διαφορετικές αμοιβές, ή μάλλον τον λόγο ύπαρξης της παλιάς, αφού θεωρητικά αυτή καταργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος υπολογισμου των αμοιβων δεν εχει αλλαξει ως μεθοδος. Αυτο που εχει αλλαξει ειναι ο προυπολογισμος του εργου επι του οποιου υπολογιζονται οι αμοιβες.

 

Για το ΥΠΕΧΩΔΕ λοιπον δεν ισχυουν οι νεοι προυπολογισμοι (κατ επεκταση αμοιβες)του ΤΕΕ. Επειδη ομως για να πληρωθει παραβολο αμοιβης χρειαζεσαι κωδικο απο το ΤΕΕ , πας με τις νεες αμοιβες γιατι αλλιως δεν σου δινει κωδικο --> δεν μπορεις να πληρωθεις !

 

Οποτε στην πολεοδομια πας την αμοιβη κατα ΤΕΕ και σε ελεγχει για ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ μηχανικου επι της αμοιβης του ΤΕΕ.

 

Ομως ολα τα αλλα φορολογικα, στα οποια δεν εμπλεκεται το ΤΕΕ , υπολογιζονται επι του παλιου προυπολογισμου .

 

Γι αυτο εχουμε δυο αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Λίγη υπομονή ακόμα...:

για να πληρωθει παραβολο αμοιβης χρειαζεσαι κωδικο απο το ΤΕΕ , πας με τις νεες αμοιβες γιατι αλλιως δεν σου δινει κωδικο --> δεν μπορεις να πληρωθεις !

Εννοείται ότι ο κωδικός πληρωμής προκύπτει από το site του ΤΕΕ και αφορά στη νέα αμοιβή. Παρ'όλα αυτά το τι θα καταθέσει κάποιος στην Εθνική τράπεζα είναι, δυστυχώς, στη διακριτική ευχέρεια.

 

Π.Χ.: Έστω για υποθετικό έργο νέα αμοιβή (υπολογισμένη με τον προβλεπόμενο τρόπο και δηλωμένη στο ΤΕΕ ώστε να προκύψει ο κωδικός πληρωμής): 10.000 ευρώ.

Με αυτόν τον κωδικό πληρωμής κατατίθεται μόνο η παλια αμοιβή(~6.000) και εκδίδεται η άδεια.

Ή

Καταθέτω την προβλεπόμενη ελάχιστη αμοιβή (10.000) και ο πελάτης βλέπει στα φορολογικά του φακέλου ώς ελεγμένη ελάχιστη αμοιβή μηχανικού τα 6.000 ευρώ. ΟΚ θα δεί ίσως και το έκτυπωμένο έντυπο του ΤΕΕ που θα λέει 10.000 αλλά χωρίς κάποια σφραγίδα.

Ή (χοντρό παράδειγμα)

Δημιουργώ μέσω site TEE 1 κωδικό paspartou και φτάνω στη σύνταξη χωρίς να ξαναδηλώσω έργο. Όπως αντιλαμβάνομαι την κατάσταση, ο κωδικός πληρωμής χρειάζεται μονο για να δεχθεί τράπεζα τα χρήματα, και αφού έχω ήδη έναν, γιατί να χαλάω bandwidth?

 

Οποτε στην πολεοδομια πας την αμοιβη κατα ΤΕΕ και σε ελεγχει για ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ μηχανικου επι της αμοιβης του ΤΕΕ.

ΦΕΜ & ΤΣΜΕΔΕ σε αποτελέσματα πολεοδομίας και ΤΕΕ είναι ίδια, αλλά το ποσοστό τους επί του συνόλου της αμοιβής είναι πολύ μικρό.

 

Συγχωρήστε μου την άγνοια αλλά έχω πελαγώσει και έχω ακούσει πολλές αντιφατικές απόψεις πάνω στο θέμα, μερικές από τις οποίες περιέγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.