Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

14 ώρες πριν, Alexander_ said:

Thkera, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

... ... και εγώ πιστεύω ότι το σωστό είναι να το χαρακτηρίσω ως πάγιο. Θα μπορούσες να με κατευθύνεις όσον αφορά στον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να κάνω την απόσβεση, γιατί δεν γνωρίζω τον τρόπο? Και μέχρι πότε θα πρέπει να κάνω την απόσβεση? Η αγορά έγινε τον Δεκέμβριο.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου.

Εισαγωγή στο mydata τα πάγια όπως έγραψε και κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο post (λυπάμαι που δεν θυμάμαι το όνομα του για να το αναφέρω αλλά το έχω κρατήσει ως σημείωση σε ένα αρχείο):

Κατηγορία: 2.7 Αγορές παγίων και Είδος: Αγορές ενσώματων παγίων χρήσης/Χονδρικές (Ε3_882_001).

Κατηγορία: Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ και Είδος: Αγορές & εισαγωγές επενδ. αγαθών (πάγια) (VAT_362).

 

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί εκτός mydata αν και είναι αντικείμενο συζήτησης άλλου θέματος  (  https://www.michanikos.gr/forums/topic/12209-εκπιπτώμενες-δαπάνες-ελεύθερου-επαγγελματία-μηχανικού/ ) επιγραμματικά αναφέρω τα παρακάτω:

1. Δημιουργείς άλλη στήλη στο βιβλίο εξόδων που αναγράφεις μόνο τα τιμολόγια που θεωρούνται ως πάγια.

2. Βρίσκεις ένα απλό υπόδειγμα στο internet ως μητρώο παγίων και το συμπληρώνεις με το αντίστοιχο πάγιο κάθε φορά.

3. Στο τέλος του έτους κάνεις απόσβεση του κάθε παγίου. Για ποσά καθαρής αξίας κάτω των 1500€ αφήνεις αναπόσβεστο τμήμα 0,01€. 

4. Αθροίζεις όλα τα ποσά των αποσβέσεων της χρονιάς και στο Ε3 αναγράφεις στον αντίστοιχο κωδικό τα ποσά των αποσβέσεων της χρονιάς τα οποία μειώνουν το φορολογητέο σου.

 

Σε κάθε περίπτωση αν κρατάς μόνος σου τα βιβλία διάβασε με προσοχή το θέμα που σου προτείνω. Εμπειρότεροι συνάδελφοι αναλύουν μέσω των συζητήσεων διεξοδικά όλα τα θέματα που θα σε απασχολήσουν. Εμένα με βοήθησε πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Alexander_ / Για την αγορά παγίου (παραθέτω το κείμενο στο οποίο αναφέρθηκε ο συνάδελφος thkera):  

On 22/3/2022 at 11:11 ΜΜ, Qutrohor said:

Κατηγορία: 2.7 Αγορές παγίων και Είδος: Αγορές ενσώματων παγίων χρήσης/Χονδρικές (Ε3_882_001).
Κατηγορία: Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ και Είδος: Αγορές & εισαγωγές επενδ. αγαθών (πάγια) (VAT_362).

Για την απόσβεση (ολόκληρο το ποσό):  

On 15/2/2022 at 9:43 ΠΜ, Apsekastos said:

ΣΤ) Αποσβέσεις παγίων

Είδος παραστατικού: Εγγραφές Οντότητας 
Τύπος παραστατικού: Αποσβέσεις 

Σύνοψη: Συμπληρώνεται το ποσό στην καθαρή αξία
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: 2.8 Αποσβέσεις Παγίων
Είδος: Αποσβέσεις (Ε3_587)

Η προθεσμία για όλα εκτός από τις αποσβέσεις είναι μέχρι την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ.
Για τις αποσβέσεις είναι μέχρι την υποβολή της φορολογικής δήλωσης.

 

@thkera / Ναι, γίνεται ανά τρίμηνο.
Οι αποδείξεις λιανικής μπορούν να διαβιβαστούν για όλη τη φορολογική περίοδο ΦΠΑ που αφορούν.
Επιλέγεις μεταξύ τριών τρόπων διαβίβασης· είτε συγκεντρωτικά με ΑΦΜ εκδότη εννέα μηδενικά, είτε ανά ΑΦΜ εκδότη παραστατικού λιανικής, είτε μία μία.

Edited by Aether
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2023 at 5:47 ΜΜ, Aether said:

@Alexander_ / Για την αγορά παγίου (παραθέτω το κείμενο στο οποίο αναφέρθηκε ο συνάδελφος thkera):  

Για την απόσβεση (ολόκληρο το ποσό):  

 

@thkera / Ναι, γίνεται ανά τρίμηνο.
Οι αποδείξεις λιανικής μπορούν να διαβιβαστούν για όλη τη φορολογική περίοδο ΦΠΑ που αφορούν.
Επιλέγεις μεταξύ τριών τρόπων διαβίβασης· είτε συγκεντρωτικά με ΑΦΜ εκδότη εννέα μηδενικά, είτε ανά ΑΦΜ εκδότη παραστατικού λιανικής, είτε μία μία.

@Aether σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Εάν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να κάνω τα εξής:
1. Πηγαίνω στο MyData και χαρακτηρίζω σύμφωνα με την απάντηση τού συναδέλφου @thkera το τιμολόγιο το οποίο περιέχει το πάγιο που έχω αγοράσει, δηλαδή το ασύρματο τηλέφωνο αξίας -μαζί με το ΦΠΑ- 60 Ευρώ.
2. Πηγαίνω στο MyData και κάνω εγώ την εγγραφή της απόσβεσης, σύμφωνα με τις δικές σου οδηγίες. Στη Σύνοψη θα βάλω ολόκληρο το ποσό της αγοράς του παγίου, δηλαδή τα 60 Ευρώ? 
3. Την εγγραφή της απόσβεσης θα την κάνω μέχρι την υποβολή της φορολογικής μου δήλωσης, ώστε να συμπληρώσω και τον αντίστοιχο κωδικό στο έντυπο Ε3, σωστά έχω καταλάβει? 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντησή σου και την πολύτιμη βοήθειά σου εκ των προτέρων.   

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, acomaedo said:

Τουλάχιστον η όλη διαδικασία με το mydata έχει το θετικό ότι πλέον η δήλωση ΦΠΑ είναι προσυμπληρωμένη!

Από πότε ξεκίνησε αυτό? Τό 4ο τρίμηνο τού 2022? ή πιό πρίν?

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2022 at 10:34 ΠΜ, grmaster said:

πως γίνεται ο χαρακτηρισμός εξόδων σε τπυ απο άλλον μηχανικό (με απαλλαγή ΦΠΑ αρθ 30);

Κατηγορία: 2.3 Λήψη υπηρεσιών
Είδος: Λοιπές Αμοιβές για υπηρεσίες ημεδαπής (Ε3_585_009)

Παράθεση

Επίσης έχω παραστατικά απο nova (τηλέφωνο) 31,45€+7,55€ΦΠΑ με επιδότηση μηνιαίου κόστους σύνδεσης μέσω δράσης Superfast Broadband -13€ σύνολο 26€.

Υπάρχει τρόπος. Στην περιοδική δήλωση ποιο ποσό δηλώνεις ως έξοδο;
 

On 29/12/2022 at 9:15 ΜΜ, Faethon11 said:

Σε εμένα έχουν χαθεί σχεδόν όλα τα έξοδα του 21.....

Για το 2021 είχες ασχοληθεί με έξοδα; Ρωτάω γιατί δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.
 

@Alexander_ σωστά έχεις καταλάβει.
Για το 2: λόγω της χαμηλής αξίας του παγίου κάνεις απόσβεση όλο το ποσό (καθαρή αξία).
Ο ΦΠΑ του παγίου αντιμετωπίζεται όπως ενός άλλου εξόδου, δεν εμπλέκεται στην απόσβεση.

Edited by Θαλής
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.