Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι,

Λόγω υπαγωγής στην παράγραφο 9 άρθρο 39 για την παρακράτηση των ασφαλιστικών εισφορών μου από τον εργοδότη, πέρασα τα ποσά αυτά του ΕΦΚΑ ως "Κρατήσεις" στην Ειδική Φόρμα Καταχώρισης (και όχι ως Έξοδα, όπως έχει αναλυθεί αρκετές φορές εδώ).

Όμως, ο λογιστής που μου έκανε τη φορολογική δήλωση πέρασε στο Ε3 το ποσό των κρατήσεων αυτών στον Πίνακα Ζ2 των Εξόδων στον κωδικό "007-Ασφαλιστικές Εισφορές Αυτοαπασχολούμενων".

Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα να εμφανίζεται απόκλιση στα έξοδα σε αυτό το καινούριο Έντυπο που βγαίνει με τίτλο "Στοιχεία προσυμπλήρωσης Εντύπου Ε3 ΦΟΡ. ΕΤΟΥΣ 2022 ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΥDATA"

Πρέπει να τροποποιήσω κάτι? το Ε3 ή τις καταχωρίσεις στο mydata για να μην εμφανίζεται αυτή η διαφορά?

ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραστατικό εξόδου που δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα από τον εκδότη για να προχωρήσω σε αποδοχή/χαρακτηρισμό, το καταχωρώ κάπως εγώ στο mydata ή διορθώνω το συνολικό ποσό στη προσυμπληρωμένη φόρμα ΦΠΑ, προσθέτοντάς το;

Αναμένω να καταχωρηθεί αργότερα από τον εκδότη;

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2023 at 6:54 ΜΜ, Engineer88 said:

Όμως, ο λογιστής που μου έκανε τη φορολογική δήλωση πέρασε στο Ε3 το ποσό των κρατήσεων αυτών στον Πίνακα Ζ2 των Εξόδων στον κωδικό "007-Ασφαλιστικές Εισφορές Αυτοαπασχολούμενων".

Το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν φορολογήθηκες για το σωστό ποσό.
Η απάντηση είναι, προφανώς, ναι γιατί από το συνολικό ποσό αφαιρέθηκε η παρακράτηση των εισφορών του εργαζομένου που αποδόθηκαν στον ΕΦΚΑ από τον εργοδότη σου μέσω ΑΠΔ.
Πού θα πρέπει να αναφερθούν στο Ε3 αυτές οι εισφορές;
Απάντηση: Πουθενά.
Στο Ε3 αναγράφεται μόνο το καθαρό ποσό των εσόδων (φορολογητέο εισόδημα).
Η έκπτωση των εισφορών από τα μικτά έσοδα φαίνεται αναλυτικά στη βεβαίωση αποδοχών (αντίστοιχη με των μισθωτών) που έχει συμπληρωθεί από τον εργοδότη σου.
Κανονικά πρέπει να τροποποιηθεί το Ε3.
Η —εντελώς υποκειμενική— άποψή μου είναι ότι και τίποτα να μην αλλάξει δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αφού το φορολογητέο εισόδημα δεν αλλάζει.
Από 'δω και πέρα φρόντισε να αντιμετωπίζεις τις εισφορές με τον ίδιο τρόπο (ή ως έξοδα ή ως κρατήσεις) και για τη διαβίβαση και για τη φορολογική δήλωση.

 

3 ώρες πριν, natasamarkop said:

Παραστατικό εξόδου που δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα από τον εκδότη

Διορθώνεις το προσυμπληρωμένο ποσό και υποβάλλεις την περιοδική δήλωση ΦΠΑ.
Όταν καταχωρηθεί από τον εκδότη, το χαρακτηρίζεις.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Aeolian!

Στο Ε3 βεβαια το καθαρό φορολογητέο αποτέλεσμα (δηλ. Μεικτές αποδοχές - εισφορες ΕΦΚΑ) υπολογίζεται αυτόματα από το σύστημα μετα τη συμπλήρωση των εξόδων εφκα. Θα πρέπει επομόνως να το τροποποιήσω χειροκίνητα το πεδίο αυτό? Ή θα αφήσω στο Ε3 το μεικτό ποσό και θα τροποποιήσω χειροκίνητα το Ε1 ?

Edited by Engineer88
Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι είσαι ελεύθερη επαγγελματίας (η ιδιότητα παραμένει, ανεξαρτήτως του τρόπου ασφάλισης), δεν έχεις εισφορές αυτοαπασχολούμενου.
Δεν εκδίδεται μηνιαίο ηλεκτρονικό ειδοποιητήριο εισφορών μη μισθωτού για εσένα.
Για να είμαστε δίκαιοι, οι λογιστές έχουν ζητήσει διευκρινήσεις για τον τρόπο δήλωσης αυτών των κρατήσεων και δεν έχουν λάβει απάντηση.
Αρκετοί ακολουθούν τον τρόπο του δικού σου λογιστή.
Υποθέτω ότι διαθέτεις βεβαίωση αποδοχών όπου φαίνεται το συνολικό ποσό των κρατήσεων.
Εγώ θα συμπλήρωνα το ποσό των εσόδων αφαιρώντας τις κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ.
Έτσι θα υπολογιστεί σωστά το φορολογητέο εισόδημα.
Εννοείται ότι, σε αυτήν την περίπτωση, το έξοδο "εισφορές αυτοαπασχολούμενου" είναι μηδέν.
Καλύτερα να συνεννοηθείς με τον λογιστή σου, θέτοντας υπόψιν του τα προαναφερόμενα.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Aeolian said:

 

Γιά τόν ΕΦΚΑ είμαι «Ελεύθερος Επαγγελματίας» (μού στέλνει ειδοποιητήριο κάθε μήνα - τό  πληρώνω μόνος μου) καί μέ τόν μοναδικό μου εργοδότη («πελάτη») έχω υπογράψει «Ιδιωτικό Συμφωνητικό» που τό έχω, μάλιστα, αναρτήσει στή σχετική πλατφόρμα τής ΑΑΔΕ. Τού κόβω ανελλιπώς ΤΠΥ γιά τίς αμοιβές μου.

Στόν κωδικό 07 τού Ε3, πρέπει νά επιλέξω «ΝΑΙ» ή «τίποτα»?

Η παραπομπή (5) τού κωδικού 07 εξηγεί «Είστε επιτηδευματίας που φορολογείται με τις διατάξεις της περίπτωσης στ, παρ.2 του άρ. 12 του ν. 4172/2013;»

Ρωτώ, γιατί ανάλογα μέ τό τί θά επιλέξεις στόν κωδικό 07, αλλάζουν όλα σχεδόν τά νούμερα στό Ε3.

Edited by kaimakcalan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 12:03 ΜΜ, thkera said:

Εισαγωγή στο mydata τα πάγια όπως έγραψε και κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο post (λυπάμαι που δεν θυμάμαι το όνομα του για να το αναφέρω αλλά το έχω κρατήσει ως σημείωση σε ένα αρχείο):

Κατηγορία: 2.7 Αγορές παγίων και Είδος: Αγορές ενσώματων παγίων χρήσης/Χονδρικές (Ε3_882_001).

Κατηγορία: Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ και Είδος: Αγορές & εισαγωγές επενδ. αγαθών (πάγια) (VAT_362).

 

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί εκτός mydata αν και είναι αντικείμενο συζήτησης άλλου θέματος  (  https://www.michanikos.gr/forums/topic/12209-εκπιπτώμενες-δαπάνες-ελεύθερου-επαγγελματία-μηχανικού/ ) επιγραμματικά αναφέρω τα παρακάτω:

1. Δημιουργείς άλλη στήλη στο βιβλίο εξόδων που αναγράφεις μόνο τα τιμολόγια που θεωρούνται ως πάγια.

2. Βρίσκεις ένα απλό υπόδειγμα στο internet ως μητρώο παγίων και το συμπληρώνεις με το αντίστοιχο πάγιο κάθε φορά.

3. Στο τέλος του έτους κάνεις απόσβεση του κάθε παγίου. Για ποσά καθαρής αξίας κάτω των 1500€ αφήνεις αναπόσβεστο τμήμα 0,01€. 

4. Αθροίζεις όλα τα ποσά των αποσβέσεων της χρονιάς και στο Ε3 αναγράφεις στον αντίστοιχο κωδικό τα ποσά των αποσβέσεων της χρονιάς τα οποία μειώνουν το φορολογητέο σου.

 

Σε κάθε περίπτωση αν κρατάς μόνος σου τα βιβλία διάβασε με προσοχή το θέμα που σου προτείνω. Εμπειρότεροι συνάδελφοι αναλύουν μέσω των συζητήσεων διεξοδικά όλα τα θέματα που θα σε απασχολήσουν. Εμένα με βοήθησε πολύ.

 

 

Αναβάθμιση λογισμικού (4m) με καθαρή αξία >1500€ πρέπει υποχρεωτικά να περαστεί ως πάγιο;

Έστω ότι δηλώνεται ως πάγιο πχ 2000€ καθαρή αξία και 480€ ΦΠΑ. Απόσβεση κάθε έτος 20%. 

Στην περιοδική ΦΠΑ του τριμήνου που αφορά το τιμολόγιο θα περαστεί το σύνολο του ΦΠΑ=480€;

Σαν απόσβεση παγίων θα κάνω καταχώρηση το 20% της καθαρής αξίας= 400€, κάθε χρόνο για τα επόμενα 5 χρόνια;

Στις γραμμές 425 και 487 του Ε3 που αφορούν τις αποσβέσεις θα περάσω τα 400€;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.... στο mytimologio εκοψα ένα τιμολογιο 1/7 και ένα 3/7.... τωρα στο συνοπτικο βιβλιο βλεπω μονο αυτο στις 3/7 και δε φαινεται πουθενα το τιμολογιο στις 1/7....ηταν στον ιδιο πελατη και τα δυο....σας έχει τυχει? 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, koulosb said:

Καλησπερα.... στο mytimologio εκοψα ένα τιμολογιο 1/7 και ένα 3/7.... τωρα στο συνοπτικο βιβλιο βλεπω μονο αυτο στις 3/7 και δε φαινεται πουθενα το τιμολογιο στις 1/7....ηταν στον ιδιο πελατη και τα δυο....σας έχει τυχει? 

Μού έχουν τύχει τέτοια καί άλλα κουλά! Άν έκανες σωστά τή δουλειά σου, κάποια στιγμή θά εμφανιστεί. Ωστόσο καλού - κακού σημείωνε τό ΜΑρΚ καί τόν α/α τού ΤΠΥ κάθε συναλλαγής γιά νά έχεις κάτι νά δείξεις όταν θά πρέπει νά αποδείξεις οτι δέν είσαι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση γιά όποιον ενδιαφέρεται, από τήν εμπειρία που απέκτησα μέσα στίς λίγες προηγούμενες μέρες.

Θέλοντας νά ανήκω στήν «περ.στ' παρ.2 αρ.12 ν.4172/13», γιά νά φορολογηθώ σάν μισθωτός. Δηλαδή:

  • Κόβω ΤΠΥ
  • Πληρώνω μόνος μου τόν ΕΦΚΑ
  • Έχω μέχρι 3 πελάτες.
  • Κάνω «Συμβάσεις» μαζί τους καί τίς αναρτώ στό σύστημα.
  • Σπίτι καί γραφείο είναι στήν ίδια διεύθυνση.
  • Αγοράζω πράγματα που εκπίπτει ο ΦΠΑ (αναλώσιμα), καθώς καί πράγματα που δέν εκπίπτει (βενζίνες).
  • Αγόρασα καί μιά σαχλαμάρα «ασφάλεια κινητού» 30€, που δέν θέλησα νά τήν χρεώσω στά έξοδά μου καί γι' αυτό δέν τήν «χαρακτήρισα», όπως μού υπέδειξαν τηλεφωνικά από τήν ΑΑΔΕ, σέ έγγραφο ερώτημα που είχα υποβάλει. Τό ερώτημα ήταν «Τί νά κάνω μέ ένα παραστατικό που δέν θέλω νά μετρήσει στά έξοδά μου. Νά επιλέξω Απόρριψη Παραστατικού?» Η τηλεφωνική απάντηση ήταν «Όχι! Απλά μήν τό χαρακτηρίσετε. Ό,τι δέν χαρακτηρίζεται, δέν λαμβάνεται υπόψιν!» (Αμδέ!)

Στό Ε3

  • τσέκαρα τόν κωδικό 07 (τάχα μου μισθωτός)
  • στόν κωδικό 06 δέν είπα ΝΑΙ (δέν έχω παράλληλη εμπορική ιδιότητα)
  • στόν κωδικό 480 μού είχε έτοιμο τό σύνολο τών εξόδων μου ... μαζί καί τό 30άρι! που υποτίθεται οτι δέν θά λαμβανόταν υπόψιν.
  • στόν κωδικό 485 έπρεπε νά ξεχωρίσω μόνος μου τά έξοδα. Δηλαδή σέ ποιά κατηγορία ανήκουν. Οι χαρακτηρισμοί, που μέ τόση επιμέλεια καί κόπο έκανα όλον τόν χρόνο, πήγαν στόν βρόντο. Ο Πετράκης δέν τούς έλαβε υπόψιν του. Έβαλα, λοιπόν, τόν ΕΦΚΑ στό 7 καί στό 16 όλα τά άλλα έξοδα (αναλώσιμα καί βενζίνες αλλά όχι τό 30άρι). Τό δέχτηκε καί ενημερώθηκε αυτόματα ο 480 μέ τό μικρότερο κατά 30€ ποσόν. Ως εδώ καλά.
  • στόν κωδικό 401 έβαλα τό σύνολο τών δαπανών (πάλι χωρίς τό 30άρι)

Αφού συμπλήρωσα καί τά άλλα στοιχεία, προχώρησα στήν επιλογή «Προσωρινή αποθήκευση καί Έλεγχος». Η απάντηση ήταν οτι όλα είναι εντάξει.

Κατόπιν επέλεξα «Υποβολή». Εκεί τό σύστημα τσίνισε. «Στό Ε3 δηλώσατε 30€ λιγότερα έξοδα από όσα βλέπουμε στό myData. Άν ξεχάσατε νά κάνετε κάτι στό myData, πηγαίνετε εκεί νά τό διορθώσετε. Άν πάλι η διαφορά δικαιολογείται, τότε προχωρήστε στήν Υποβολή». Προχώρησα στήν Υποβολή καί όλα τελείωσαν χωρίς άλλες διαμαρτυρίες από τόν Πετράκη.

Φυσικά θά φορολογηθώ σάν μισθωτός, μέ φορολογητέο εισόδημα τήν καθαρή αξία τών ΤΠΥ - ΕΦΚΑ. Κανένα άλλο έξοδο δέν μετρά.

Συμπέρασμα: Άν θέλετε νά φορολογείστε ως μισθωτοί μήν ασχολείστε μέ βενζίνες καί ότι άλλο δέν εκπίπτει ο ΦΠΑ του. Ούτε τά αναλώσιμα μειώνουν τό φορολογητέο εισόδημα, αλλά τουλάχιστον μειώνουν τόν ΦΠΑ.

Στό Ε1

Τά στοιχεία μεταφέρθηκαν μέ ακρίβεια χωρίς εκπλήξεις (χρειάστηκε μόνο νά τσεκάρω τόν κωδικό 019, που ρωτά «Ασκείτε επιχειρ. δραστηρ. και φορολογείστε με τις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 ΚΦΕ;»)

Τελικά μού έμειναν δυό απορίες:

  1. Τί πρέπει νά κάνω μέ έξοδα που δέν θέλω νά μετρήσουν ως τέτοια.
  2. Τί είναι η Φορολογική Αναμόρφωση (δέν τήν άγγιξα κάν) καί σέ τί θά χρησίμευε στήν περίπτωσή μου.
Edited by kaimakcalan
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.