Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Όπως τα καταλαβαίνω εγώ, το mydata είναι σαν τα βιβλία, δηλαδή αποτυπώνεις λογιστικά κάτι άρα το περνάς ακριβώς όπως είναι όλο το παραστατικό. Μετά, το πόσο θα θες να εκπέσει ένα έξοδο είναι θέμα αναμόρφωσης κατά τη σύνταξη της φορολογικής δήλωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 26/7/2023 at 10:26 ΜΜ, makdak said:

Πως πρέπει να μεταχειρίζονται αυτά τα έξοδα στο mydata κατά την εφαρμογή των παραπάνω Γ και Δ?

Με τον τρόπο που περιγράφεται στην παρακάτω δημοσίευση.

On 2/2/2023 at 12:10 ΠΜ, Γερόλυκος said:

η διαβίβαση λογαριασμού (π.χ. ρεύματος) όταν η έδρα είναι στην οικία του μηχανικού γίνεται βάσει της καταχώρησης στο βιβλίο εσόδων-εξόδων (όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες δημοσιεύσεις του θέματος για άλλα παραστατικά).
Θα διαβιβαστεί ολόκληρο το ποσό, αλλά αυτό θα γίνει σε τέσσερις γραμμές ώστε να χωριστούν τα μέρη που εκπίπτουν (επαγγελματική δαπάνη) από αυτά που δεν εκπίπτουν (προσωπική δαπάνη).
Πρώτη γραμμή: Ποσό α με ΦΠΑ α1, που αντιστοιχεί στην έδρα.
Κατηγορία: 2.4 Γενικά Έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.
Δεύτερη γραμμή: Ποσό β με ΦΠΑ β1, που αντιστοιχεί στην οικία.
Κατηγορία: 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.
Ο ΦΠΑ προστίθεται στην καθαρή αξία της γραμμής (β + β1 = β2).
Τρίτη γραμμή: Ποσό γ (χωρίς ΦΠΑ) που αντιστοιχεί στην έδρα.
Τέταρτη γραμμή: Ποσό δ (χωρίς ΦΠΑ) που αντιστοιχεί στην οικία.

Έτσι στην περιοδική δήλωση θα είναι προσυμπληρωμένο το σωστό ποσό α στα έξοδα με τον αντίστοιχο ΦΠΑ εξόδων α1.
Στο Ε3 η αξία του εξόδου θα είναι α + β2 + γ + δ.

Πριν την υποβολή της φορολογικής δήλωσης πρέπει να διαβιβάσεις την απαιτούμενη αναμόρφωση.
Δεν χρειάζεται να γίνει για κάθε λογαριασμό ρεύματος ξεχωριστά, αλλά μία φορά συγκεντρωτικά.
Για τον παραπάνω λογαριασμό η αναμόρφωση διαβιβάζεται ως εξής:
Είδος παραστατικού: Εγγραφές Οντότητας.
Τύπος παραστατικού: Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων – Φορολογική βάση.
Σύνοψη – Χαρακτηρισμοί παραστατικού:
Κατηγορία γραμμής: Αρνητικό πρόσημο αξιών (η καθαρή αξία θα λάβει αρνητικό πρόσημο).
Καθαρή αξία: β2 +δ (είναι το ποσό που αντιστοιχεί στην οικία).
Κατηγορία (για τον χαρακτηρισμό): 2.12 Λοιπές εγγραφές τακτοποίησης.

Το άθροισμα β2 + δ έχει αναμορφωθεί και το α1 αφαιρείται γιατί είναι ΦΠΑ που έχει δηλωθεί στην περιοδική δήλωση.
Με αυτό τον τρόπο η εκπιπτόμενη δαπάνη έχει δηλωθεί σωστά και είναι ίση με α + γ.

Αφού φορολογείσαι με έσοδα μείον εισφορές, δεν υπάρχουν εκπιπτόμενες δαπάνες για εσένα (πλην των εισφορών).
Ως προς το myDATA εξακολουθεί να ισχύει η παραπάνω διαδικασία.
Επισημαίνω ότι η φορολογική αναμόρφωση πρέπει να γίνεται σωστά και όχι για όλο το ποσό, όπως λανθασμένα κάνουν αρκετοί επαγγελματίες.

Edited by Stranger_
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πώς διαβιβάζουμε ένα έξοδο εξωτερικού από ΗΠΑ; Πρόκειται για μια συνδρομή σε σε υπηρεσία που είναι για τη δουλειά μου και μου στέλνουν invoice σε $.

Link to comment
Share on other sites

τόσο η εθνική τράπεζα όσο και η cosmote στέλνουν πιά αυτοί τα τιμολόγια στο my data 

πως τα χαρακτηρίζουμε το καθένα τους; 

(τα 2,50 Ε στην εθνική τράπεζα δεν έχουν ΦΠΑ και η cosmote αφαιρεί απο την καθαρή αξία το τέλος τηλεφωνίας και έτσι βλέπω μια ασυμφωνία στο ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Η NOVA ανέβασε και τα οικογενειακά τηλέφωνα (είναι στο όνομά μου) που δεν τα περνάω στα βιβλία... ότι νάναι... τα έκανα απόρριψη...

 

Πάντως είναι θέμα αυτό με τον χαρακτηρισμό.

Πως θα χαρακτηρίσουμε το τέλος? και πως την προμήθεια της τράπεζας?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Η NOVA ανέβασε και τα οικογενειακά τηλέφωνα (είναι στο όνομά μου) που δεν τα περνάω στα βιβλία... ότι νάναι... τα έκανα απόρριψη...

Από τήν ΑΑΔΕ, τηλεφωνικά, μού είπαν οτι όταν ένα έξοδο, που έχει ανέβει στό myData, δέν θέλω νά μετρήσει, τότε απλώς ΔΕΝ τό χαρακτηρίζω. Επέμεινα μήπως πρέπει νά τό «Απορρίψω» καί η απάντηση ήταν αρνητική. Μού είπαν οτι η «Απόρριψη» αφορά τήν περίπτωση που ο προμηθευτής έχει κάνει λάθος καί χρέωσε εσένα αντί γιά κάποιον άλλον. Στή περίπτωση αυτή θά πρέπει νά επικοινωνήσω μέ τόν προμηθευτή γιά νά τού επισημάνω τό λάθος του.

Δέν είμαι σίγουρος οτι όλα τά παραπάνω είναι έγκυρη πληροφόρηση. Τό λέω αυτό γιατί άν καί αγνόησα ένα παραστατικό (τό 2022), εντούτοις μού εμφανίστηκε στό φετινό Ε3.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για τις προμήθειες εισερχόμενων εμβασμάτων που μας χρεώνουν οι τράπεζες, βάζουμε χαρακτηρισμό

κατηγορία: 2.5 Γενικά έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης φπα

είδος: λοιπά έξοδα Ε3_585_016 ή χρεωστικοί τόκοι και συναφή έξοδα Ε3_586 ???

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2023 at 10:39 ΜΜ, kaimakcalan said:

Από τήν ΑΑΔΕ, τηλεφωνικά, μού είπαν οτι όταν ένα έξοδο, που έχει ανέβει στό myData, δέν θέλω νά μετρήσει, τότε απλώς ΔΕΝ τό χαρακτηρίζω. Επέμεινα μήπως πρέπει νά τό «Απορρίψω» καί η απάντηση ήταν αρνητική. Μού είπαν οτι η «Απόρριψη» αφορά τήν περίπτωση που ο προμηθευτής έχει κάνει λάθος καί χρέωσε εσένα αντί γιά κάποιον άλλον. Στή περίπτωση αυτή θά πρέπει νά επικοινωνήσω μέ τόν προμηθευτή γιά νά τού επισημάνω τό λάθος του.

Δέν είμαι σίγουρος οτι όλα τά παραπάνω είναι έγκυρη πληροφόρηση. Τό λέω αυτό γιατί άν καί αγνόησα ένα παραστατικό (τό 2022), εντούτοις μού εμφανίστηκε στό φετινό Ε3.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά αν δεν το απορρίψω συνεχίζει να φαίνεται χτυπάει στον ΦΠΑ.

Πάντως και ένα δύο λογιστές φίλους μου που ρώτησα, είχαν άγνοια...

Link to comment
Share on other sites

@voxson<>Με τον ίδιο τρόπο που διαβιβάζεται η συνδρομή του ΤΕΕ (βλέπε post "χειρισμός εξόδων").
Για το νόμισμα υπάρχει επιλογή στην τρίτη γραμμή των γενικών στοιχείων παραστατικού.
 

@dim salo<>Για το παραστατικό, χωρίς ΦΠΑ, της τράπεζας:
Χαρακτηρισμός Ε3
Κατηγορία: "2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Χρεωστικοί τόκοι και συναφή έξοδα (Ε3_586)"

Για το τηλέφωνο (απαραίτητη προϋπόθεση: να είναι το έξοδο επαγγελματικό):
Χαρακτηρισμός Ε3
Κατηγορία: "2.4 Γενικά Έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Τηλεπικοινωνίες (Ε3_585_013)"
Χαρακτηρισμός ΦΠΑ
Κατηγορία: "Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ"
Είδος: "Αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (κωδ.361-Φ2)"

Ο ΦΠΑ είναι υπολογισμένος ως το 24% του αθροίσματος της καθαρής αξίας και του τέλους συνδρομητών τηλεφωνίας.
Ο πάροχος έχει διαβιβάσει το τέλος ως φόρο παραστατικού και στη γραμμή της καθαρής αξίας ενώ έχει επιλέξει συντ. ΦΠΑ 24%, έχει αλλάξει το υπολογιζόμενο ποσό ώστε να συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ του τέλους.
Αυτό δεν αλλάζει κάτι, εσύ χαρακτηρίζεις κανονικά όπως περιέγραψα.
 

@Faethon11<>Σωστά έπραξες. Η "Απόρριψη παραστατικού" λειτουργεί ως χαρακτηρισμός. 
Σε αυτήν την περίπτωση επιλέγεται επειδή το έξοδο δεν είναι επαγγελματικό.
 

@castor_troy<>Είδος: "Χρεωστικοί τόκοι και συναφή έξοδα (Ε3_586)".

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα πήγα να χαρακτηρίσω τα παραστατικά τραπεζών.

Αλλά δεν μπορώ να βρω το παραστατικό που θα πρέπει να έχω στο αρχείο και στο βιβλίο ...

Επίσης βλέπω πως η ETE έχει τσεκαρισμένη την επιλογή [ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΚΑΤ ΦΠΑ] ενώ η EUROBANK δεν την έχει!!!!

Επίσης στον λόγο εξαίρεσης ΦΠΑ, η ΕΤΕ έχει το άρθρο 14 ενώ η EUROBANK το άρθρο 22 !!!

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ!!!!!!

 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.